لوله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Hastelloy Monel Inconel Incolloy Pipes and Tubes.jpg

لوله استوانه‌ای توخالی است که از آن برای انتقال یا نگهداری سایر مواد و مایعات استفاده می‌کنند. لوله‌ها می‌توانند از مواد مختلفی مثل آهن، فولاد، پلیمر، شیشه و غیره ساخته شوند. از انواع اوله می‌توان به لوله‌های فلزی و لوله‌های پلی اتیلنی که کاربرد فراوانی دارند اشاره نمود.

انواع لوله :[ویرایش]

لوله های پلی اتیلن[ویرایش]

لوله های ساخته شده از پلی ایتلن که با نام های اختصاری PE در بازار و در بین دانشگاهیان شناخته می شود پاسخی است جهت هزینه هایی که در لوله کشی صرف می گردد . لوله پلی اتیلن که با عمری نزدیک به 100 سال زیر زمین می تواند هزینه های دفن لوله که 60 تا 70 در صد هزینه لوله کشی را به خود اختصاص می دهد کاهش بدهد . مواد اولیه لوله پلی اتیلن در گرید های گوناگن تولید می گردد ، در حال حاضر در این مواد اولیه پلی اتیلن با گرید  PE 80 و  PE 100 تولید می شود و در جهان لوله پلی ایتلن با مواداولیه با گرید  PE 120  نیز شروع شده است .

کاربرد لوله پلی ایتلن در انتصال فاضلاب های شهری و منازل ، آبیرای گیاهان ، آبیاری باغات و باغچه ها ، استفاده در آبیاری قطره ای ، آبیاری بارانی ، انتقال آب شرب شهری ، انتقال گاز و.. مورد استفده قرار می گیرد لوله‌ها بر اساس نوع مصرف دسته‌بندی می‌شوند.

لوله های فلزی:[ویرایش]

لوله های فلزی بر اساس کاربردشان می توان به لوله های مانیسمان( بدون درز) لوله گالوانیزه( درزدار) تقسیم بندی نمود لوله های مانیسمان( بدون درز):

لوله گالوانیزه( درزدار) :[ویرایش]

این نوع از لوله ها از طریق خم دادن ورق های گالوانیزه تولید می شوند و می توان در آب شرب منازل مورد استفاده قرار داد بهداشتی

غیر بهداشتی

منابع[ویرایش]