هفت‌گانه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دو و میدانی
Heptathlon
Olympics 2008 - Heptathlon winners.jpg
رکورد زنان
جهانی جکی جوینر-کرسی 7291 pts (1988)
المپیک جکی جوینر-کرسی 7291 pts (1988)
ورزشکاران هفتگانه در المپیک ۲۰۰۸ پکن
مسابقۀ ۸۰۰ مترِ هفتگانه در المپیک ۲۰۱۲ لندن. نفر وسط جِسیکا اِنیسِ بریتانیایی، با به‌دست‌آوردن بالاترین امتیاز، قهرمان المپیک شد.

هفتگانه یکی از رشته‌های ترکیبیِ دو و میدانی است که ورزش‌کارانِ آن در هفت رشتهٔ مختلف طی دو روز پیاپی (صبح و عصر) مسابقه می‌دهند. بر اساس رکوردهایی که شرکت‌کنندگان در هر یک از این رشته‌ها ثبت می‌کنند، امتیازاتی مطابق جدولی خاص به آن‌ها تعلق می‌گیرد و برندۀ مسابقه شخصی خواهد بود که بیشترین امتیاز را در مجموعِ هفت رشته کسب کرده‌است.

دو نوع هفتگانه وجود دارد: یکی هفتگانۀ زنان که در ورزشگاه‌های فضای باز برگزار می‌شود و در برنامهٔ بازی‌های المپیک هم قرار دارد، و دیگری هفتگانۀ مردان که در سالن‌های سرپوشیده برگزار می‌شود.

هفتگانۀ زنان[ویرایش]

هفتگانۀ زنان از این هفت رشته تشکیل می‌شود که چهار رشتهٔ اول در روز اول و سه رشتهٔ بعدی در روز دوم برگزار می‌شوند:

رکورد هفتگانۀ زنان دنیا به جکی جوینر کرسی از ایالات متحدۀ آمریکا تعلق دارد. وی با ۷۲۹۱ امتیاز قهرمان المپیک ۱۹۸۸ سئول شد و رکورد جدیدی را برای این رشته به‌جا گذاشت که تاکنون کسی نتوانسته‌است این رکورد را بشکند.

مسابقات هفتگانۀ زنان از المپیک ۱۹۸۴ لس‌آنجلس وارد برنامۀ این مسابقات شده‌است. تا پیش از آن، رشتهٔ «پنجگانه» برای زنان برگزار می‌شد که پرتاب نیزه و دو ۲۰۰ متر در آن وجود نداشت و بقیۀ رشته‌های آن مشابه هفتگانه بود.

هفتگانۀ مردان[ویرایش]

اَشتون ایتون در مسیر رکوردشکنی و قهرمانی (۲۰۱۲، استانبول)

هفتگانۀ مردان در مسابقات داخل سالن برگزار می‌شود. در مسابقات فضای باز، به‌جای این رشته، مسابقات دهگانه برگزار می‌شود؛ اما ازآنجاکه در داخل سالن امکان برگزاری مسابقۀ پرتاب نیزه و پرتاب دیسک وجود ندارد، به‌جای رشتۀ هفتگانه در نظر گرفته شده‌است. چهار رشتۀ اول در روز اول و سه رشتهٔ بعدی در روز دوم (در هر دو روز، صبح و عصر) برگزار می‌شوند:

رکورد هفتگانۀ مردان دنیا به اشتون ایتون از ایالات متحدۀ آمریکا تعلق دارد. وی با ۶۶۴۵ امتیاز، قهرمان دو و میدانی داخل سالن جهان در سال ۲۰۱۲ شد و رکورد جدیدی را برای این رشته به‌جا گذاشت.

منابع[ویرایش]