انجمن قلم ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

انجمن قلم ایران در تاریخ ۱۳۷۸/۳/۶ با دریافت مجوز قانونی فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رسماً فعالیت خود را آغاز کرد. این مجموعه، تنها تشکل رسمی فراگیر قانونی از اهالی قلم کشور است که کلیه شاعران، نویسندگان (داستان، فیلمنامه و نمایشنامه نویسان)، منتقدان، مترجمان، پژوهشگران و اندیشمندان عرصه علوم انسانی - هم با مخاطبان کودک و هم نوجوانان - را در بر می‌گیرد. این انجمن به هیچ حزب، گروه و تشکیلاتِ سیاسی و دینی، اعم از دولتی و غیردولتی، داخلی و خارجی، وابسته نیست. انجمن قلم ایران در حال حاضر دارای ۲۰۰ نفر عضو است.

اهداف[ویرایش]

انجمنِ قلم ایران برای رسیدن به اهداف زیر تأسیس شده‌است: ۱ـمجتمع ساختنِ اهالیِ قلم با تکیه بر مسائلِ صنفی ۲ـ ایجادِ زمینه مناسب برای احرازِ نقشِ فعال‌تر اعضا در تحولاتِ اجتماعی ۳ـ دفاع از آزادی بیان و اندیشه در محدوده قانونِ اساسی ۴ـ کوشش در راهِ اشاعه هر چه به‌تر و بیشتر ارزش‌های والای انسانی و دینی

مؤسسان[ویرایش]

اعضای هیئت مؤسس انجمن قلم ایران، عبارت‌اند از حمید سبزواری، عبدالکریم بی‌آزار شیرازی، علی اکبر ولایتی، علی لاریجانی، راضیه تجار، شمس‌الدین رحمانی، علی معلم، حمید گروگان، محسن چینی فروشان، محمدرضا سرشار، ابراهیم حسن بیگی، محمد میرکیانی، محسن پرویز، سمیرا اصلان پور، سید مهدی شجاعی، مریم جمشیدی، مریم صباغ زاده ایرانی و محمدرضا جوادی.

مهمترین کارها[ویرایش]

برخی از فعالیتهای انجمن قلم ایران تاکنون عبارت‌اند از:

۱. پیشنهاد نامگذاری روزی به نام «روز جهانی قلم در جهان اسلام» / این روز سرانجام با عنوان روز ملی قلم (۱۴ تیر) در تقویم رسمی کشور ثبت و اعلام شد.

۲. پیشنهاد اعطای مدرک معادل به شاعران، نویسندگان، پژوهشگران و منتقدان ادبی، همانند سایر رشته‌های هنری/ این طرح، پس از سالها تلاش، سرانجام در مهر ۱۳۸۵ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید؛ و هم‌اکنون عده قابل توجهی از اهالی قلم، از مزایای آن، بهره‌مند شده‌اند و می‌شوند.

۳. پیشنهاد انتشار صد اثر (داستان، شعر، پژوهش و نقد ادبی) از صد نوقلم، با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی/ این طرح به تصویب رسیده و ۷۹ عنوان به چاپ رسید.

۴. پیشنهاد انتشار ۴۰۰۰۰ صفحه مجموعه آثار چهل شاعر و نویسنده پیشکسوت، با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. این طرح به تصویب رسده و ۲۸۶۵۳ صفحه از این آثار انتشار یافته‌است.

۵. تأسیس جایزه ادبی قلم زرین برای اهدا به بهترین کتابهای شعر، داستان و پژوهش و نقد ادبی، به‌طور سالیانه/ این جایزه، همه ساله در روز ملی قلم (۱۴ تیر) به آثار برگزیده، اهدا می‌شود. تا به حال ۱۲ دوره این جشنواره برگزار شده‌است.

۶. تأسیس فصلنامه ادبی ـ فرهنگی اصحاب قلم / ۱۱ شماره از این فصلنامه منتشر شده‌است.

۷. تأسیس ماهنامه تخصصی «اقلیم نقد» / ۱۹ شماره از این ماهنامه منتشر شده‌است.

  1. اهدای ده‌ها فقره وام قرض‌الحسنه پنج و ده میلیون ریالی به اعضا.
  2. تلاش در جهت تشکیل «اتحادیه نویسندگان جهان اسلامی»
  3. انجام بعضی ملاقاتها و رایزنی‌ها، با برخی از تشکلها و شخصیتهای ادبی و فرهنگی خارجی (از جمله اتحادیه نویسندگان عرب)
  4. برگزاری دوره‌ای آموزشی داستان‌نویسی، با مشارکت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، جلسات نقد داستان، و جشنواره ادبی «سلام بر نصرالله» با مشارکت نهادهای ذی‌ربط.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]