محمدرضا سرشار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
محمدرضا سرشار
Mohammad Reza Sarshar.JPG
زادروز۲۳ خرداد۱۳۳۳
کازرو [۱]
پیشهنویسنده، پژوهشگر و منتقد ادبی
وبگاه

محمدرضا سرشار (زادهٔ ۲۳ خرداد ۱۳۳۲، کازرون) مشهور به رضا رهگذر، نویسنده و پژوهشگر و منتقد ادبی و گوینده برنامهٔ رادیویی قصه ظهر جمعه است.

زندگی[ویرایش]

او در سال ۱۳۳۲ کازرون[۱] متولد شد. اما بیش از شش سال از سالهای اولیه کودکی را در این شهر سپری نکرد. او پس از اخذ دو دیپلم فنی و ریاضی و طی دورهٔ سربازی در کسوت سرباز معلم (سپاهی دانش) در سال ۱۳۵۴، با رتبه دوم در رشتهٔ مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران مشغول به تحصیل شد. اما به خاطر علاقه‌ای که به نویسندگی داشت موجب شد تا وارد عرصهٔ هنر شود و در سال ۱۳۵۹ در شیراز ازدواج کرد.


در سال ۱۳۸۵ از سوی شورای ارزشیابی هنرمندان و نویسندگان مستقر در وزارت ارشاد، که متشکل از نمایندگان سه وزارتخانه و اشخاص حقیقی منصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، برای مجموعه فعالیتهای ادبی سرشار، به وی گواهینامه درجه یک هنری داده شد که معادل مدرک تحصیلی دکتری محسوب می‌شود. همچنین در پیامی از رهبر انقلاب اسلامی ایران، برای مراسم بزرگداشت او در سال ۱۳۸۵ -که مشترکاً توسط صدا و سیما و جشنواره داستانهای قرآنی، پیامبران و ائمه (ع) - برگزار شد آمده است: «آقای سرشار حق بزرگی بر ادبیات انقلاب دارند.»[نیازمند منبع]

فعالیت ادبی[ویرایش]

نخستین آثار قلمی سرشار (رهگذر) در سال ۱۳۵۲، در یکی از مجلات هفتگی ادبی، و اولین کتابش در سال ۱۳۵۵ به چاپ رسید. در مجموع، چهار عنوان کتاب و چند داستان کوتاه از سرشار، در دوران پیش از انقلاب منتشر شد.

سرشار فعالیت سیاسی در دوران سلطنت دودمان پهلوی را با داستان‌های خود پی می‌گرفت. با وجود این، در دوران اوج‌گیری انقلاب ۵۷، در اواخر دوره صدارت تیمسار ازهاری دستگیر و اوایل نخست وزیری شاهپور بختیار، همراه با خیل زندانیان سیاسی کشور، آزاد شد.

در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال۵۷، حدود ۱۴۰ عنوان کتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شکل تألیف یا ترجمه، و تعدادی نیز (مانند سه شماره گاهنامه داستان، هفت مجلد قصه‌های انقلاب، دو مجلد «سه شنبه‌های دوست داشتنی» و …)به صورت گردآوری و ویرایش غلیظ، برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.

آثار[ویرایش]

آثار سرشار تاکنون، دست کم ۳۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبانهای عربی، ترکی استانبولی، ترکمنی، روسی، انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است. نشریه بین‌المللی who is who، در سال ۱۳۷۳، نام وی را به عنوان یکی از مشاهیر فرهنگ ایران به ثبت رساند. او برای نگارش کتاب جایزه برگزیدهٔ اولین دورهٔ کتاب سال ایران شد.[۲]

افزون بر این آثار، از سرشار ده‌ها مقاله، نقد و مصاحبه‌های تخصصی، در مطبوعات مختلف کشور به چاپ رسیده که هنوز مجالی برای تدوین آنها به صورت کتاب به دست نیاورده، اما ۴ عنوان کتاب جدید او، در دست چاپ است.

