مسعود بهنود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مسعود بهنود
Massoud Behnoud.png
زادروز ۲۸ مرداد ماه ۱۳۲۵ (۷۱ سال)
تهران،  ایران
محل زندگی لندن
ملیت ایرانی
پیشه نویسنده، روزنامه‌نگار و فیلمساز
آثار این سه زن
فرزندان بامداد و نیما
وبگاه
وب‌گاه مسعود بهنود - انگلیسی

مسعود بهنود (زاده ۲۸ مرداد ماه ۱۳۲۵ در تهران) نویسنده، روزنامه‌نگار، بازیگر[نیازمند منبع] و فیلمساز ایرانی است. وی کارش را به عنوان روزنامه‌نگار از سال ۱۳۴۲ شروع کرد و آثاری در زمینهٔ سیاست و تاریخ معاصر ایران نگاشته‌است. بهنود به‌عنوان یک روزنامه‌نگار در روزنامه‌های متفاوتی از جمله آیندگان و تهران مصور کار کرده‌است. او بیش از ۲۰ روزنامه و مجله را بنیان نهاده‌است که هیچ‌یک از آن‌ها در حال حاضر منتشر نمی‌شوند. ازجمله فیلم‌های او می‌توان به حضور او به عنوان بازیگر و نویسنده در فیلم خانه عنکبوت اشاره کرد.

زندگی شخصی[ویرایش]

بهنود متولد ۲۸ مرداد ۱۳۲۵ است. در شناسنامه، به اشتباه تاریخ تولد او ۲۵ مرداد ۱۳۲۵ ذکر شده؛ و در پاسپورت، ۲۷ ژوئیه ۱۹۴۷ (یعنی یک سال کوچکتر) [۱]. بهنود در سال ۲۰۰۲ به بریتانیا مهاجرت کرد و از سال ۱۳۸۱ ه‍.ش تاکنون در لندن زندگی می‌کند. بهنود پس از راه‌اندازی شبکه‌ی تلویزیونی بی. بی. سی بخش فارسی در دی ماه ۸۷ با این شبکه همکاری دارد. مسعود بهنود به همراه ماشاءالله شمس‌الواعظین، وظیفه‌ی شناسایی و انتخاب و آموزش نیروهای جوان بی. بی. سی فارسی را از میان پسران و دختران روزنامه‌نگار ایرانی را برعهده داشته‌اند. مسئولیت فعلی وی خواندن روزنامه‌های روزانه تهران در بی. بی. سی است. مدرک تحصیلی ایشان در حاله ای از ابهام است بطوریکه گفته شده حتی دبیرستان را نیمه کاره رها کرده است. او دو فرزند به نام‌های بامداد بهنود و نیما بهنود دارد.

قبل از انقلاب ایران[ویرایش]

بهنود به اذعان خودش، همزمان با سرودن شعر و فرستادن آن به مطبوعات، کار مطبوعاتی خود را از مجله روشنفکر شروع کرد. بعد از چند سال، داریوش همایون که به دنبال بستن کادر روزنامه آیندگان بود از اتفاق به سراغ او می‌آید. او در سال‌های پایانی دهه 1340 به رادیو تلویزیون ملی ایران هم راه پیدا کرد و بعد از گویندگی و تهیه یکی دو برنامه ، با راه اندازی برنامه «راه شب» و محبوبیت پیداکردن این برنامه، به یکی از چهره‌های کلیدی رادیو تلویزیون ملی آن زمان، به مدیریت رضا قطبی، تبدیل شد. او بعد از خروج از آیندگان در سال 55 یا 56 به کیهان پیوست.

فرج سرکوهی، دوست و همکار نزدیک بهنود، یکی از دلایل پیشرفت او را قرار گرفتن در حلقه نزدیکان نخست وزیر وقت، امیرعباس هویدا و البته حمایت‌های دو چهره متنفذ رادیو و تلویزیون آن زمان، یعنی محمود جعفریان و پرویز نیکخواه می‌داند. او بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب ، از جعفریان و نیکخواه به دلیل ایجاد خفقان در رادیو و تلویزیون شکایت کرد و یکی از دلایل اعدام این دو نفر گردید.

بعد از پیروزی انقلاب ایران[ویرایش]

او بعد از پیروزی انقلاب، سعی کرد با تشخیص درست جهت باد، خود را یک انقلابی دوآتشه نشان دهد. او که در سال 1358 سردبیر هفته‌نامه‌ای به نام «تهران مصور» بود، سعی کرد با به راه انداختن جریانات خبری و پرونده‌سازی برای گروه‌های سیاسی، خود را در صف مقدم حفاظت از انقلاب نشان دهد. جالب این که بخش عمده مطالب تهران مصور به افشاگری درباره خاندان سلطنت و نخست وزیر هویدا اختصاص داشت.

آثار[ویرایش]

وی پانزده کتاب تألیف کرده‌است:

حدود ۱۰۰۰ گزارش و ۲۰۰ برنامه رادیوئی تهیه کرده‌است و حدود ۱۰۰ برنامه تلویزیونی و ۴۰ فیلم مستند تلویزیونی هم ساخته‌است.

او در سالهای اخیر به دلیل انتشار خاطراتی جنجالی از اتفاقات مهم تاریخ معاصر ایران بر سر زبانها افتاد، از جمله آنها می‌توان به حضور در مجلس خواستگاری غلامرضا تختی، حضور بعنوان شاهد مراسم صیغه ابراهیم گلستان و فروغ فرخزاد اشاره کرد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]