پول، پول، پول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
«پول، پول، پول
Money, Money, Money»
جلد «پول، پول، پولMoney, Money, Money»
تک‌آهنگ اثر آبا
از آلبوم Arrival
ترانه پشت صفحه دنیای دیوانه
پخش ۱ نوامبر ۱۹۷۶
قالب صفحه گرامافون ۷ اینچی
ضبط ۱۷ مهٔ ۱۹۷۶
در استودیو مترونوم
سبک پاپ، دیسکو، سافت راک
زمان ۳:۰۵
ناشر پولار میوزیک
آهنگساز بنی اندرسون
بیورن اولویوس
تهیه‌کننده بنی اندرسون
بیورن اولویوس
گاه‌نگاری تک‌آهنگ‌های آبا
ملکهٔ رقصان
(۱۹۷۶)
پول، پول، پول
(۱۹۷۶)
اون منم
(۱۹۷۶)

پول، پول، پول (به انگلیسی: Money, Money, Money) که نخست «دختر کولی» (به انگلیسی: Gypsy Girl) نام داشت، ترانه‌ای از گروه پاپ سوئدی آباست. نویسندگی این ترانه را نیز همچون بیشتر کارهای گروه، بنی اندرسون و بیورن اولویوس برعهده داشته‌اند. «پول، پول، پول» در قالب تک‌آهنگی در ۱ نوامبر ۱۹۷۶ و پس از تک‌آهنگ «ملکهٔ رقصان» منتشر شد. هر دوی این ترانه‌ها برگرفته از یک آلبوم با نام Arrival بودند. ترانهٔ «دنیای دیوانه» که در ۱۹۷۴ و طی جلسات ضبط آلبوم آبا ضبط شده بود نیز روی دیگر صفحهٔ پول، پول، پول را تشکیل می‌داد.

گروه آبا بخش‌هایی از این ترانه را به‌صورت زنده در فیلن تهیه‌شده از گروه در سال ۱۹۷۷ با عنوان ABBA: The Movie اجرا کردند. همچنین در تئاتر موزیکال ماما میا!، این ترانه توسط کاراکتر دانا، در حالیکه توضیح می‌دهد چقدر سخت باید کار کند تا بتواند رستوران کوچکش را اداره نماید و اینکه آرزوی زندگی‌ای بهتر و ثروتمندتر را دارد خوانده می‌شود. در اقتباس سینمایی آن نیز با عنوان ماما میا!، مریل استریپ ترانهٔ پول، پول، پول را می‌خواند.

کلیپ ویدئویی[ویرایش]

موزیک‌ویدئوی ترانهٔ «پول، پول، پول» با الهام از فیلم کاباره ساخته شد. در این ویدئو، فریدا لینگستاد کلاهی بر سر دارد که یادآور سال‌های ۱۹۲۰ است. فریدا در این ویدئو به هنگام خواندن ترانه در دنیای واقعی نمایش داده می‌شود و هنگامی که به اجرای همخوانان می‌رسد در رؤیای پول و یک زندگی خوب به تصویر کشیده می‌شود. لاس هالشتروم، کارگردان ویدئو بعدتر اذعان داشت که این بهترین موزیک‌ویدئوی آبا بوده که او کارگردانی کرده است.

ویدئوی آلترناتیو دیگری نیز از این ترانه برای نمایش در برنامهٔ ویژهٔ تلویزیونی «آبا-دادا-دووو!!» ساخته شد که در آن فریدا و اجنتا فالتسکوگ لباس‌هایی به سبک سال‌های ۱۹۳۰ بر تن و پرهایی بر سر دارند.

موقعیت در چارت‌های موسیقی[ویرایش]

«پول، پول، پول» دومین ترانه از آلبوم Arrival بود که به موفقیتی جهانی دست یافت. این ترانه در جداول موسیقی کشورهای استرالیا، آلمان غربی، بلژیک، فرانسه، نیوزیلند و هلند به مقام نخست رسید و در اتریش، ایرلند، بریتانیا، نروژ و سوئیس وارد ۳ آهنگ بالای جدول شد و جایگاه‌های سوم و دوم را در این کشورها به خود اختصاص داد.

جداول موسیقی (۱۹۷۶/۱۹۷۷) بالاترین
رتبه
جدول تک‌آهنگ‌های استرالیا ۱
جدول تک‌آهنگ‌های اتریش ۳
جدول تک‌آهنگ‌های بلژیک ۱
جدول تک‌آهنگ‌های هلند ۱
یوروچارت هات ۱۰۰ ۱
جدول تک‌آهنگ‌های فنلاند ۷
جدول تک‌آهنگ‌های فرانسه ۱
جدول تک‌آهنگ‌های آلمان ۱
جدول تک‌آهنگ‌های ایرلند ۲
جدول تک‌آهنگ‌های مکزیک ۱
جدول تک‌آهنگ‌های نیوزیلند ۱
جدول تک‌آهنگ‌های نروژ ۲
جدول تک‌آهنگ‌های سوئیس ۲
جدول تک‌آهنگ‌های انگلستان ۳
۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد ۵۶

منابع[ویرایش]