۱۳ (عدد)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
۱۳
عدد اصلی ۱۳
سیزده
عدد ترتیبی سیزدهم
تجزیه عدد اول
مقسوم‌علیه‌ها ۱, ۱۳
عربی ١٣String Module Error: String index out of rangeString Module Error: String index out of rangeString Module Error: String index out of rangeString Module Error: String index out of rangeString Module Error: String index out of rangeString Module Error: String index out of rangeString Module Error: String index out of rangeString Module Error: String index out of rangeString Module Error: String index out of rangeString Module Error: String index out of rangeString Module Error: String index out of rangeString Module Error: String index out of rangeString Module Error: String index out of rangeString Module Error: String index out of rangeString Module Error: String index out of range، 13
اروپایی 13
رومی XIII
رومی (یونی‌کد) XIII, xiii
چینی 十三
دودویی ۱٬۱۰۱۲
مبنای هشت ۱۵۸
مبنای دوازده ۱۱۱۲
مبنای شانزده D۱۶

۱۳ (سیزده) عددی طبیعی است که بعد از ۱۲ و قبل از ۱۴ قرار دارد.

در ریاضیات[ویرایش]

سیزده، ششمین عدد اول و سومین عدد خوش‌اقبال اول است.

در علوم[ویرایش]

چرا ۱۳ بدیمن است ؟[ویرایش]

بشر همیشه دارای خرافاتی نسبت به اعداد و روزهای هفته بوده است و بعضی را مبارک و بعضی را نحس و نا میمون نامیده است.اینکه چرا ۱۳ عدد نحسی است را کسی نمی داند ولی برای این قضیه نظرهای متعددی یافت می شود.

  • یک نظریهٔ غیر قابل تأیید آن است که این عدد، از آنجاییکه اولین عددی است که با شمارش انگشتان دست و دو پا دیگر قابل شمارش نیست انعکاس ترس انسان از نادانسته‌ها است.
  • در فرهنگ ایرانیان نیز عدد ۱۳، عدد بد شانسی است. به همین علت ایرانیان سیزدهمین روز سال نو را به گردش در طبیعت می‌روند تا بلکه نحسی آن روز را در کنند. به روز سیزدهم هر سال نیز سیزده‌به‌در می‌گویند.
  • بر طبق افسانه‌ها ۱۲ نفر بودند که دعوی خدایی کردند.بعد از آن‌ها خدایی به نام لوکی ظهور کرد که سیزدهمین آنها بود.چون او و دخترش فریدا موجودات شریر و ظالمی بودند ۱۳ عدد نحسی به شمار رفت
  • در آخرین شامی که حضرت مسیح با حواریون خورد ، ۱۳ نفر حضور داشتند.۱۲ نفر آنها اشخاصی مومن و وفادار بودند ولی سیزدهمین آنها یهودا بود که به حضرت عیسی خیانت کرد.

سن ۱۳ سالگی[ویرایش]

  • در یهودیت برای پسری که به سن ۱۳ میرسد جشن Bar Mitzvah (بار میتزوا) میگیرند و Bar Mitzvah (پسر تحت فرمان) می شود که نشان دهنده ی آن است که او به سن بلوغ رسیده و یک عضو کامل در دین یهود بشمار می آید.

منابع[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ ۱۳ (عدد) موجود است.