مارین مرسن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مارین مرسن
زادهٔ۸ سپتامبر ۱۵۸۸
من (امروزه سارت)
فرانسه
درگذشت۱ سپتامبر ۱۶۴۸ (۵۹ سال)
پاریس، فرانسه
ملیتفرانسوی
شناخته‌شده برایاعداد مرسن
پیشینه علمی
شاخه(ها)ریاضیات
موسیقی
صوت‌شناسی
الهیات
تأثیر گرفته ازرنه دکارت
ژیل دو روبروال
توماس هابز
نیکولاس کلود فابری دی پیرسک
کنستانتین هویگنس
گالیلئو گالیله

مارین مرسن یا مارین مرسنوس (به فرانسوی: Marin Mersenne) کشیش، فیلسوف، ریاضی‌دان، خداشناس و نظریه‌پرداز موسیقی اهل فرانسه بود. وی گاهی «پدر صوت‌شناسی» خوانده می‌شود. مرسن از دوستان رنه دکارت بود.[۱]

زندگی[ویرایش]

وی در خانواده‌ای روستایی در نزدیکی سارت، فرانسه متولد شد و در سال ۱۶۱۳ پس از تحصیل در مدارس دینی و کلیساهای لومان و پاریس درجات مقدس خود را دریافت کرد. مرسن در سال ۱۶۴۸ و بر اثر آبسه ریوی درگذشت.

جهان‌بینی[ویرایش]

گفته می‌شود او یسوعی بوده و تحصیلات‌اش را در کالجِ یسوعی فلش انجام داده‌است جایی که معاصر رنه دکارت بوده‌است. وی هیچ‌گاه وارد پویش یسوعی نشد و برعکس در سال ۱۶۱۱ وارد مؤسسه دینی منیمه شد.[۲] مرسن پیرو فیثاغورثیان بود و از نظریه هماهنگی جهانی کپلر نیز پیروی می‌کرد اما از این ایده‌آلیسم برگشت و در سال ۱۶۲۳ منتقد مسیحیت قبالی شد.[۳]

کارهای علمی[ویرایش]

اعداد اول مرسن یکی از کارهای مهم وی در زمینهٔ علومِ ریاضی هستند که هنوز مورد کاوش‌اند. همچنین کارهای دینیِّ محضی در دفاع از کاتولیک در مقابل خداناباوران و دئیست‌ها نگاشته‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

یادکردها[ویرایش]

  1. http://www-history.mcs.st-andrews.ac.uk/Biographies/Mersenne.html
  2. Pierre Sergescu, "Mersenne l'animateur (8 septembre 1588 - ler septembre 1648)» , Revue d'histoire des sciences et de leurs applications, vol. 2, 1948, p. 5-12 (DOI 10.3406/rhs.1948.2726, lire en ligne [archive]).
  3. Robert Lenoble: Quelques aspects d'une révolution scientifique [archive].