متافیزیک (کتاب)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

متافیزیک یا مابعدالطبیعه کتابی از فیلسوفِ یونانی، ارسطو است. آنچه به اصطلاح مابعدالطبیعه نامیده می‌شود در هیئتی که هم‌اکنون داراست، کتابی یکدست نیست، بلکه مجموعه‌ای است از درس‌هایی که در دوره‌های گوناگون ارائه شده است. از همین‌جا معلوم می‌شود که چرا در این کتاب برخی مسئله‌های یکسان به چندین صورت متفاوت مورد بررسی قرار گرفته است. عنوان این اثر را که اصولاً از محل قرار گرفتن آن در آثار ارسطویی (بعد از طبیعیات) اخذ کرده‌اند، احتمالاً یکی از مشائیانی که قبل از آندرونیکوس زندگی می‌کرده است به او داده است و این عنوان، محتوای کتاب را نیز از آن جهت که ارسطو بر خلاف افلاطون، مابعدالطبیعه‌اش را بر پایهٔ طبیعیاتش تأسیس می‌کند، به صورتی کاملاً درست نشان می‌دهد.[۱]

ابن سینا گفته است که کتاب مابعدالطبیعه ارسطو را چهل بار بدون اینکه آن را بفهمد خوانده است.[۲] متافیزیکِ ارسطو به تبیین فلسفه مَشّاء می‌پردازد و یکی از منابع اصلی نوافلاطونیان و فلاسفه اسلامی است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

  • اغراض مابعدالطبیعه
  • ابونصر فارابی
  • حقیقت عالم هستی (وجود) ، (ژلاتین هستی) عوالم سه گانه
  • 1-دنیای مادّی (فیزیکی) عالم کثیف
  • 2- دنیای نور و امواج (تشعشعات)،(اولترافیزیک) عالم خفیف آثار مادّی
  • 3- دنیای غیر مادی (متافیزیک) یا همان شعور کیهانی عالم ( امر ) عالم پاک از ماده
  • وجود (جهان هستی) از ترکیب این عوالم سه گانه پدیدار گشته است .در واقع بخش متافیزیکی عالم هستی هم نقش پوست و هم نقش مغز جهان مادی و آثار آنرا را بازی میکند.که از آن بعنوان شعور کیهانی و عالم امر یاد کردیم وآن هم محیط بر جهان مادّه است و هم محاط . عالم مادّی (جهان فیزیکی ) اگر بعنوان یک اسفج تصور شود و جهان متافیزیکی بعنوان دریا ی (نامحسوس) درون مایه و برون مایه این اسفنج از جنس این دریاست . قدما با فرضیه ( فضای اتری )از آن (دریا ) صحبت کرده اند.که بعد ها این نظریه اعتبار خود را از دست داده است حال اگراین اسفنج را  بدن تصور کنیم (سخت افزار) و جهان متافیزیکی روح این بدن( نرم افزار ) آن میباشد.و نتیجه آن هستی (وجود) میشود. با مثالی دیگر (هستی ژلاتینی) این ترکیب هستی را مطرح میکنیم.که در آن جهان مادّی پودر جامد ژلاتین و جهان متافیزیکی همانند آب در این ترکیب است که توده ای ژلاتینی را ایجاد میکند. آب (جهان متافیزیک)  در این ترکیب درون مایه و برون مایه میباشد.بطوری که مولکولهای آب در سراسر آن پراکنده و موجود است .و (ژلاتین هستی) را ایجاد میکند. صور مختلف وجود (موجودات) (خلق) تحت مدیریت عالم ( امر ) همان شعور کیهانی و با مصالح مادّی جهان فیزیکی پا به عرصه ظهور می نهند (لبس جدید) وبر حسب اقتضای وجودشان  ماهیت پیدا میکنند.بنابر این خلقت از عدم نیست  از ( وجود ) است  فقط ماهیت است که در اثنای خلق شدن ظهور پیدا میکند.که همان کیفیت خلق بر حسب اقتضای ذاتی مخلوق است.

منابع[ویرایش]

  1. تسلر، ادوارد (۱۳۹۵). کلیات تاریخ فلسفه یونان. انتشارات حکمت.
  2. کاپلستون، فردریک چارلز. تاریخ فلسفه (جلد یکم). انتشارات علمی و فرهنگی.