مارین مرسن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مارین مرسن
Marin mersenne.jpg
متولد ۸ سپتامبر ۱۵۸۸
ماین (امروزه سرت)
فرانسه
مرگ ۱ سپتامبر ۱۶۴۸ (۵۹ سال)
پاریس
رشته فعالیت موسیقی
صداشناسی
الهیات
ریاضی
دین مسیحی

مارین مرسن یا مارین مرسنوس (به فرانسوی: Marin Mersenne) کشیش، فیلسوف، ریاضی‌دان، خداشناس و نظریه‌پرداز موسیقی اهل فرانسه بود. وی گاهی «پدر صداشناسی» خوانده می‌شود. مرسن از دوستان رنه دکارت بود.[۱]

زندگی[ویرایش]

وی در خانواده‌ای روستایی در نزدیکی سرت، فرانسه متولد شد و در سال ۱۶۱۳ پس از تحصیل در مدارس دینی و کلیساهای لومان و پاریس درجات مقدس خود را دریافت کرد. مرسن در سال ۱۶۴۸ و بر اثر آبسه ریوی درگذشت.

جهان‌بینی[ویرایش]

گفته می‌شود او یسوعی بوده و تحصیلات‌اش را در کالجِ یسوعی فلش انجام داده است جایی که معاصر رنه دکارت بوده است. وی هیچ‌گاه وارد پویش یسوعی نشد و برعکس در سال ۱۶۱۱ وارد مؤسسه دینی منیمه شد.[۲] مرسن پیرو فیثاغورثیان بود و از نظریه هماهنگی جهانی کپلر نیز پیروی می‌کرد اما از این ایده‌آلیسم برگشت و در سال ۱۶۲۳ منتقد مسیحیت قبالی شد.[۳]

کارهای علمی[ویرایش]

اعداد اول مرسن یکی از کارهای مهم وی در زمینهٔ علومِ ریاضی هستند که هنوز مورد کاوش‌اند. همچنین کارهای دینیِّ محضی در دفاع از کاتولیک در مقابل خداناباوران و دئیست‌ها نگاشته است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

یادکردها[ویرایش]

  1. http://www-history.mcs.st-andrews.ac.uk/Biographies/Mersenne.html
  2. Pierre Sergescu, «Mersenne l'animateur (8 septembre 1588 - ler septembre 1648)» , Revue d'histoire des sciences et de leurs applications, vol. 2, 1948, p. 5-12 (DOI 10.3406/rhs.1948.2726, lire en ligne [archive]).
  3. Robert Lenoble: Quelques aspects d'une révolution scientifique [archive].