ماچا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ماچا
Matcha Tea
گونهچای سبز

نام(های) دیگر抹茶، "چای ریزگرد"
خاستگاهژاپن - چین

توصیف کوتاهچای سبز سنگ‌ساب سبک ژاپنی

ماچا (انگلیسی: Matcha) یک نوع چای سبز پودری است. ماچا نوعی خاص از چای سبز است که از چند صد سال پیش در کشورهای آسیایی برای درمان برخی بیماری‌ها، حفاظت از بدن و نیروبخشی استعمال می‌شود. چای ماچا از جمله نوشیدنی‌های پرطرفدار در چین و آسیا است. ماچا نوعی پودر بدست آمده از چای سبز است که علاوه بر خواص چربی‌سوز، بو و رنگ بسیار خوبی دارد.

خاستگاه ماچا به سلسله تانگ در چین باز می گردد . در آن دوران استفاده از پودر چای در چین بسیار رواج یافت . ماچا توسط راهبان بودایی که به چین سفر کرده بودند به ژاپنی ها معرفی شد. این پودر سبز درخشان سپس به بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ ژاپن تبدیل شد.مراسم چانوی یکی از معروف ترین مراسم چای در جهان است.هم اکنون بهترین گیاهان چای در منطقه یوجی ژاپن پرورش داده می شوند تا محصول ماچا پدید آید.

ماچا یکی از غنی‌ترین منابع آنتی‌اکسیدان به‌شمار می‌آید. ماچا به‌علت وجود کاتچین و آمینواسید سوخت‌وساز بدن را تقویت کرده و به کاهش وزن کمک می‌کند. علاوه بر این، کاتچین موجود در ماچا، آنتی‌اکسیدانی است که به خصوصیات ضدسرطانی مشهور است و محققان دریافته‌اند که ماچا نسبت به سایر انواع چای در دنیا، کاتچین بیشتری دارد.

چند هفته قبل از برداشت ماچا، بر روی گیاه، پوششی انداخته می‌شود تا مانع رسیدن نور خورشید شود. این کار منجر به تولید سبزینه و روشن شدن رنگ گیاه می‌شود و سبزینه به‌طور طبیعی سم و فلزات سنگین را از بدن دفع می‌کند.


روش تولید :

ماچا رنگ سبز بسیار براقی دارد. این رنگ حاصل قرار گرفتن گیاه چای در سایه مصنوعی ، درست چند هفته قبل از برداشت است. در حقیقت با این روش گیاه کلروفیل بیشتری قبل از برداشت ، تولید می کند. پس از برداشت محصول ، برگ های چیده شده ، بخار پز و سپس خشک می شوند. در نهایت ساقه ها و آوندها را جدا می کنند. سپس این برگ ها (معروف به “tencha” ) در یک آسیاب مخصوص متشکل از دو صفحه گرانیتی ، تبدیل به پودر سبز رنگ درخشان می شوند.خرد کردن ۳۰ گرم ماچا می تواند تا یک ساعت زمان ببرد.


انواع چای ماچا :

به صورت سنتی دو نوع چای ماچا وجود دارد : Koicha (پر پودر ) و Usucha (کم پودر)

Koicha شکل مرغوب  آن بوده و جهت مصرف روزمره و یا در مراسم چانوی به کار می رود. اما Usucha درجه کیفیت پایین تری دارد.بسیار در دسترس تر و ارزان تر است و از این رو در شیرینی پزی ، تولید ماکارونی و بستنی ایده آل است.

جستارهای وابسته

منابع

"چای «ماچا»، جایگزینی سودمند برای قهوه". ۲۰۱۷. ایسنا. Accessed December 19 2017. [۱].

پیوند به بیرون