منطقه خلیج سانفرانسیسکو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۷°۴۵′ شمالی ۱۲۲°۱۷′ غربی / ۳۷.۷۵۰° شمالی ۱۲۲.۲۸۳° غربی / 37.750; -122.283

منطقه خلیج سانفرانسیسکو در نقشه کالیفرنیا قرمز شده‌اند.

منطقه خلیج سانفرانسیسکو (به انگلیسی: San Francisco Bay Area) که بطور معمول با نام منطقه خلیج و یا خلیج شناخته می‌شود. این منطقه از لحاظ جغرافیایی و نژادی منطقه شهری متنوعی می‌باشد که خلیج سانفرانسیسکو و خلیج سن پابلو را در کالیفرنیای شمالی احاطه کرده‌است.

این منطقه شهرهای بزرگی نظیر سانفرانسیسکو، اوکلند، سن خوزه را در کنار مناطق کوچکتر شهری و روستایی شامل می‌شود. به طور کلی منطقه خلیج شامل نه شهرستان و ۱۰۱ شهر می‌باشد. نه شهرستان، آلامدا، کنترا کوستا، مارین، ناپا، سانفرانسیسکو، سن ماتئو، سانتا کلارا، سولانو و سونوما می‌باشند.

از ژوئیه سال ۲۰۰۶ منطقه خلیج محل زندگی بیش از ۷٫۲ میلیون نفر می‌باشد. مطابق با اداره سرشماری ایالت متحده آمریکا این منطقه یکی از ثروتمندترین مناطق آمریکا می‌باشد و بیشترین متوسط درآمد خانوار در جامعه را با ۶۵٬۰۰۰ دلار دارا می‌باشد. بعلاوه منطقه خلیج بیشترین درآمد سرانه را در بین مناطق شهری ایالت متحده دارا می‌باشد و همینطور هزینهٔ زندگی نیز بالاترین در جامعه می‌باشد.

سن خوزه مطابق با سرشماری ۱۹۹۰ با پشت سر گذاشتن سانفرانسیسکو بزرگترین شهر در منطقه می‌باشد.

پل گلدن گیت که بر روی گلدن گیت، تنگه‌ای که خلیج سانفرانسیسکو را به اقیانوس آرام وصل می‌کند، قرار دارد و سانفرانسیسکو را به شهرستان مارین متصل می‌کند.

منابع[ویرایش]

Wikipedia, the free encyclopediaSan Francisco Bay Area (بازدید: 17 ژوئن ۲۰۰۸)