دانشگاه پولی‌تخنیک کابل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پلی‌تکنیک کابل)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

۳۴°۳۲′۰۶″ شمالی ۶۹°۰۷′۱۱″ شرقی / ۳۴٫۵۳۵۰۰°شمالی ۶۹٫۱۱۹۷۲°شرقی / 34.53500; 69.11972

دانشگاه پلی‌تخنیک کابل
قسمت غربی دانشگاه، خوابگاه، مرکز گرمی و دورنمای از شهر کابل.
قسمت غربی دانشگاه، خوابگاه، مرکز گرمی و دورنمای از شهر کابل.
شعار علم نور است.
تأسیس ۱۳۴۳
نوع سراسری (دولتی)
رئیس محمد سعید کاکر
(رئیس فعلی این دانشگاه)
دانشجویان ۴۰۰۰
مکان کابل،  افغانستان
وب‌گاه www.kpu.edu.af

دانشگاه پلی‌تخنیک کابل (پولی‌تکنیک کابل[۱] یک دانشگاه انجنیری در شهر کابل، پایتخت افغانستان است.

این دانشگاه در سال ۱۳۴۳ خورشیدی، در منطقه کارته مأمورین شهر کابل، در نزدیکی هتل اینترکانتینانتال کابل، پایه‌گذاری شد و در سال ۱۳۴۵ با تکمیل ساختمان‌های مربوطه به جذب محصل آغاز کرد. دانشگاه پولیتخنیک اولین فارغان خود را در سال ۱۳۵۱ ه. ش به جامعه تقدیم نمود.

دانشگاه پلی‌تخنیک کابل پنج دانشکده و ۱۹ دیپارتمنت (گروه آموزشی فرعی) دارد که شامل ۱۱ گروه حرفه‌ای و هشت گروه آموزش عمومی می‌شود.

پیشینه[ویرایش]

سنگ تهداب دانشگاه پولی تخنیک کابل در (۲۱) میزان سال ۱۳۴۲ خورشیدی مطابق (۱۳) اکتوبر سال ۱۹۶۳ میلادی درساحه(۶۰) هکتار زمین در مربوطات ناحیه پنجم شهر کابل گذاشته شده‌است. در سال ۱۳۴۶ بعد از تکمیل بلاک‌های تدریسی و لابراتواری به پذیرش اولین دوره محصلین نایل و در سال ۱۳۵۱ برای بار نخست فارغان خویش را به سویه لیسانس به جامعه تقدیم کرد.

دانشکده‌ها[ویرایش]

دانشکده ساختمانی[ویرایش]

دانشکده ساختمانی در سال ۱۳۵۸ در چوکات دانشگاه پولی تخنیک کابل تأسیس گردیده که دارای پنج دیپارتمنت اختصاصی که عبارتند از:

دیپارتمنت مهندسی برق و مکانیک (الکترومیکانیک).
دیپارتمنت شهرسازی.
دیپارتمنت ساختمانهای صنعتی و مدنی.
دیپارتمنت مهند سی.
دیپارتمنت هایدرولیک و ساختمانهای هایدروتخنیکی.
دیپارتمنت آبرسانی و محیط زیست.
دیپارتمنت انجنیری وساختمانهای ترانسپورتی
دیپارتمنت اداره و ساختمان
دیپارتمنت راه آهن

و همچنان دارای دو دیپارتمنت عمومی بوده که عبارت از: دیپارتمنت هندسه ترسیمی و رسم تخنیکی. دیپارتمنت ثقافت اسلامی.