معلمی، چند سال تدریس در دانشگاه تهران و دانشگاه امام صادق (ع)، چند سال مدیری گروه آینده سازان و سردبیری هم‌زمان سه برنامه رادیویی بچه‌های انقلاب، خردسالان و قصه ظهر جمعه، ۲۴ سال گویندگی قصه ظهر جمعه، سردبیری چهار مجله ویژه کودکان و نوجوانان (دانش آموز، سوره نوجوانان، سروش نوجوان و سروش کودک)، سردبیری دو فصلنامه تخصصی ادبی قلمرو ادبیات کودکان و پژوهشنامه)، سردبیر ماهنامه اقلیم نقد، عضویت در شورای سردبیری مجله تخصصی ادبیات داستانی، ۱۵ سال داوری کتاب سال کودک و نوجوان وزارت ارشاد، پنج سال عضویت در هیئت نظارت بر کتابهای کودکان و نوجوانان، دبیری گروه ادب و هنر دو روزنامه کیهان و جوان در سالهای ۱۳۷۸ و ۱۳۸۲–۱۳۸۳، مدیریت هیئت علمی گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، هفت دوره ریاست هیئت مدیره انجمن قلم ایران و یک دوره نایب رئیسی آن، دو دوره عضویت در هیئت منصفه دادگاه مطبوعات، چند سال سرپرستی واحد داستان و سپس واحد ادبیات حوزه هنری؛ عضویت در هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران، عضویت در هیئت امنای بنیاد ادبیات داستانی، عضویت در هیئت علمی و داوری جشنواره جلال آل احمد، دبیری همزمان جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، جایزه آل احمد، کتاب فصل، دبیری و داوری جشنواره کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ده‌ها دوره تدریس داستان و ادبیات کودک و نوجوان در کلاسهای آزاد حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، دانشگاه علوم اسلامی رضوی، بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بنیاد شهید، بنیاد جانبازان و مستضعفان، انجمن قلم ایران، امور تربیتی وزارت آموزش و پرورش، دوره آموزش حین خدمت وزارت آموزش و پرورش، دوره بازآموزی زبان فارسی استادان زبان فارسی دانشگاه‌های هند و پاکستان، هنرجویان لبنانی در لبنان، سرپرستی گروه فیلمنامه نویسان مجموعه ۹۱ قسمتی پویانمایی خردسالانه «بچه‌های ساختمان گل‌ها» و … از مسئولیتها و مشغله‌های سرشار طی سالهای پس از انقلاب بوده‌است.

برخی از آثار وی برای کودکان و نوجوانان:

جايزه

آنجا که خانه ام نيست

مجموعه داستان های انقلاب(نوشته روی ديوار،به دنبال پدر و ...)

مجموعه قصه های انقلاب (جاسوس،غريبه ها و ...)

اگر بابا بميرد

اصيل آباد

گرداب سکندر

قصه های ببر

هستم اگر می روم

مهاجر کوچک

غير از خدا هيچکس نبود

شهری که مردم آن با زانو راه رفتند

آنک، آن یتیم نظر کرده (رمان زندگی پیامبر)

و ...


برخی سوابق کاری[ویرایش]

  • ۲۴ سال گویندگی «قصه ظهر جمعه» شبکه سراسری رادیو و در مجموع قریب به دو سال قصه گویی در برنامه نوجوان شبکه یک سیما (آستانه)، اجرای ده‌ها برنامه قصه گویی برای کودکان و نوجوانان در شبکه‌های قرآن، دو و پنج سیما و اجرای نریشنهای چندین فیلم مستند تلویزیونی برای شبکه افق.
  • مدرس دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به مدت هفت ترم (۱۳۶۹–۱۳۷۲)، تدریس به استادان زبان فارسی دانشگاه‌های هند و پاکستان (۱۳۷۶)، دانشکده تربیت معلم شهدای مکه (دو ترم)، دانشگاه امام صادق (ع) (دو ترم)، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی.
  • عضو هیئت نظارت بر کتاب‌های کودکان و نوجوانان (منتخب شورای فرهنگ عمومی) به مدت پنج سال (۱۳۷۰تا ۱۳۷۵).
  • داور «کتاب سال جمهوری اسلامی ایران» در ۱۶ دوره (۱۳۶۲ تا ۱۳۸۶).
  • سردبیر گاهنامه‌های تخصصی ادبی «قلمرو ادبیات کودکان» (۱۳۶۲ تا ۱۳۶۷) و پژوهشنامه (۱۳۷۵–۱۳۷۶)، ماهنامه «ادبیات داستانی» (۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶)، ماهنامه «دانش آموز» (۱۳۵۹ و ۱۳۶۰)، دو هفته نامه «سوره نوجوانان» (۱۳۶۹ تا ۱۳۷۳)، عضو شورای سردبیری ماهنامه «ادبیات داستانی» (۱۳۷۳ و ۱۳۷۴) و (۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶)، دبیر گروه ادب و هنر روزنامه کیهان (۱۳۷۸) و جوان (۱۳۸۲و ۱۳۸۳)؛ عضو شورای سردبیری روزنامه جوان (۱۳۸۳)؛ سردبیر سروش نوجوان (۱۳۸۲–۱۳۸۳)؛ سردبیر سروش کودکان (۱۳۸۳)؛ سردبیر ماهنامه اقلیم نقد (۱۳۹۳–۱۳۹۴).
  • مسئول بخش قصه حوزه هنری مرکز (۱۳۶۳ تا ۱۳۶۵) و نیز واحد ادبیات حوزه هنری مرکز (۱۳۶۸ و ۱۳۷۰).

مشاغل فعلی[ویرایش]

  • عضو هیئت مؤسس و رئیس هیئت مدیره «انجمن قلم ایران».

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «زندگی‌نامه تفصیلی - پایگاه رسمی محمدرضا سرشار(رضا رهگذر)». بایگانی‌شده از اصلی در ۲ مه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۶ آوریل ۲۰۱۲.
  2. «کتاب سال».[پیوند مرده]

پیوند به بیرون[ویرایش]