موج ایستا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
موج‌های ساکن
دو موج مخالف همدیگر در برخورد منجر به ایجاد موج ایستا می‌شوند.

موج ایستا یا موج ساکن،[۱] موج ایستاده موجی است که دامنهٔ نوسان آن در هر نقطهٔ خاص در طول محور موج، مقداری ثابت است. در هنگام ایجاد موج ایستا صورتی پیش می‌آید که موج متوسط (به انگلیسی: Medium frequency) که بخشی از بسامد متوسط (به انگلیسی: Medium wave) است در خلاف جهت موجی حرکت کند که منجر به ایستا بودن آن موج می‌گردد همچنین خویش نیز به عنوان موج ایستا عمل می‌کند. همچنین یکی دیگر از دلایل ایجاد موج ایستا می‌تواند تداخل یا برهم‌نهی امواج باشد. در تشدیدگر به هنگام پدیدهٔ تشدید امواج ایستا ایجاد می‌شوند.

تداخل امواج[ویرایش]

در فیزیک برهم‌نهی یا تداخل پدیدهٔ ایجاد موجی با شکل دامنه جدید هنگام گذر همزمان دو موج یا بیشتر از یک نقطه است. برهم‌نهی دو موج با بسامد و دامنه یکسان به تشکیل موج ایستاده یا امواج ایستا می‌انجامد. در برهم‌نهی امواج میزان میانگین شار انرژی‌ها برابر صفر است.

حرکت امواج متوسط[ویرایش]

مثالی از ایجاد امواج ایستا در هنگام برخورد امواج متوسط می‌تواند امواج لی به هنگام راندن هواپیمای بی موتور باشد، امواج لی در اصل امواج ایستای هوا در جو زمین هستند که به در هوا ماندن هواپیماهای بی موتوری پرواز کمک می‌کنند. در علم هیدرولیک وقتی مایع با سرعت زیاد به منطقه‌ای وارد می‌شود که سرعت پایینی دارد سطح آب در آن منطقه به طور ناگهانی بالا می‌رود و یک موج ایستا تشکیل می‌شود که به این حالت جهش هیدرولیک گویند.

توضیحات ریاضی[ویرایش]

امواج همسازی که در جهت مخالف یکدیگر حرکت می‌کنند را می‌توان با معادلات زیر نشان داد:

و

در این معادلات:

بنابراین معادله موج حاصل مجموع y1 و y2 است:

پیوندها[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «موج ساکن» [فیزیک] هم‌ارزِ «standing wave»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. «فارسی». در همان. دفتر دوم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۶۴-۷۵۳۱-۳۷-۰ (ذیل سرواژهٔ موج ساکن)

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Standing wave». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۲ دسامبر ۲۰۱۳.

پیوند به بیرون[ویرایش]