واکسن هموفیلوس آنفلوانزا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

واکسن هموفیلوس آنفلوآنزا نوع B یک واکسن مورد استفاده برای جلوگیری از عفونت هموفیلوس آنفلوآنزا نوع ب (Hib) است.[۱] در کشورهایی که آن را به عنوان یک واکسن متداول بکار می‌برند نرخ عفونت شدید Hib بیش از ۹۰ درصد کاهش یافته است. از این رو این واکسن منجر به یک کاهش در نرخ مننژیت، ذات الریه و اپیگلوتیت شده است.[۱] این واکسن هم توسط سازمان بهداشت جهانی و هم توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه شده است.[۱][۲] دو یا سه دوز از این واکسن باید قبل از شش ماهگی تجویز شود.[۱] در ایالات متحده چهار دوز توصیه می‌شود، بین ۱۲ و ۱۵ ماهگی نوزاد.[۳] اولین دوز حدود سن شش هفتگی توصیه می‌شود، و فاصله بین دوزها چهار هفته در نظر گرفته می‌شود. اگر تنها دو دوز استفاده شود، یک دوز دیگر از آن در دوره‌های بعدی زندگی توصیه می‌شود. این واکسن با تزریق به عضله زده می‌شود.[۱] عوارض جانبی شدید نادر است. حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از افراد دچار درد در محل تزریق می‌شوند در حالی که حدود ۲٪ ممکت است دچار تب شوند. ارتباط روشنی با واکنش‌های آلرژیک شدید وجود ندارد. واکسن هموفیلوس آنفلوآنزا به صورت تنها، در ترکیب با واکسن دیفتری/کزاز/سیاه سرفه و در ترکیب با واکسن هپاتیت B، و غیره وجود دارد. همه واکسن‌های هیموفیلوس آنفلوآنزا که در حال حاضر در حال استفاده هستند از نوع واکسن مزدوج می‌باشند.[۱] اولین واکسن هموفیلوس آنفلوآنزا در سال ۱۹۷۷ ارائه شد و در دهه ۱۹۹۰ با فرمولی موثرتر جایگزین گردید. از ۲۰۱۳، ۱۸۴ کشور آن را در برنامه واکسیناسیون معمول خود جای داده‌اند.[۱] این واکسن در فهرست داروهای ضروری سازمان جهانی بهداشت قرار دارد، که عبارت است از مهمترین داروهای لازم در یک نظام سلامت پایه.[۴] قیمت عمده فروشی یک واکسن پنج ظرفیتی که شامل Hib می‌باشد ۱۵٫۴۰ دلار در هر دوز می‌باشد (ارقام سال 2014).[۵] در ایالات متحده هزینه آن حدود ۲۵ تا ۵۰ دلار در هر دوز تمام می‌شود.[۶]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ۱٫۴ ۱٫۵ ۱٫۶ "Haemophilus influenzae type b (Hib) Vaccination Position Paper – July 2013" (PDF). Wkly Epidemiol Rec. 88 (39): 413–26. Sep 27, 2013. PMID 24143842. 
  2. "Haemophilus b conjugate vaccines for prevention of Haemophilus influenzae type b disease among infants and children two months of age and older. Recommendations of the immunization practices advisory committee (ACIP)". MMWR Recomm Rep. 40 (RR-1): 1–7. Jan 11, 1991. PMID 1899280. 
  3. "Hib (Haemophilus Influenzae Type B)". Retrieved 30 March 2016. 
  4. "WHO Model List of EssentialMedicines" (PDF). World Health Organization. October 2013. Retrieved 22 April 2014. 

  5. "Vaccine, Pentavalent"
    Check |url= value (help). International Drug Price Indicator Guide. Retrieved 7 December 2015.
     
  6. Hamilton, Richart (2015). Tarascon Pocket Pharmacopoeia 2015 Deluxe Lab-Coat Edition. Jones & Bartlett Learning. p. 313. ISBN 978-1-284-05756-0.