قمری خانگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
قمری خانگی
Stigmatopelia senegalensis -Gaborone Game Reserve, Botswana-8.jpg
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: کبوترسانان
تیره: کبوتریان
سرده: Spilopelia
گونه: S. senegalensis
نام علمی
Spilopelia senegalensis
(Linnaeus, 1766)
مترادف‌ها

Streptopelia senegalensis
Stigmatopelia senegalensis


قمری خانگی (نام علمی: Spilopelia senegalensis) گونه‌ای پرنده از تیرهٔ کبوتریان و راستهٔ کبوترسانان است که حدود ۲۶ سانتیمتر طول دارد و شبیه قمری معمولی، اما کوچکتر از آن است.[۱] قمری خانگی در مناطق گرمسیری آفریقای جنوب صحرا، خاورمیانه، جنوب آسیا، هند و غرب استرالیا زندگی می‌کند. این پرنده در ایران نیز یافت می‌شود. این پرنده دم بلند و جثه لاغری نسبت به دیگر کبوترسانان دارد. سطح پشتی، بالها و دم آن به رنگ خرمایی است. پرهای خاکستری مایل به آبی در بال‌هایش دیده می‌شود. سر و بخش‌های پائینی بدنش به صورتی و شکمش به رنگ سفید می‌گراید. پاهایش نیز قرمز رنگ است.

این پرنده در ایران نیز یافت می شود، در بخش های جنوب شرقی ایران و در شهرهایی همچون قلعه گنج در جنوب کرمان از این پرنده به نام محلی سُوْهْتَلَهْ یا سُوتَلَهْ نیز یاد می شود.

تغذیه[ویرایش]

خوراک قمری خانگی دانه ها، غلات، علفها، دیگر انواع سبزیجات و حشرات کوچک است . میان دانه ها ، بیشتر ارزن و گندم را دوست دارد . البته اگر گندم و ارزن را پیدا نکند ، دنبال برنج و تکه های کوچک نان میگردد . گاهی اوقات هم سنگ های کوچک را می خورد . بیشتر بر روی زمین زندگی می‌کنند و به دنبال غذا می‌گردند. اصولاً اجتماعی نیستند و معمولاً تنها یا جفتی زندگی می‌کنند.[۲] نر و ماده آن شبیه به هم و پرنده نابالغ تیره‌رنگ‌تر است.

جفت گیری وتخم گذاری[ویرایش]

در ابتدا پرنده ی نر و ماده با یکدیگر شروع به ساختن لانه میکنند به این صورت که پرنده ی ماده در مکانی که قرار است لانه در آن ساخته شود مینشیند و پرنده ی نر تکه های چوب را برایش میاورد و چند روز پس از تکمیل لانه پرنده ی ماده نخستین تخم خود را میگذارد و معمولاً ساعاتی بعد یا روز بعد تخم دوم را میگذارد و حدود دو هفته شبانه روز روی تخم ها مینشیند(فقط حدود سه بار در روز لانه را ترک میکند برای تامین آب و غذا که هر دفعه کمتر از بیست دقیقه به طول می انجامد) و حدوداً در روز پانزدهم اولین جوجه به دنیا می آید و چند ساعت بعد و یا فردای آن روز جوجه ی دوم تخم را میشکند و جوجه ها حدود پانزده روز با سرعت قابل توجهی رشد می کنند و در روزهای دهم تا پانزدهم بال های خود را باز و بسته میکنند و کم کم آماده ی ترک لانه میشوند تا این که بالاخره در روز پانزدهم همزمان با هم لانه را ترک میکنند. لازم به ذکر است که حدود یک یا دو روز بعد والدین شروع به تعمیر آن لانه کرده و چند روز بعد از رفتن آن جوجه ها دوباره تخم گذاری را در همان لانه انجام میدهند. در کل هر چرخه ی تخم گذاری و بزرگ شدن جوجه های این پرنده تقریباً یک ماه به طول می انجامد.

راه رفتن[ویرایش]

این پرنده پاهای کوچکی دارد، بنابر این سر خود را حین راه رفتن مداوم به جلو حرکت سریع داده و بعد از آن به جای اول باز می گرداند.

نام[ویرایش]

این پرنده در حقیقت یک اسم دارد، ولی به آن «یا کریم» نیز گفته می شود. یا کریم خود یک پرنده ی دیگر از راسته کبوتر سانان است.

پرواز[ویرایش]

قمری خانگی اغلب در ارتفاعات پایین پرواز می کند و هنگام فرود آمدن بسیار بال هایش را تکان می دهد.

دفاع[ویرایش]

این پرنده دفاع بخصوصی ندارد، ولی اگر دشمن به او حمله کرده و او را بگیرد پرنده پرواز می کند و دشمن با طوفانی از پر مواجه می شود. پر های دم این پرنده خیلی راحت از جا کنده می شود. البته گفتنی است این روش همیشه جواب نمی‌دهد و بعضی اوقات دشمن با لبخند محل شکار را ترک می کند! گاهی اوقات هم این پرنده نوکش را درون پر های بدن دشمن می کند !

نگارخانه[ویرایش]

یاکریم. قمری خانگی گاه با یاکریم اشتباه گرفته می‌شود.

منابع[ویرایش]

  1. قمری خانگی وبگاه کویرها و بیابانهای ایران
  2. محمدیان، کوخردی، محمد، (طیور بیئة کوخرد، أسماء ومعانی). (عربی).
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «قمری خانگی»، ویکی‌پدیای ، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۶ اسفند ۱۳۹۱).