نیمه‌ماراتن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نیمه‌ماراتن بریستول ۲۰۰۶ در انگلستان
مسابقه نیمه‌ماراتن پراگ ۲۰۱۲

نیمه‌ماراتن یک مسابقه دو جاده‌ای است که در مسافت ۲۱ کیلومتر و ۹۷ متر و ۵۰ سانتیمتر برگزار می‌شود. تعداد شرکت‌کنندگان در مسابقات نیمه‌ماراتن در سال‌های اخیر افزایش زیادی داشته و این دو را به یکی از روبه‌رشدترین انواع دو تبدیل کرده‌است.

رکورد رسمی دو نیمه‌ماراتن مردان به زرسنای تادسه دونده اریتره‌ای با زمان ۵۸ دقیقه و ۲۳ ثانیه تعلق دارد که در سال ۲۰۱۰ در شهر لیسبون ثبت شده‌است. رکورد زنان هم متعلق به فلورنس کیپلاگات کنیایی با زمان یک ساعت و ۵ دقیقه و ۱۲ سانتیمتر است که در فوریه ۲۰۱۴ در بارسلون ثبت شده‌است.

بزرگترین مسابقه دو نیمه‌ماراتنی که تاکنون برگزار شده بین شهرهای کپنهاگ و مالمو در سال ۲۰۰۰ برگزار شد و ۷۹ هزار و ۷۱۹ نفر در آن به خطر پایان رسیدند. بزرگترین دو نیمه ماراتن سالانه دنیا هم تورنمنت نیمه‌ماراتن یوتبری در سوئد است که ۶۴ هزار و ۲۸۸ نفر در سال ۲۰۱۴ در آن شرکت کردند و ۴۷٬۷۹۱ نفر به خط پایان رسیدند.

مسابقه قهرمانی دو نیمه‌ماراتن جهان از سال ۱۹۹۲ هر سال برگزار می‌شود. زارسنای تادسه با پنج قهرمانی در بخش مردان و پائولا رادکلیف انگلیسی، لورنا لاگات دونده کنیایی‌تبار هلندی و تلگا لوروپ کنیایی هر یک با سه قهرمانی در بخش زنان پرافتخارترین ورزشکاران این مسابقات هستند.

منابع[ویرایش]