نیمه‌ماراتن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دو و میدانی
نیمه‌ماراتن
نیمه‌ماراتن بریستول ۲۰۰۶ در انگلستان
مسابقه نیمه‌ماراتن پراگ، ۲۰۱۲

نیمه‌ماراتن یا نیمه‌ماراتون یک مسابقهٔ دو جاده‌ای است که در مسافت ۲۱ کیلومتر و ۹۷ متر و ۵۰ کیلومتر برگزار می‌شود. تعداد شرکت‌کنندگان در مسابقات نیمه‌ماراتن در سال‌های اخیر افزایش زیادی داشته و این دو را به یکی از روبه‌رشدترین انواع دو تبدیل کرده‌است.

رکورد رسمی دو نیمه‌ماراتن مردان به زرسنای تادسه، دوندهٔ اریتره‌ای با زمان ۵۸ دقیقه و ۲۳ ثانیه تعلق دارد که در سال ۲۰۱۰ در شهر لیسبون ثبت شده‌است. رکورد زنان هم متعلق به فلورنس کیپلاگات کنیایی با زمان یک ساعت و ۵ دقیقه و ۱۲ ثانیه است که در فوریهٔ ۲۰۱۴ در بارسلون ثبت شده‌است.

بزرگترین مسابقهٔ دو نیمه‌ماراتنی که تاکنون برگزار شده، بین شهرهای کپنهاگ (دانمارک) و مالمو (سوئد) در سال ۲۰۰۰ برگزار شد و ۷۹٬۷۱۹ نفر در آن به خط پایان رسیدند. بزرگ‌ترین دو نیمه‌ماراتن سالانهٔ دنیا هم تورنمنت نیمه‌ماراتن یوتبری در سوئد است که ۶۴٬۲۸۸ نفر در سال ۲۰۱۴ در آن شرکت کردند و ۴۷٬۷۹۱ نفر به خط پایان رسیدند.

مسابقهٔ قهرمانی دو نیمه‌ماراتن جهان از سال ۱۹۹۲ هر سال برگزار می‌شود. زارسنای تادسهٔ اریتره‌ای، با پنج قهرمانی در بخش مردان، و پائولا رادکلیف انگلیسی، لورنا لاگات، دوندهٔ کنیایی‌تبار هلندی، و تلگا لوروپ کنیایی، هریک با سه قهرمانی در بخش زنان، پرافتخارترین ورزشکاران این مسابقات هستند.

منابع[ویرایش]