دیپارتمنت‌های اختصاصی دانشکده ساختمانی طی سی وپنجمین «۳۵» دوره فراغت به تعداد (۱۶۲۰) انجنیرتعمیرات و ساختمانی، (۱۰۲۸) انجنیرهایدرولیک وساختمان‌هاهایدروتخنیکی، (۴۹۶) نفر انجنیر سرکسازی، (۶۰۳) مهندس و (۱۶) نفر انجنیر آبرسانی وانجنیری محیط زیست که مجموعآ الی سال ۱۳۸۹ به تعداد (۳۷۶۳) نفر انجنیر به سویه لیسانس و ماستر به جامعه افغانی تقدیم نموده است و فارغ التحصیلان دانشکده ساختمانی در تمام بخش‌های اقتصاد ملی کشور فعالیت داشته و تمام رشته‌های اساسی دانشکده ساختمانی که محصلان در آن مشغول تحصیل اند برای اقتصاد ملی افغانستان ضروری‌اند. از سال ۱۳۵۸ پوهنحی ساختمانی انجنیران با سویه ماستر تحت تربیه گرفته که در سال ۱۳۶۳ اولین دسته فارغ التحصیلان را به جامعه تقدیم نموده است قابل یاد اوریست که دیپارتمنت شهرسازی در نیمه دوم سال تحصیلی ۱۳۹۲ خورشیدی با جذب ۲۳. محصل از سایر دیپارتمنت‌های دانشکده ساختمانی تأسیس شد دیپارتمنت ابرسانی وانجنیری محیط. زیست در سال ۱۳۸۳ در چوکات این دانشکده ایجاد گردید که دومین دوره فارغ‌التحصیل خویشرا به تعداد (۱۶) نفر در سال ۱۳۸۹ به جامعه تقدیم نموده است.

اکنون در دیپارتمنت ساختمان‌های صنعتی ومدنی به تعداد (۲۱۶)نفر محصل، (۱۹۶)نفر محصل در دیپارتمنت مهندسی، (۲۰۱) نفر محصل در دیپارتمنت هایدرولیک، به تعداد (۱۶۴) نفر محصل در دیپارتمنت انجنیری ساختمان‌های ترانسپورتی و به تعداد (۱۴۶)نفر محصل در دیپارتمنت ابرسانی وانجنیری محیط زیست موجود می‌باشد که مجموعآ تعداد داخله پوهنحًی به (۹۲۳) نفر محصل در سال ۱۳۹۰ می‌رسد.

اکنون (۱۳۹۰ ه. ش) در دانشکده ساختمانی به تعداد(۷۵) استاد که از جمله ۳ (پوهاند)، ۵ (پوهنوال)، (۹) (پوهندوی)، ۱۳ (پوهنمل)، ۱۴ (پوهنیار)، ۵ نفر (پوهیالی) و(۸)نفر نامزد پوهیالی مصروف پیش برد پروسه درسی می‌باشند. البته یاد آورمیشویم که از جمله (۷۵) نفر استاد، ۱۰ نفر داکتر، ۲۸ نفر ماستر و ۱۹ نفر لسانس است. قابل یاد آوریست که از جمله بتعداد ۴ نفر استادان دیپارتمنت‌های این پوهنحًی به بورس ماستری به دانشگاه‌های کشورهای انگلستان وتایلند و فرانسه مصروف تحصیل‌اند.

دانشکده تکنالوژی کیمیاوی[ویرایش]

دانشکده تکنالوژی کیمیاوی جز متشکله دانشگاه پولی تخنیک کابل بوده که نقش عمده را در بازسازی کشور با تقدیم انجنیران جوان درعرصه تکنالوژی کیمیاوی ایفا می‌نماید.

دیپارتمنت تکنالوژی کیمیاوی دربرج سنبله سال ۱۳۵۰ هجری شمسی مطابق با ماه اگست سال ۱۹۷۱ میلادی در چوکات دانشکده جیولوجی و معادن اساس گذاری گردید. بنأ بیجا نخواهد بود تا ابتدا راجع به فعالیت‌های دیپارتمنت تکنالوژی کیمیاوی طی سالیان متمادی روشنی انداخته شود.

دیپارتمنت تکنالوژی کیمیاوی در سال ۱۳۵۱ هجری اولین دوره فارغ التحصیلان خویش را که ۱۳ نفر بودند به جامعه افغانی تقدیم نمود. درجریان سال‌های فعالیت این دیپارتمنت توانسته تا انجنیران جوان را به سویه‌های لیسانس وماستر دربخش‌های شبانه و روزانه در رشته‌های تکنالوژی مواد عضوی، تکنالوژی مواد غیر عضوی، تکنالوژی تولید شحمیات، تکنالوژی تصفیه مواد عضوی، تکنالوژی تصفیه غله جات و تکنالوژی تولید مواد تخمری. تا کنون طی ۳۱ دوره دیپارتمنت تکنالوژی کیمیاوی به تعداد ۷۲۵ نفر فارغ داده که ازجمله ۲۳۲ آن به سویه ماستر می‌باشد. همچنان با استفاده از امکانات تحقیق در دیپارتمنت تکنالوژی کیمیاوی دو نفر از تیزس دوکتورای خویش دفاع نموده‌اند.

