نوید (ماهواره)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ماهواره نوید علم و صنعتنوید (ماهواره)
سازندهٔ اصلی

 ایران

مرکز تحقیقات ماهواره دانشگاه علم و صنعت
نوع مأموریت

سنجش از دور

(تصویربرداری تک طیفی)
درازا ۵۰ سانتی‌متر
قطر ۵۰ سانتی‌متر
بار ۵۰ کیلوگرم
عناصر مداری
دورترین نقطه نسبت به جرم آسمانی ۳۷۵ کیلومتر
نزدیک‌ترین نقطه نسبت به جرم آسمانی ۲۵۰ کیلومتر

ماهواره نوید علم و صنعت که به اختصار ماهواره نوید نیز نامیده می‌شود، سومین ماهواره پرتاب شده ایرانی و نخستین ماهواره ساخت مرکز تحقیقات ماهواره‌ای دانشگاه علم و صنعت است که در ۱۴ بهمن ۱۳۸۸ مصادف با روز فناوری فضایی رونمایی شده بود. مأموریت این ماهواره تصویربرداری از زمین با وضوح تصویر ۷۵۰ متر مبتنی بر روش جاروبی[۱] و به صورت تک باند است[۲] ماهواره نوید علم و صنعت در ساعت سه و نیم بامداد(به وقت محلی) روز جمعه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۰ از پایگاه فضایی سمنان به فضا پرتاب شد.[۳]

مشخصات فنی[ویرایش]

این ماهواره مکعب شکل و با ابعاد ۵۰×۵۰×۵۰ سانتی‌متر و جرم ۵۰ کیلوگرم ساخته شده که به منظور استقرار در مدار بیضوی با ارتفاع ۲۵۰ تا ۳۷۵ کیلومتر و زاویه انحراف مداری ۵۵ درجه طراحی شده‌است. ارتباط ماهواره با ایستگاه زمینی از طریق سه فرستنده وگیرنده در باندهای وی‌اچ‌اف و یواچ‌اف برقرار است و تأمین انرژی آن نیز توسط صفحات خورشیدی نصب شده بر بدنه جانبی سازه ماهواره در کنار باتری و بهره‌گیری از تنظیم‌کننده‌ها و مبدل‌های ولتاژ صورت می‌گیرد. با توجه به مدار این ماهواره، می‌توان انتظار داشت که هر ۹۰ دقیقه یکبار زمین را دور بزند. [۴]

پرتاب[ویرایش]

ماهواره نوید سوار بر یک موشک فضایی سفیر ارتقاء یافته به مدار زمین پرتاب گردید. سفیر-۱-ب نسخه بهبود داده شده‌ای از سفیر-۱-آ است که قبلاً دو ماهواره امید و رصد به کمک آن به فضا پرتاب شده بودند. گفته می‌شود متخصصان سازمان صنایع هوافضا که مسئول طراحی و ساخت موشک‌های فضایی ایران هستند، با بهبود پارامترهای انرژتیکی سوخت و ارتقاء سخت‌افزاری موتور مرحله اول سفیر-۱-آ توانسته‌اند حدود ۲۰ درصد بر توان عملیاتی آن بیفزایند. بدین جهت این موشک توانست ماهواره نوید را که دو برابر ماهواره امید وزن داشت به فضا ارسال کند.[۵]

دریافت تصاویر[ویرایش]

۶ روز پس از پرتاب حسین بلندی، مدیر پروژه ساخت ماهواره نوید و رئیس مرکز تحقیقات ماهواره‌ای دانشگاه علم و صنعت در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که اولین تصویر ارسالی از ماهواره نوید توسط یکی از ۵ ایستگاه زمینی ارتباطی ایران که در قشم مستقر است، دریافت شده‌است.[۶] این تصویر علی‌رغم اعلام عمومی هنوز منتشر نشده‌است.

قبلاً و زمانی که ماهواره رصد به فضا ارسال شده بود نیز ادعا گردید تصاویری از آن ماهواره دریافت شده که هیچگاه منتشر نگردیدند.

احتمال داده می‌شود عدم انتشار تصاویر گرفته شده توسط این دو ماهواره به دلیل عدم اعتماد به عملکرد صحیح زیرسامانه کنترل وضعیت و محموله تصویربرداری آن‌ها می‌باشد . اگر چه این جمع بندی از طرف دست اندر کاران ماهواره رصد به‌طور ضمنی تأیید شده‌است [۷][۸] اما تا کنون ارزیابی مستدلی از عملکرد ماهواره نوید منتشر نشده‌است.

صرف نظر از ماهواره سینا به عنوان اولین ماهواره تصویربرداری جمهوری اسلامی ایران که با مشارکت خارجی طراحی و اجرا گردید، تا کنون سه ماهواره بومی پرتاب شده‌است که اولی ماهواره امید با ماموریت برقراری ارتباط متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی، و دومی و سومی (ماهواره رصد و ماهواره نوید) با ماموریت تصویربرداری بوده‌است که به نظر می‌رسد برای مشاهده اولین تصاویر فضایی از ماهواره‌های ایرانی باید منتظر پرتاب‌های بعدی ایران بود.

منابع[ویرایش]

  1. Push broom
  2. «مأموریت ماهواره نوید تصویربرداری از زمین با روش Push broom است»(فارسی)‎. وب‌گاه فارس‌نیوز. بازبینی‌شده در ۴ فوریه ۲۰۱۰. 
  3. «پرتاب ماهواره «نوید» از سوی ایران به فضا»(فارسی)‎. وب‌گاه دویچه وله فارسی. بازبینی‌شده در ۱۱ فوریه ۲۰۱۲. 
  4. «ماهواره ملی«نوید علم و صنعت»به‌فضا پرتاب شد»(فارسی)‎. جام جم آنلاین. بازبینی‌شده در ۱۱ فوریه ۲۰۱۲. 
  5. «ماهواره نوید، سومین تلاش فضایی ایران»(فارسی)‎. وب‌گاه دانش فضایی. بازبینی‌شده در ۱۱ فوریه ۲۰۱۲. 
  6. «اولین تصویر ماهواره نوید از تنگه هرمز مخابره شد»(فارسی)‎. همشهری آنلاین. بازبینی‌شده در ۱۱ فوریه ۲۰۱۲. 
  7. «تصاویر دریافتی از ماهواره رصد عملیاتی نیست»(فارسی)‎. افکار نیوز. بازبینی‌شده در ۱۱ فوریه ۲۰۱۲. 
  8. «تصاویر ماهواره رصد دریافت شد (رصد، ۵ الی ۶ درجه خطای سمت گیری دارد)»(فارسی)‎. جام جم آنلاین. بازبینی‌شده در ۱۵ فوریه ۲۰۱۲. 

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

NAVID - N2YO.com