مینا هارکر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مینا هارکر
شخصیت دراکولا
ساخته شده توسط برام استوکر
ایفاگر نقش گرتا شرودر (نوسفراتو)
هلن چندلر (دراکولا (فیلم ۱۹۳۱ انگلیسی‌زبان))
Melissa Stribling (دراکولا (فیلم ۱۹۵۸))
جودی بوکر (کنت دراکولا (فیلم ۱۹۷۷))
ایزابل آجانی (نوسفراتو، خون‌آشام)
Penelope Horner (دراکولای برام استوکر (فیلم ۱۹۷۳))
وینونا رایدر (دراکولای برام استوکر)
پیتا ویلسون (انجمن نجیب‌زادگان عجیب (فیلم))
امی یاسبک (Dracula: Dead and Loving It)
استفانی لئونیداس (دراکولا (فیلم ۲۰۰۶))
زوئی تپر (Demons)
CindyMarie Small (Dracula: Pages from a Virgin's Diary)
Alexandra Kamp (Dracula 3000)
Victoria Summer (Dracula Reborn)
مارتا گاستینی (Dracula 3D)
جسیکا دیگو (دراکولا (مجموعه تلویزیونی))
Nathalie Fauquette (Dracula, l'amour plus fort que la mort)
اولیویا لولین (داستان عامه‌پسند (مجموعه تلویزیونی))
سارا گدون (ناگفته‌های دراکولا)
اطلاعات
لقبMiss Mina Murray
Madam Mina
گونهHuman
Vampire
جنسیتFemale
عنوانمینا هارکر
همسرJonathan Harker
فرزندانQuincey Harker
ملیتBritish

ویلهلمینا "مینا" هارکر یا مینا موری (به انگلیسی: Mina Harker) یکی از شخصیت‌های اصلی رمان ترسناک دراکولا در سال ۱۸۹۷، اثر نویسنده ایرلندی برام استوکر است. مینا موری، نامزد جاناتان هارکر و بهترین دوست لوسی وستنرا، اولین قربانی کنت دراکولا و پیچیده‌ترین شخصیت رمان به حساب می‌آید. در حالی که او نمونه‌ای از یک زن در دوره ویکتوریا به شمار می‌رود، در زمینه هوش و شجاعت همتای مردان بود. در مقابل با لوسی، اشاره بسیار کمی دربارهٔ تمایلات جنسی مینا ذکر شده‌است و او معمولاً به عنوان فردی پاک و عاری از هرگونه میل جنسی توصیف شده‌است. اگرچه او زنی متأهل و ازدواج کرده‌است، هرگز سخنی شبیه به انگیزه داشتن به میل جنسی از او شنیده نشد.[۱][۲]

داستان رمان[ویرایش]

پس از گریختن نامزدش جاناتان از قلعه دراکولا، مینا نیز به بوداپست سفر کرده تا به او بپیوندد. در آنجا مینا از جاناتان در طی دوران بهبودیش پس از آسیب‌های روانی که بر اثر برخورد با دراکولا و سه عروس خون‌آشامش به او وارد شده بود، مراقبت می‌کرد. سپس آن‌ها به عنوان زن و شوهر به انگلستان بازگشتند. در بازگشت به خانه، آن‌ها دریافتند لوسی بر اثر یک بیماری مرموز ناشی از خونریزی شدید در نتیجه حمله یک حیوان خون‌آشام ناشناخته جانش را از دست داده است. آن‌ها متوجه شدند هیچ کس به جز دراکولا قادر به تغییر شکل ظاهر خود نبود. مینا و جاناتان با هدف از بین بردن دراکولا به آبراهام ون هلسینگ و گروهش پیوستند. اما وقتی دراکولا از این نقشه علیه خود آشکار شد، برای گرفتن انتقام مینا را گزید. او همچنین خون خود را به مینا خورانید تا پس از مرگش به یک خون‌آشام تبدیل شود. مینا به آرامی بر اثر خون دراکولا که در رگ‌هایش جریان داشت از پای در می‌آمد و مدام از حالت هوشیاری به حالتی نیمه خلسه در می‌آمد که در طی این مدت او به صورت دورآگاهی با دراکولا در ارتباط بود. مینا سپس از توانایی دورآگاهی خود برای ردیابی و پیدا کردن دراکولا استفاده نمود. در انتها دراکولا به قلعه خود واقع در ترانسیلوانی فرار کرد، اما بدست ون هلسینگ و گروهش درست قبل از غروب خورشید کشته شد. در نتیجه طلسم دراکولا شکسته شد و نفرین مینا از بین رفت.

منابع[ویرایش]

  1. "Mina Murray Harker". castledracula. Retrieved August 25, 2015.
  2. "Analysis of Major Characters". sparknotes. Archived from the original on 6 September 2015. Retrieved August 25, 2015.