معماری آمریکای میانه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

معماری آمریکای میانه به مجموعه‌ای از سنت‌های معماریِ فرهنگ‌ها و تمدن‌های پیشا-کلمبوسی در آمریکای میانه گفته می‌شود. سنت‌هایی که بهترین نوع شناخته شده آن در قالب مکان‌های عمومی، تشریفاتی، سازه‌ها و ساختمان‌های یادمانی است. ویژگی‌های متمایز این گونه معماری شامل سبک‌های مختلف منطقه‌ای و تاریخی است که با این حال به‌طور قابل توجهی با یکدیگر مرتبط هستند. این سبک‌های معماری تحت تأثیر هزاران سال تمدن آمریکای میانه بین فرهنگ‌های متفاوت منطقه و تبادل زیاد فرهنگی توسعه پیدا کرد. معماری آمریکای میانه بیشتر به هرم‌هایش معروف است که از برزگترین این گونه ساختمان هاست. (خارج از مصر باستان و امپراتوری چول).

ارتباط بین جهان‌بینی، دین، جغرافیا و معماری آمریکای میانه یکی از جالبترین و مورد توجه‌ترین موضوعات است. از همین رو به نظر می‌رسد که بسیاری از صفات این معماری حاصل مذهب و اسطوره هاست. برای مثال، طرح بسیاری از شهرهای آمریکای میانه به نظر می‌رسد تحت تأثیر جهت‌یابی و معانی اساطیری و نمادین آن‌ها در فرهنگ آمریکای میانه است.

بخش دیگری از معماری آمریکای میانه، پیکرنگاری آن است. معماری یادمانی آمریکای میانه با تصاویر مذهبی و فرهنگی با اهمیت تزئین شده بود و همچنین در بسیاری از موارد با نوشتن در برخی از سامانه‌های نوشتاری آمریکای میانه این امر صورت می‌گرفت. شمایل نگاری‌های تزئینی و کتیبه‌ها در ساختمان، کمک مهمی در شناخت فعلی ما از تاریخ، فرهنگ و جامه پیشا کلمبوسی آمریکا میانه به دست می‌دهد.

پلازا مرکزی شهر پالنکه (چیاپاس)، یک مثال از دورۀ کلاسیک معماری آمریکای میانه

سایت‌های میراث جهانی یونسکو[ویرایش]

تعدادی از مهمترین سایت‌های باستان‌شناسی به نمایندگی از معماری آمریکای میانه به عنوان «میراث جهانی» یونسکوطبقه‌بندی شده‌اند.[۱]

ال سالوادور

هندوراس

گواتمالا

مکزیک

  • شهر قبل از اسپانیایی و پارک ملی پالنکه
  • شهر قبل از اسپانیایی آخمال
  • شهر قبل از اسپانیایی تئوتیئواکان
  • مرکز تاریخی در Oaxaca و سایت باستان‌شناسی از مونته آلبان
  • شهر قبل از اسپانیایی چیچن ایتزا
  • آثار تاریخی منطقهٔ شوچیکالکو
  • شهرستان باستانی مایا در کالکمول

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The entire list of UNESCO world Heritage Sites can be found at their website

برای مطالعهٔ بیشتر[ویرایش]

  • Bernal, I, Coe, M, et al. , (1973). The Iconography of Middle American sculpture. New York: The Metropolitan Museum of Art.
  • Leibsohn دانا و باربارا E. Mundy, «مکانیک دنیای هنر» مناظر: فرهنگ بصری در آمریکا 1520-1820 (2015). http://www.fordham.edu/vistas.