مارین مرسن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مارین مرسن
Marin mersenne.jpg
متولد۸ سپتامبر ۱۵۸۸
ماین (امروزه سرت)
فرانسه
مرگ۱ سپتامبر ۱۶۴۸ (۵۹ سال)
پاریس
رشته فعالیتموسیقی
صداشناسی
الهیات
ریاضی
دینمسیحی

مارین مرسن یا مارین مرسنوس (به فرانسوی: Marin Mersenne) کشیش، فیلسوف، ریاضی‌دان، خداشناس و نظریه‌پرداز موسیقی اهل فرانسه بود. وی گاهی «پدر صداشناسی» خوانده می‌شود. مرسن از دوستان رنه دکارت بود.[۱]

زندگی[ویرایش]

وی در خانواده‌ای روستایی در نزدیکی سرت، فرانسه متولد شد و در سال ۱۶۱۳ پس از تحصیل در مدارس دینی و کلیساهای لومان و پاریس درجات مقدس خود را دریافت کرد. مرسن در سال ۱۶۴۸ و بر اثر آبسه ریوی درگذشت.

جهان‌بینی[ویرایش]

گفته می‌شود او یسوعی بوده و تحصیلات‌اش را در کالجِ یسوعی فلش انجام داده است جایی که معاصر رنه دکارت بوده است. وی هیچ‌گاه وارد پویش یسوعی نشد و برعکس در سال ۱۶۱۱ وارد مؤسسه دینی منیمه شد.[۲] مرسن پیرو فیثاغورثیان بود و از نظریه هماهنگی جهانی کپلر نیز پیروی می‌کرد اما از این ایده‌آلیسم برگشت و در سال ۱۶۲۳ منتقد مسیحیت قبالی شد.[۳]

کارهای علمی[ویرایش]

اعداد اول مرسن یکی از کارهای مهم وی در زمینهٔ علومِ ریاضی هستند که هنوز مورد کاوش‌اند. همچنین کارهای دینیِّ محضی در دفاع از کاتولیک در مقابل خداناباوران و دئیست‌ها نگاشته است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

یادکردها[ویرایش]

  1. http://www-history.mcs.st-andrews.ac.uk/Biographies/Mersenne.html
  2. Pierre Sergescu, «Mersenne l'animateur (8 septembre 1588 - ler septembre 1648)» , Revue d'histoire des sciences et de leurs applications, vol. 2, 1948, p. 5-12 (DOI 10.3406/rhs.1948.2726, lire en ligne [archive]).
  3. Robert Lenoble: Quelques aspects d'une révolution scientifique [archive].