مسئله فینکلر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مسئله فینکلر (The Finkler Question) رمانی از هاوارد جاکوبسن است.

سه‌شنبه شب، ۲۰ مهر ماه ۸۹، جایزهٔ ادبی بوکر ۲۰۱۰ که مهم‌ترین جایزهٔ ادبی در کشورهای انگلیسی زبان است به خاطر رمان پرسش فینکلر، به هاوارد جاکوبسن، نویسندهٔ بریتانیایی اهداء شد. این نخستین باری نبود که جاکوبسن کاندید دریافت این جایزه می‌شد، ولی نخستین بار بود که جایزهٔ بوکر را به یک کتاب طنز تعلق می‌گرفت. تأثیر دریافت این جایزه بر جاکوبسن تا به آنجا می‌رسد که جاناتان سافران فوئر، دربارهٔ او می‌گوید: «یک نویسندهٔ بزرگ بزرگ، یک نویسندهٔ غول آسا.» جاکوبسن حتا در سخنرانی کوتاهش هنگام دریافت جایزه هم دست از شوخ طبعی بر نمی‌دارد: «با این ۵۰ هزار پوند می‌خوام برای همسرم یک کیف زنانه بخرم، تازگی به قیمت این کیف‌ها را نگاه کرده‌اید؟» رمان جاکوبسن که امسال رقبای قدرتمندی از جمله پیتر کری (برنده دو جایزه بوکر) را در کنار خود داشت، به زندگی سه دوست می‌پردازد که دو نفرشان یهودی‌اند و نفر سوم دلش می‌خواهد که یهودی می‌بود! این رمان یازدهمین کتاب جاکوبسون است و همین نشان می‌دهد که این نویسندهٔ یهودی که خود را همیشه با جین آستن مقایسه می‌کند، جوان‌ترین کاندیدای دریافت جایزه نبوده، در واقع هاوارد جاکوبسن ۶۸ ساله در رتبه بندی مسن‌ترین دریافت کنندگان بوکر جایگاه دوم را داراست. سر اندرو موشن، رییس هیأت داوران بوکر، کتاب را «بسیار خنده دار ولی در عین حال بسیار هوشمندانه، بسیار غم انگیز و بسیار با ظرافت» توصیف می‌کند و تایمز لندن خوانندهٔ کتاب را محکوم می‌داند به تحسین کتاب: «چه طور می‌شود نوشتهٔ هاوارد جاکوبسن را خواند و موسیقی واژه‌هایش را تحسین نکرد»

داستان[ویرایش]

'باید پیش‌بینی می‌کرد. زندگی اش شده بود بدختی پشت بدبختی. خب پس با این اوضاع باید خودش را برای این یکی هم آماده می‌کرد... ' جولیان ترسلاو، کارمند بازنشستهٔ رادیوی بی بی سی، و سم فینکلر، فیلسوف محبوب یهودی، که کتاب می‌نویسد و در برنامه‌های تلویزیونی از اندیشه‌های صهیونیستی انتقاد می‌کند، هم کلاسی‌های قدیمی هم هستند. فینلکر به تازگی همسرش را از دست داده و جولیان هم که از همان کودکی حس می‌کرده فینکلر نمایندهٔ همهٔ یهودی‌های دنیاست پس از اینکه نتوانسته با دختر مورد علاقه‌اش ازدواج کند، بقیهٔ زندگی اش را مجرد بوده. به علاوه جولیان و سم معلمی داشتند به نام لیبور سویک، که او هم به تازگی بیوه شده و او هم یهودی است. ماجرای داستان حول زندگی یهودی‌های انگلستان می‌گذرد، و این اندیشه که مردم بریتانیا از یهودی‌ها دل خوشی ندارند. ساعت دقیقاً ۱۱:۳۰ شب است که جولیان ترس لاو که همیشه به یهودیت با کنجکاوی و گاهی با دید حسادت نگاه می‌کرده، در خیابان مورد حمله قرار می‌گیرد، و یهودی خطاب می‌شود و بعد از آن همه چیز در زندگی اش و تمام نگاهش دربارهٔ اینکه چی درست است و چی غلط به هم می‌ریزد.

  • اهمیت این کتاب برای خوانندهٔ فارسی زبان شاید در آن باشد که او نیز از یک طرف، همچون شخصیت جولیان، مرغ همسایه را غاز دیده و گاه با نگاه اغراق‌آمیز و حتا گاه با حسرت به آیین کشورهای همسایه نگریسته، و از طرف دیگر او نیز بار دیگر چون جولیان بسیار اندک از یهودی بودن می‌داند.

منابع[ویرایش]