پرش به محتوا

پرستودریایی شمالگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پرستودریایی شمالگان
پرستودریایی شمالگان (نام علمی: Sterna paradisaea)
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
دسته: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: سلیم‌سانان
تیره: کاکاییان

پرستودریایی شمالگان (به انگلیسی: Arctic tern) یا پرستودریایی بهشتی[۱] (نام علمی: Sterna paradisaea) پرنده‌ای دریایی و مهاجر است که طولانی‌ترین مهاجرت سالانه را در بین جانداران انجام می‌دهد.[۲]

صدای پرستودریایی شمالگان

پرستودریایی شمالگان گونه‌ای از تیرهٔ کاکاییان و راستهٔ سلیم‌سانان است. این پرنده دارای جثه‌ای کوچک و باریک بوده و رنگ پرهایش اغلب سفید است.[۳] بال‌های باریک و سر گرد و گردن کوتاه و کلفت و دم نواری و دراز و ظریف دارد. عمر معمولی پرستودریایی شمالگان ۲۰ سال است[۴] و در بعضی برآوردها مدت زندگی آن به ۳۰ تا ۳۴ سال نیز می‌رسد[۵] و پس از سه یا چهار سالگی شروع به تولید مثل می‌کند.[۳]

ویژگی‌های ظاهری

[ویرایش]

پرستودریایی شمالگان بالغ پرنده‌ای سفید رنگ با تاج سیاه و نوکی به رنگ نارنجی روشن است.[۶] جثهٔ این پرنده، کوچک و باریک است و دُمی بلند و شاخه‌دار (چنگال‌مانند) و پاهایی کوتاه و قرمز رنگ دارد. بال‌ها سفید بوده و نوک پرها تیره است. در پرندگان جوان‌تر نوارهای قهوه‌ای یا خاکستری در سرتاسر کمر امتداد دارند و پرندگان نابالغ پر نداشته و شبیه به پرندگان بالغ در زمان پرریزی هستند.[۳] نکتهٔ قابل توجه در مورد این پرنده این است که به مانند اردک دارای پاهای پره‌دار است.[۴][۶]

مسیر مهاجرت پرستودریایی شمالگان

مهاجرت

[ویرایش]

پرستودریایی شمالگان مهاجر است و طولانی‌ترین مهاجرت سالانه بین جانداران را دارد. این پرنده هر سال از قطب شمال تا قطب جنوب مهاجرت می‌کند و دوباره برمی‌گردد که در این رفت و برگشت، نزدیک به 40000 کیلومتر را می‌پیماید.[۷] این پرنده برای مهاجرت چربی ذخیره نمی‌کند و در سفر تغذیه می‌کند.

یک پرستودریایی جوان نابالغ
اثر نقاشی از یک پرستودریایی جوان بالغ در حال شکار، اثر جان جیمز اودوبان
Sterna paradisaea

طول این پرنده معمولاً میان ۳۰ تا ۳۸ سانتی‌متر است و وزن آن میان ۸۰ تا ۱۱۰ گرم است. پرندگان نر و ماده بسیار شبیه به یکدیگر هستند.[۴] جوجه‌های تازه از تخم درآمده کُرک‌دار و به رنگ قهوه‌ای یا خاکستری هستند.[۳]

منابع

[ویرایش]
  1. «پرستوی دریایی بهشتی» [زیست‌شناسی- علوم جانوری] هم‌ارزِ «Sterna paradisaea»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  2. [(سالانه از قطب جنوب تا قطب شمال مهاجرت می‌کنند) http://www.arctictern.info/carsten/studyspecies.html «study, arctirc tern»] مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک). دریافت‌شده در ۲۰ آوریل ۲۰۱۱. کاراکتر line feed character در |نشانی= در موقعیت 48 (کمک)
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ ۳٫۳ "identification of arctic tern" (به انگلیسی). Archived from the original on 28 December 2014. Retrieved 24 April 2011.
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ "Arctic tern printout" (به انگلیسی). Retrieved 23 April 2011.
  5. Jonathan Amos. "Arctic tern's epic journey mapped" (به انگلیسی). Retrieved 21 April 2011. {{cite web}}: Unknown parameter |نشانی نویسنده= ignored (help)
  6. ۶٫۰ ۶٫۱ "Arctic Tern (Sterna paradisaea)" (به انگلیسی). Archived from the original on 23 June 2011. Retrieved 21 April 2011.
  7. https://birdfact.com/articles/arctic-tern-migration