نیمه‌ماراتن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دو و میدانی
Half marathon
Nychalfmarathon.jpg
Runners in the 2008 New York City Half Marathon
نیمه‌ماراتن بریستول ۲۰۰۶ در انگلستان
مسابقه نیمه‌ماراتن پراگ ۲۰۱۲

نیمه‌ماراتن یک مسابقه دو جاده‌ای است که در مسافت ۲۱ کیلومتر و ۹۷ متر و ۵۰ سانتیمتر برگزار می‌شود. تعداد شرکت‌کنندگان در مسابقات نیمه‌ماراتن در سال‌های اخیر افزایش زیادی داشته و این دو را به یکی از روبه‌رشدترین انواع دو تبدیل کرده‌است.

رکورد رسمی دو نیمه‌ماراتن مردان به زرسنای تادسه دونده اریتره‌ای با زمان ۵۸ دقیقه و ۲۳ ثانیه تعلق دارد که در سال ۲۰۱۰ در شهر لیسبون ثبت شده‌است. رکورد زنان هم متعلق به فلورنس کیپلاگات کنیایی با زمان یک ساعت و ۵ دقیقه و ۱۲ ثانیه است که در فوریه ۲۰۱۴ در بارسلون ثبت شده‌است.

بزرگترین مسابقه دو نیمه‌ماراتنی که تاکنون برگزار شده بین شهرهای کپنهاگ و مالمو در سال ۲۰۰۰ برگزار شد و ۷۹ هزار و ۷۱۹ نفر در آن به خطر پایان رسیدند. بزرگترین دو نیمه ماراتن سالانه دنیا هم تورنمنت نیمه‌ماراتن یوتبری در سوئد است که ۶۴ هزار و ۲۸۸ نفر در سال ۲۰۱۴ در آن شرکت کردند و ۴۷٬۷۹۱ نفر به خط پایان رسیدند.

مسابقه قهرمانی دو نیمه‌ماراتن جهان از سال ۱۹۹۲ هر سال برگزار می‌شود. زارسنای تادسه با پنج قهرمانی در بخش مردان و پائولا رادکلیف انگلیسی، لورنا لاگات دونده کنیایی‌تبار هلندی و تلگا لوروپ کنیایی هر یک با سه قهرمانی در بخش زنان پرافتخارترین ورزشکاران این مسابقات هستند.

منابع[ویرایش]