سرخرگ‌چه آوران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شریان‌چه آوران
Gray1128.png
شمایی از توبول کلیه. رگ‌های آوران در بالا سمت چپ تصویر
Gray1129.png
کورتکس کلیه-شریان آوران با رنگ قرمز مشخص است
جزئیات
لاتین arteriola glomerularis afferens
از
interlobular artery
پایانگاه glomerular capillaries
شناسه‌ها
فهرست گری p.1221
دورلندز
/السویر
a_62/12156661
واژگان آناتومی A08.1.03.005
اف‌ام‌اِی 272216 77042، 272216
واژگان کالبدشناسی

سرخرگ‌چه آوران یا شریان‌چه آوران (به انگلیسی: Afferent arterioles) گروهی از رگها درون کلیه هستند که خون را به نفرون در سیستم ادراری می‌رسانند. این رگ‌ها نقش مهمی را در تنظیم فشار خون به عنوان بخشی از مکانیزم بازخورد توبولوگلومرولار بازی می‌کنند. آوران شاخه‌ای از شریان کلیوی است که خون را به کلیه می‌رساند و سپس به مویرگ‌های گلومرول تقسیم شده و پس از انجام فیلتراسیون و خروج از گلومرول٬ دوباره به یک شریان‌چه تبدیل شده و رگ وابران را می‌سازد.

روند تنظیمی[ویرایش]

هنگامی که جریان خون کلیه کاهش می یابد (که نشان دهنده کاهش فشار خون است) یا کاهش در غلظت یون سدیم و کلر وجود داشته‌باشد٬ ماکولا دنسا در توبول ابتدایی

شروع به رهاسازی پروستاگلاندین کرده که بدنبال آن باعث می‌شود که سلول‌های جوکستاگلومرولار پوشانندهٔ شریانچه‌آوران با آزاد کردن رنین، سیستم رنین-آنژیوتانسین (همراه آلدوسترون) فعال شود و پی‌آمد آن نیز افزایش فشار خون و افزایش در احتباس یون‌های سدیم توسط آلدوسترون صورت پذیرد.

سلول‌های ماکولا دنسا همچنین می توانند با افزایش سنتز و ساخت دی‌نیتروژن‌منواکسید یا کاهش در سنتز آدنوزین یا آ.تی‌.پی فشارخون در شریانچه آوران را افزایش دهند.

البته این نکته حایز اهمیت است که فشار خون بالا در کلیه سبب کاهش کسر تصفیه شده وبا این اتفاق نیروی فشار اسمزی کولییدی از فشار هیدروستاتیک گلورول افزایش یافته

و سبب کاهش GFR (تراوش) می شود.[۱]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا انگلیسی : Afferent arterioles بازبینی ۱۲ ژانویه ۲۰۱۲

  1. اژدری زرمهری, حسن; علی محمدی, بنیامین; عباسیان, حسن; ناظمی, صمد; محمدزاده, محمد (2016-09-01). "The Effect of Prenatal Exposures to Chronic Heterogeneous Stress on Anxiety-Like Behaviors in Adult Male Offspring in Rats". journal of ilam university of medical sciences. 24 (3): 40–48. doi:10.18869/acadpub.sjimu.24.3.40. ISSN 1563-4728.