ناتیلوس (مدیر پرونده)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ناتیلوس (مدیر پرونده)
Nautilus icon.svg
Nautilus screenshot.png
نماگرفت ناتیلوس ۳٫۰٫۲
نویسنده(های)
اصلی
گنوم
انتشار ابتدایی۱۳ مارس ۲۰۰۱؛ ۲۰ سال پیش (۲۰۰۱-۰۳-13)
مخزن
نوشته‌شده باسی (جی‌تی‌کی+)
سیستم‌عاملشبه یونیکس
بن‌سازه رایانشگنوم
در دسترس بهچندزبانی
گونهمدیر پرونده‌ها
پروانهال‌جی‌پی‌ال
وبگاه

ناتیلوس (به انگلیسی: Nautilus) مدیر پرونده‌ی رسمی میزکار گنوم است. این نام در واقع یک نوع بازی با کلمه‌ها است. این کلمه یادآور پوستهٔ ناتیلوس است که می‌تواند نشانه‌ای از محیط شل سیستم‌عامل باشد. ناتیلوس در گنوم ۱٫۴ جایگزین میدنایت کامندر شد و از نسخهٔ ۲٫۰ به بعد، پیش‌فرض بوده‌است.[۱]

ناتیلوس محصول اصلی شرکت (منسوخ) Eazel بود. ناتیلوس از آنجایی که تحت ال‌جی‌پی‌ال منشر شده‌است، یک نرم‌افزار آزاد می‌باشد.[۱]

تاریخچه

اولین بار ناتیلوس در سال ۲۰۰۱ میلادی منتشر شد و تا کنون نیز در حال توسعه است. در زیر تاریخچه کوچکی خواهد آمد:

  • نسخه ۱٫۰ در ۱۳ مارس سال ۲۰۰۱ منتشر شد و در گنوم نسخهٔ ۱٫۴ مورد استفاده قرار گرفت.
  • نسخه ۲٫۰ آن به GTK+ نسخهٔ ۲٫۰ منتقل شد.
  • تغییراتی در نسخه ۲٫۲ آن صورت گرفت که آن را با خط مشی رابط کاربری همسان کند.
  • نسخه ۲٫۴ پرونده Desktop را به Desktop/~ تغییر داد (که واژه ~ نشان دهنده پرونده «خانه» کاربر می‌باشد). این کار به منظور تطابق بیشتر با استانداردهای فری‌دسکتاپ.اورگ است.
  • در نسخه‌ای که همراه گنوم نسخه ۲٫۶ منتشر شد، ناتیلوس به رابط Spatial تغییر کرد. رابط قدیمی آن را می‌توان با مراجعه به شمایل کابینت پرونده و انتخاب به ترتیب گزینه‌های Edit، سپس Preferences، سپس Behavior از منوی نرم‌افزار ناتیلوس، در اختیار داشت.
  • گنوم نسخه ۲٫۱۴، نسخه‌ای از ناتیلوس را ارائه می‌دهد که دارای جستجوی ارتقا یافته، پشتیبانی یکپارچه از نزم افزار (اختیاری) بیگل (نژاد سگ)، و امکان ذخیره نتایج جستجو به شکل پرونده مجازی است.
  • با ارائه نسخه گنوم ۲٫۲۲، ناتیلوس به سیستم نوین GVFS منتقل شد، که جایگزینی برای سیستم پرونده مجازی GnomeVFS است.
  • نسخه پایدار ۲٫۲۴ ناتیلوس شامل ویژگی‌های جدیدی بود از جمله مرورگر زبانه‌ای و تکمیل خودکار با tab.
  • با ورود نسخه گنوم ۲٫۳۰، ناتیلوس در حالت پیش فرض از رابط spatial به مدیر پرونده ناوبری تغییر پیدا کرد.

ویژگی‌ها

ناتیلوس علاوه بر پشتیبانی از مرور سیستم پرونده محلی، از سیستم پرونده ای که از طریق سیستم GVFS قابل دسترسی است پشتیبانی می‌کند. سیستم GVFS موراد زیر را شامل می‌شود:

موارد و ویژگی‌هایی همچون چوب الف، پس زمینه برنامه‌ها، شمایل پوشه، نویسه‌های افزودنی عملیاتی شده‌اند. برای مشاهده محتویات یک پوشه می‌توان انتخاب‌هایی همچون شمایلی، فهرست وار یا فهرست فشرده داشت. در حالت مرورگری، ناتیلوس پوشه‌های دیده شده را مشابه بسیاری از مرورگرهای تارنما ذخیره می‌کند تا دسترسی به پوشه‌های مشاهده شده در قبل راحت باشد. ناتنیلوس می‌تواند پیش نمایشی از پرونده‌ها را بر روی شمایل پوشه قرار دهد. پیش نمایش می‌تواند متن، عکس، صدا یا پرونده تصویری باشد؛ که در مورد پرونده تصویری اینکار توسط پیش نمایش دهنده‌هایی مثل توتم انجام می‌پذیرد. با قرار دادن درنشانگر را بر روی پوشه‌ها پرونده‌های صوتی پیش پخش می‌شوند (این کا رتوسط جی‌استریمر انجام می‌پذیرد). با بکار بردن کتابخانه GIO، ناتیلوس می‌تواند تغییرات پرونده‌های محلی را به صورت آنی نشان دهد، و این کار نیاز به تازه کردن یه صورت دستی را حذف می‌کند. GIO از سیستم آگاه‌سازی رویدادهای زیر پشتیبانی می‌کند:

پیوندهای مرتبط

منابع

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Wikipedia contributors, "Nautilus (file manager)," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Nautilus_(file_manager)&oldid=438939481 (accessed July 26, 2011).

پیوند به بیرون