دهگانه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ورزشکاران دهگانه در مسابقات قهرمانی دانشگاه‌های آمریکا، ۲۰۰۹
۱۵۰۰ متر دهگانه در المپیک ۱۹۴۸ لندن

دهگانه یکی از رشته‌های ترکیبی دو و میدانی است که ورزش‌کاران آن در ده رشته مختلف طی دو روز پیاپی مسابقه می‌دهند. بر اساس رکوردهایی که شرکت‌کنندگان در هر یک از این رشته‌ها ثبت می‌کنند، امتیازاتی به آن‌ها تعلق می‌گیرد و برنده مسابقه شخصی خواهد بود که بیشترین امتیاز را کسب کرده است. بسیاری این رشته را بهترین آزمون برای سنجش مهارت کلی یک ورزشکار می‌دانند و بسیاری هم آن را مهمترین رشته دو و میدانی محسوب می‌کنند به همین دلیل قهرمان دهگانه المپیک را «بهترین ورزشکار جهان» می‌نامند. باب توماس آمریکایی در دو المپیک ۱۹۴۸ و ۱۹۵۲ و دیلی تامپسون انگلیسی در ۱۹۸۰ و ۱۹۸۴ دو ورزشکاری هستند که در دو دوره المپیک قهرمان رشته دهگانه شده‌اند.[۱]

ده رشته‌ای که ورزش‌کاران دهگانه در آن مسابقه می‌دهند شامل چهار دو ۱۰۰ متر، ۱۱۰ متر بامانع، ۴۰۰ متر و ۱۵۰۰ متر به همراه سه پرتاب نیزه، دیسک و وزنه و سه پرش طول، ارتفاع و پرش با نیزه می‌شود. مسابقات ده‌گانه معمولا در بخش مردان برگزار می‌شود و زنان به جای این رشته در مسابقات هفت‌گانه شرکت می‌کنند.

رکورددار این رشته اشتون ایتون آمریکایی است که ۹۰۳۹ امتیاز را در سال ۲۰۱۲ کسب کرد و با قهرمانی در المپیک ۲۰۱۲ لندن قهرمان کنونی المپیک در این رشته نیز به‌شمار می‌رود.

دهگانه برگرفته از پنج‌گانه باستانی است که در المپیک باستانی یونانی‌ها برگزار می‌شد و از پنج رشته پرش طول، پرتاب دیسک، پرتاب نیزه، دو سرعت و کُشتی تشکیل می‌شد. این رشته از سال ۷۰۸ قبل از میلاد وارد المپیک شده بود و یکی از محبوب‌ترین رشته‌های المپیک یونانی‌ها بود. از سال ۱۸۸۰ اتحادیه دو و میدانی آماتور شروع به برگزاری مسابقات دو و میدانی در رشته‌های ترکیبی کرد و از المپیک ۱۹۰۴ پاریس رشته دهگانه وارد المپیک شد.

جدول امتیازات[ویرایش]

این جدول رکورد لازم در هر رشته برای کسب امتیازهای ۱۰۰۰، ۹۰۰، ۸۰۰ و ۷۰۰ را نشان می‌دهد:

رشته ۱٬۰۰۰ امتیاز ۹۰۰ امتیاز ۸۰۰ امتیاز ۷۰۰ امتیاز واحد
۱۰۰ متر ۱۰٫۳۹۵ ۱۰٫۸۲۷ ۱۱٫۲۷۸ ۱۱٫۷۵۶ ثانیه
پرش طول ۷٫۷۶ ۷٫۳۶ ۶٫۹۴۱ ۶٫۵۱ متر
پرتاب وزنه ۱۸٫۴ ۱۶٫۷۹ ۱۵٫۱۶ ۱۳٫۵۳ متر
پرش ارتفاع ۲٫۲۰ ۲٫۱۰ ۱٫۹۹ ۱٫۸۸ متر
۴۰۰ متر ۴۶٫۱۷ ۴۸٫۱۹ ۵۰٫۳۲ ۵۲٫۵۸ ثانیه
۱۱۰ متر بامانع ۱۳٫۸ ۱۴٫۵۹ ۱۵٫۴۱۹ ۱۶٫۲۹ ثانیه
پرتاب دیسک ۵۶٫۱۷ ۵۱٫۴ ۴۶٫۵۹ ۴۱٫۷۲ متر
پرش بانیزه ۵٫۲۸ ۴٫۹۶ ۴٫۶۳ ۴٫۲۹ متر
پرتاب نیزه ۷۷٫۱۹ ۷۰٫۶۷ ۶۴٫۰۹ ۵۷٫۴۵ متر
۱۵۰۰ متر ۳:۵۳٫۷۹ ۴:۰۷٫۴۲ ۴:۲۱٫۷۷ ۴:۳۶٫۹۶ دقیقه:ثانیه

منابع[ویرایش]

  1. Decathlon Encarta Encyclopedia