هفت‌گانه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دو و میدانی
Heptathlon
هفت‌گانه‌کارانِ زن در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸
رکورد زنان
جهانیجکی جوینر-کرسی: ۷۲۹۱ امتیاز (۱۹۸۸)
المپیکجکی جوینر-کرسی: ۷۲۹۱ امتیاز (۱۹۸۸)
مسابقهٔ ۸۰۰ مترِ هفت‌گانه در المپیک ۲۰۱۲ لندن. نفر وسط، جِسیکا اِنیسِ بریتانیایی، با به‌دست‌آوردن بالاترین امتیاز، قهرمان المپیک شد.

هفت‌گانه یکی از رشته‌های ترکیبیِ دو و میدانی است که ورزش‌کارانِ آن در هفت مادۀ مختلف، طی دو روز پیاپی (صبح و عصر) مسابقه می‌دهند. بر اساس رکوردهایی که شرکت‌کنندگان در هریک از این رشته‌ها ثبت می‌کنند، امتیازاتی مطابق جدولی خاص به آن‌ها تعلق می‌گیرد و درنهایت، برندهٔ مسابقه شخصی خواهد بود که بیشترین امتیاز را در مجموعِ هفت ماده کسب کرده‌است.

رقابت‌های هفت‌گانه در دو بخش برگزار می‌شود:

  1. هفت‌گانهٔ زنان که در ورزشگاه‌های با فضای باز برگزار می‌شود و در برنامهٔ بازی‌های المپیک هم قرار دارد.
  2. هفت‌‌‌گانهٔ مردان که ویژهٔ مسابقات داخل سالن است.

هفت‌گانهٔ زنان[ویرایش]

هفت‌گانهٔ زنان از این هفت رشته تشکیل می‌شود که چهار رشتهٔ اول در روز اول و سه رشتهٔ بعدی در روز دوم برگزار می‌شوند:

رکورد جهانیِ هفت‌گانهٔ زنان به جکی جوینر-کرسی از ایالات متحدهٔ آمریکا تعلق دارد. او با ۷۲۹۱ امتیاز قهرمان المپیک ۱۹۸۸ سئول شد و رکورد جدیدی را برای این رشته به‌جا گذاشت که تاکنون کسی نتوانسته‌است این رکورد را بشکند.

مسابقات هفت‌گانهٔ زنان از المپیک ۱۹۸۴ لس‌آنجلس وارد برنامهٔ این مسابقات شده‌است. تا پیش از آن، رشتهٔ «پنج‌گانه» برای زنان برگزار می‌شد که پرتاب نیزه و دو ۲۰۰ متر در آن وجود نداشت و بقیهٔ رشته‌های آن مشابه هفت‌گانه بود.

هفت‌گانهٔ مردان[ویرایش]

اَشتون ایتون در مسیر رکوردشکنی و قهرمانی (استانبول، ۲۰۱۲)

هفت‌گانهٔ مردان در مسابقات داخل سالن برگزار می‌شود. در مسابقات فضای باز، به‌جای این رشته، مسابقات ده‌گانه برگزار می‌شود؛ اما از آن‌جا که در داخل سالن امکان برگزاری مسابقهٔ پرتاب نیزه و پرتاب دیسک وجود ندارد، به‌جای رشتهٔ هفت‌گانه در نظر گرفته شده‌است. چهار رشتهٔ اول در روز اول و سه رشتهٔ بعدی در روز دوم (در هر دو روز، صبح و عصر) برگزار می‌شوند:

رکورد جهانیِ هفت‌گانهٔ مردان به اشتون ایتون از ایالات متحدهٔ آمریکا تعلق دارد. او با ۶۶۴۵ امتیاز، قهرمان داخل سالن جهان در این رشته در سال ۲۰۱۲ شد و حدنصاب جدیدی به‌جا گذاشت. ایتون رکورددار رشتهٔ ده‌‌‌گانه (ویژهٔ فضای باز) نیز هست.

منابع[ویرایش]