من نفرت‌انگیز (فیلم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
منِ نفرت‌انگیز
Despicable Me Poster.jpg
پوستر فیلم منِ نفرت‌انگیز
کارگردانپیر کافین
کریس رناد
تهیه‌کنندهجان کوهن
جنت هیلی
کریس ملداندری
نویسندهکن داریو
کینکو پائول
بازیگراناستیو کارل
جیسون سیگل
راسل برند
جولی اندروز
ویل آرنت
کریستن ویگ
میراندا کازگرو
کیتی لی
دانا گایر
السی فیشر
موسیقیفرل ویلیامز
هیتور پریرا
تدوین‌گرگریگوری پرلر
پم زیگنهاگن
شرکت
تولید
توزیع‌کنندهیونیورسال پیکچرز
تاریخ‌های انتشار
۹ ژوئیه ۲۰۱۰
مدت زمان
۹۵ دقیقه
کشورآمریکایی
زبانانگلیسی
هزینهٔ فیلم۶۹ میلیون دلار[۱]
فروش گیشه۵۴۳٫۱ میلیون دلار[۱]

منِ نفرت‌انگیز (به انگلیسی: Despicable Me) پویانمایی رایانه‌ای کمدی محصول سال ۲۰۱۰ است. این پویانمایی توسط شرکت یونیورسال پیکچرز ساخته شده‌است. این نخستین پویانمایی رایانه‌ای شرکت یونیورسال است و اولین قسمت از مجموعه من نفرت انگیز میباشد.

این فیلم با وجود بودجهٔ ۶۹ میلیون دلاری در گیشه با استقبال خوبی مواجه شد و بیش از ۵۰۰ میلیون دلار فروخت.

داستان[ویرایش]

گرو تبه‌کاری است که با شنیدن خبر دزدیده شدن هرم بزرگ جیزه تصمیم می‌گیرد تا برای تحت تأثیر قرار دادن رئیس بانکی که از آن برای کارهایش وام می‌گیرد، ماه را بدزدد. او دستیارانی به نام مینیون دارد که موجوداتی بسیار کوچک هستند و به کتک کاری و خرابکاری علاقهٔ ویژه‌ای دارند و موش‌های آزمایشگاهی دکتر نفاریو دستیار گرو و مسئول آزمایشگاه زیرزمینی او هستند. برای دزدیدن ماه او به دستگاه کوچک‌کننده که در شرق آسیاست، نیاز دارد. او به آن‌جا می‌رود ولی ویکتور رقیب او (که پسر رئیس بانک نیز هست) دستگاه را از او می‌رباید. گرو به دنبال ویکتور (بردار) می‌رود ولی امنیت پناهگاه او بسیار بالاست و راه ورودی پیدا نمی‌کند. ناگهان متوجه می‌شود که ۳ دختر شیرینی‌فروش که از طرف یتیم‌خانه به دم در خانهٔ او می‌آیند تا شیرینی بفروشند، می‌توانند به راحتی داخل خانهٔ ویکتور شوند. او از دکتر نفاریو می‌خواهد تا روبات کلوچه‌ای بسازد برای این که بشود ویکتور را گول‌زد و سیستم امنیتی پناهگاه او را مختل کرد؛ ولی گوش‌های نفاریو سنگین است و همیشه درخواست‌های گرو را اشتباه انجام می‌دهد. بعد او به یتیم‌خانه می‌رود و سرپرستی این بچه‌ها را قبول می‌کند. او ابتدا روابط خوبی با آن‌ها ندارد ولی کم‌کم به بچه‌ها علاقه‌مند می‌شود. او به کمک بچه‌ها و روبات‌ها دستگاه کوچک‌کننده را از ویکتور پس می‌گیرد و از آن طرف دکتر نفاریو به یتیم‌خانه زنگ می‌زند و می‌گوید که گرو می‌خواهد بچه‌ها را پس بدهد. چون وقت کمی برای کامل شدن ماه مانده‌است و بچه‌ها حواس گرو را پرت می‌کنند. گرو ناراضی است ولی چاره‌ای ندارد جز این‌که بچه‌ها را به یتیم‌خانه بازگرداند. بچه‌ها او را به مراسم نمایش رقص خود دعوت می‌کنند، ولی تاریخ آن دقیقاً مطابق با روزی است که او می‌خواهد ماه را بدزدد.

روز موعد فرا می‌رسد. گرو به فضا می‌رود و با دستگاه کوچک‌کننده ماه را کوچک می‌کند و آن را در جیبش می‌گذارد. دکتر نفاریو هم در آزمایشگاه کشف می‌کند هر چیزی که بزرگتر باشد و به وسیلهٔ این دستگاه کوچک شود زود تر به اندازهٔ واقعی‌اش برمی‌گردد. گرو سریع به زمین برمی‌گردد تا به مراسم رقص برسد، ولی او دیر می‌رسد و مراسم رقص تمام شده‌است. از طرف دیگر متوجه می‌شود که ویکتور بچه‌ها ربوده‌است و و در عوض ماه را می‌خواهد. گرو ماه را به ویکتور می‌دهد و ویکتور زیر قولش می‌زند و با استفاده از سفینه‌ای که در پناهگاهش دارد فرار می‌کندو گورو دنبالش می‌رود نفاریو و مینیون‌ها هم به کمک او می‌آیند. آن دو و مینیون‌ها بچه هارا پس می‌گیرند ولی ماه در سفینهٔ ویکتور به اندازهٔ قبلی‌اش برمی‌گردد و ویکتور به همراه ماه به فضا می‌رود.

سپس در سکانس آخر نشان داده می‌شود که گرو، دکتر نفاریو و بچه‌ها و مینیون‌ها در کنار هم با خوبی و خوشی زندگی می‌کنند و در مراسمی در کنار هم می‌رقصند.

دنباله[ویرایش]

در سال ۲۰۱۳ دنباله این فیلم با نام من نفرت‌انگیز ۲ منتشر شد.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ "Despicable Me". Box Office Mojo. Retrieved June 28, 2012.

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Despicable Me». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱ آوریل ۲۰۱۱.

پیوند به بیرون[ویرایش]