دو ۴۰۰ متر بامانع

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دو و میدانی
400 metres hurdles
Naisten 400 m aidat.jpg
Women's 400m hurdles.
رکورد مردان
جهانی ایالات متحده آمریکا کوین یانگ (ورزشکار) ۴۶٫۷8 (1992)
المپیک ایالات متحده آمریکا کوین یانگ (ورزشکار) ۴۶٫۷8 (1992)
رکورد زنان
جهانی روسیه یولیا پچونکینا ۵۲٫۳4 (2003)
المپیک جامائیکا Melaine Walker ۵۲٫۶4 (2008)
دو ۴۰۰ متر بامانع زنان

دو ۴۰۰ متر بامانع یکی از رشته‌های دو بامانع است که از المپیک ۱۹۰۰ در بخش مردان و از ۱۹۸۴ در بخش زنان برگزار می‌شود.

در این رشته دوندگان می‌بایست مسافت ۴۰۰ متر را که در آن ۱۰ مانع قرار دارد در کوتاه‌ترین زمان ممکن بدوند. فاصله موانع از یکدیگر ۳۵ متر و فاصله اولین مانع با خط شروع ۴۰ متر است. موانع به گونه‌ای نصب شده‌اند که در صورت برخورد به روی زمین می‌افتند. برخورد دوندگان با مانع خطا نیست اما دوندگان سعی می‌کنند با موانع برخورد نکنند جون برخورد با آنها باعث کند شدن دویدنشان می‌شود.

رکورد جهان و المپیک مردان توسط کوین یانگ آمریکایی با ۴۶٫۷۸ ثانیه در بازی‌های ۱۹۹۲ بارسلون به ثبت رسیده‌است. رکورد جهانی ۴۰۰ متر با مانع زنان که در سال ۲۰۰۳ و با زمانی برابر با ۵۲٫۳۴ ثانیه به ثبت رسید در اختیار یولیا پچونکینا از روسیه‌است. رکورد المپیک هم که در بازی‌های ۲۰۰۸ پکن به ثبت رسید و اندکی آهسته‌تر است با زمان ۵۲٫۶۴ ثانیه در اختیار ملانی واکر جامائیکایی است.[۱]

این رشته به ترکیبی از سرعت، استقامت بدنی، تکنیک عبور از مانع و هشیاری بالا و تمرکز نیاز دارد. به‌طور کلی در سطح اول جهان مسابقات ۴۰۰ متر بامانع در مقایسه با ۴۰۰ متر عادی در بخش مردان حدود ۳ ثانیه و در بخش زنان حدود ۴ ثانیه بیشتر طول می‌کشد. ادوین موزز آمریکایی با دو قهرمانی در المپیک (۱۹۷۶ و ۱۹۸۴) و دو بار قهرمانی جهان پرافتخارترین ورزشکار این رشته مهدی پیرجهان با رکورد۴۹ ثانیه و ۹۵ صدم رکورد دار این رشته در ایران می‌باشد.

منابع[ویرایش]

  1. «دو ۴۰۰ متر با مانع». بی‌بی‌سی فارسی. دریافت‌شده در ۳ اوت ۲۰۱۲.

سایت فدراسیون دو و میدانی ایران