نامه زنجیره‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نامه زنجیره‌ای در قرن هجدهم میلادی

نامه زنجیره‌ای (به انگلیسی: Chain Letter)، نامه‌ای است که با روش‌های سنتی (روی کاغذ) یا الکترونیکی (ای میل) ارسال می‌شود، با این هدف که دریافت کننده آن را پس از دریافت، به هر طریقی تکثیر کرده و برای چند نفر دیگر بفرستد. فرستنده، پیوسته و علناً از دریافت کننده نامه می‌خواهد که این نامه را تکثیر کند و برای تعداد زیادی از دوستان و آشنایان خود بفرستد (تکثیر هرمی). موضوع اینگونه نامه‌ها هدف‌های مختلف دارند. از جمله می‌توان برشمرد: تبلیغ یا ترویج در امور بازرگانی، اجتماعی، دانایی، کلاه برداری، قرار گذاشتن با افراد، لانسه (نشت عمدی خبر) کردن اخبار دروغین (اسپین دکترها)، پیام یا اخبار شوخی وار و غیره.

در سالهای اخیر ای میل‌های فراوانی راه اندازی می‌شوند که خبر از یک ویروس رایانه‌ای خطرناک می‌دهند و این در خیلی موارد شوخی یا مزاحمتی بیش نیست. این گونه پیام‌ها در اکثر زبان‌های دنیا Hoax نامیده می‌شوند.

درصد چشمگیری از اینگونه نامه‌های زنجیره‌ای (بخصوص در موارد خرافاتی یا ایجاد ترس یا مزاحمت) حاوی این تذکر هستند که اگر شمای دریافت کننده، نامه را تکثیر کنید خوشبخت خواهید شد و در غیر اینصورت فلاکت و بدبختی بزرگی در انتظار شماست.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Chain letter»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۷ آبان ۱۳۹۰).
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Kettenbrief»، ویکی‌پدیای آلمانی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۷ آبان ۱۳۹۰).
  • Hoax

پیوند به بیرون[ویرایش]

اخبار و آزمون Hoaxها در سایت McAfee، با لیست به روز شده Hoaxهای رایج

مرکز Hoax شناسی و آزمون نامه‌های زنجیره‌ای دانشگاه فنی برلین، با لیست به روز شده Hoaxهای رایج