مگنتار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تصویری از یک مگنتار با خطوط میدان مغناطیسی.

مگنتار (به انگلیسی: Magnetar) یا ستاره مغناطیسی (مغنااختر) نوعی ستاره نوترونی است که میدان مغناطیسی بسیار نیرومندی دارد.
گاهی اوقات میدان های مغناطیسی در مگنتار آنقدر در هم پیچ میخورند که دیگر نمی‌توانند بیشتر از این پیچ بخورند و مثل یک فنر آزاد میشوند و انرژی بسیار زیادی آزاد میکنند. فروپاشی خطوط میدان مغناطیسی آن،پرتوهای پرانرژی الکترومغناطیس خصوصاً اشعه ایکس و گاما ساطع می کند. نظریهء مربوط به مگنتارهاتوسط رابرت دانکن و کریستوفر تامسون در سال 1992 ارائه شده است،ولی اولین انفجار اشعهءگاما مربوط به یک مگنتار در 5 مارس 1979 کشف و ثبت شد.در طول یک دههء بعد از آن فرضیه ءمگنتار به صورت گسترده به عنوان تکرارکنندهء اشعهء گاما و اشعه ء ایکس غیرعادی اختر تپنده پذیرفته شد.همچنین قدرت مگنتارآنقدرزیاداست که میتواند در فاصله 1100 کیلومتری گردش خون انسان را بکشد و بدن را پاره پاره کند.مگنتارقدرت جاذبه ای چندبرابرزمین دارد.به طوری که اگروسط فاصله زمین وماه قرارگیرد.تمام کارت های اعتباری زمین خواهند سوخت.

ستاره لرزه در مگنتار SGR 1806-20[ویرایش]

مگنتار اس‌جی‌آر ۱۸۰۶–۲۰ یک ستاره نوترونی مگنتار است که در صورت فلکی کمان قرار دارد. فاصله این مگنتار از زمین حدود 50 هزار سال نوری است.

یک انفجار به صورت ستاره لرزه در سطح این مگنتار اتفاق افتاد که در 27 دسامبر سال 2004 تشعشعات آن به زمین رسید . این انفجار در 0.1 ثانیه به اندازه ای انرژی آزاد کرد که خورشید ما در طی 100 هزار سال آزاد میکند . این درخشان ترین رویدادی است که در روی زمین با منشا خارج از منظومه شمسی دیده شده است. این انفجار اگر در 10 سال نوری زمین اتفاق می افتاد تمام لایه ازون زمین را نابود میکرد و اثری مشابه یک انفجار هسته ای با قدرت 12 هزار تن TNT در فاصله 7.5 کیلومتری ایجاد میکرد.

تصویری هنری از انفجار اشعه گاما در ستاره مگنتار SGR 1806-20

منابع[ویرایش]

  1. ویکی‌پدیای انگلیسی
  1. تفسیر نمونه