مؤسسه مشترک تحقیقات هسته‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
موسسه مشترک تحقیقات هسته‌ای
Dubna.house of scientiests.jpg
تشکیل ۲۶ مارس، ۱۹۵۶؛ ۶۲ سال پیش (۱۹۵۶-۰۳-26)
بنیان‌گذار گئورگی فلروف
دفتر مرکزی دوبنا، استان مسکو، روسیه
عضویت
زبان رسمیs
زبان انگلیسی و زبان روسی
Director
Victor A. Matveev
Director General
Victor A. Matveev
وبگاه www.jinr.ru


مؤسسه مشترک تحقیقات هسته‌ای (به روسی: Объединённый институт ядерных исследований, ОИЯИ)) در شهر دوبنا در استان مسکو (۱۱۰ کیلومتری شمال مسکو) در روسیه، یک مرکز بین‌المللی تحقیقات علوم هسته‌ای با کادر ۵۵۰۰ نفر است. در این گروه ۱۲۰۰ تن از آنان پژوهش‌گرانی هستند که ۱۰۰۰ تن در سطح علمی پی‌اچ‌دی Ph. Ds از هجده کشور عضو (از جمله ارمنستان جمهوری آذربایجان بلاروس و قزاقستان) در میان آن‌ها وجود دارد. با این حال بیشتر دانشمندان این مؤسسه دانشمندان برجستهٔ روسی هستند.

این مؤسسه دارای هفت آزمایشگاه است که هر یک تخصص خود را دارند. تخصص‌ها عبارتند از: فیزیک نظریبا فیزیک انرژی بالا (فیزیک ذرات) با یون سنگین فیزیک ماده چگال فیزیک هسته ای، واکنش نوترون فیزیک و فناوری اطلاعات. این مؤسسه همچنین دارای یک بخش برای مطالعهٔ تابش و تحقیقات رادیوبیولوژی و دیگر ویژه‌موردهای آزمایش‌های فیزیک تجربی است.

کارافزارهای اصلی پژوهشی در این مؤسسه شامل یک ابررسانای نوکلوترونِ شتاب‌دهنده ذرات (انرژی: ۷ GeV)، سه سیکلوترون همگون (isochronic cyclotrons) (120 و ۱۴۵، ۶۵۰ میلیونالکترون‌ولت MeV)، یک فازوترون (۶۸۰ میلیون الکترون‌ولت)؛phasotron، و یک سینکروفازترون ۴ گیگاالکترون‌ ولت (synchrophasotron) است. این سایت دارای یک راکتور نوترونی پالس سریع (۱۵۰۰MW پالس) با نوزده مرتبط ابزار دریافت پرتوهای نوترونی است.

منابع[ویرایش]