در سال ۱۳۵۹ دانشکده تکنالوژی کیمیاوی درچوکات انستیتوت پولی تخنیک کابل تأسیس گردید اما چون زیادتر دیپارتمنت‌های متشکله آن از بخش جیولوجی ومعادن بوده بنأ بعد از چند وقت فعالیت نام آن به دانشکده جیولوجی و معادن تبدیل شد.

اکنون که در کشور علاوه بر بخش سکتور دولتی بخش سکتور خصوصی نیز فعالیت می‌نماید وهم بخاطر برآورده ساختن تقاضای بازار به انجنیران عرصه تکنالوژی کیمیاوی دیپارتمنت تکنالوژی در سال ۱۳۸۸ به پوهنحی تکنالوژی کیمیاوی ارتقاء نمود.

دانشکده تکنالوژی کیمیاوی فعلاً دارای ۴ دیپارتمنت فارغ دهنده که هر کدام بنام‌های:

تکنالوژی مواد عضوی.
تکنالوژی مواد غیر عضوی.
تکنالوژی مواد غذایی.
تکنالوژی پروسیس فلزات

می‌باشد، فعالیت دارد.

در دیپارتمنت دانشکده تکنالوژی کیمیاوی درسال‌های مختلف تعداد زیاد استادان داخلی وخارجی فعالیت نموده‌اند که به تعداد ۴۹ عنوان کتب مختلف النوع مسلکی توسط استادان به چاپ رسیده است.

استادان این دانشکده با تمام موسسات علمی وصنعتی کشور روابط علمی به روحیه همکاری متقابل داشته وبا اکثریت وزارت خانه‌ها وموسسات شخصی درقسمت تحلیل وتجزیه کیفیت مواد خام ومحصولات همکاری نموده‌اند. بنأ تربیه کادرهای علمی وتخنیکی با موسسات دارای سکتورهای مختلف پالیسی وهدف این دیپارتمنت را تشکیل می‌دهد.

کتابخانه[ویرایش]

همزمان با اعمار ساختمان‌های تدریسی و لابراتواری تعمیر یک کتابخانه نیز ایجاد گردید که این کتابخانه با داشتن میز و چوکی گنجایش ۲۰۰ نفر محصل را در صالون جهت مطالعه دارا بوده و تعداد کتب به لسان‌های فارسی – دری، پشتو، روسی و انگلیسی که در آن حدود ۸۰۰۰۰ جلد کتب و مجلات مختلف موجود است که مورد مطالعه – استادان و محصلان این دانشگاه و سایر دانشگاه‌های دیگر قرار دارد. در کتابخانه سه مدیریت ذیل در آن فعالیت دارند.

مدیریت عمومی کتابخانه
مدیریت کتابخانه دیجیتلی و ریفرنس
مدیریت کارت، کتلاک، توزیع و تنظیم کتب

کتابخانه دانشگاه پولیتخنیک کابل یک کتابخانه تخنیکی بوده که اکثراً کتاب‌ها مربوط به رشته‌های انجنیری پوهنځی‌های مربوطه می‌باشد و کتاب‌های موجود کتابخانه از طریق انترنت فهرست‌بندی شده‌است.

خوابگاه محصلین[ویرایش]

خواب‌گاه (لیلیه) محصلین در جهت غربی تعمیر تدریسی دانشگاه واقع بوده و درای شش بلاک می‌باشد از جمله شش بلاک پنج بلاک آن برای محصلین مورد استفاده قرار گرفته و یک بلاک آن تعمیر اداری بوده و مطبعهٔ دانشگاه در آن واقع است.

دانش آموختگان[ویرایش]

فرهاد دریا

پانویس[ویرایش]

  1. نام این دانشگاه در افغانستان با تلفظ روسی «پولی تخنیک» گفته می‌شود

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]