قالیشویی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

قالیشویی به شغل یا عمل شستن قالی یا فرش اطلاق می‌شود؛ و به فرایند لکه زدایی، غبار روبی ،شستشوی فرش با آب و مواد شوینده گفته می‌شود؛ که می‌تواند به صورت دستی یا ماشینی انجام شود. عمل قالیشویی بسته به نوع و جنس تار و پود فرش دارد. قالیشویی در ایران قدمت دیرینه دارد.

قالیشویی در گذشته[ویرایش]

شستن و لول کردن فرش‌ها در چشمه‌علی (شهرری) در ۱۳۳۹ خورشیدی

قالیشویی در گذشته به صورت دستی، با آب و صابون رختشویی و جارو، به صورت فردی یا گروهی انجام می‌شده‌است.

قالیشویی امروزی[ویرایش]

قالیشویی، امروزه با پیشرفت تکنولوژی، و آمدن دستگاه‌ها و مواد شوینده قوی، آسانتر و سریعتر شده‌است. قالیشویی امروزی بیشتر در کارخانه‌ها یا کارگاه‌های قالیشویی، و با دستگاه‌های قالیشویی انجام می‌پذیرد و برای خشک شدن فرشهای شسته شده، از گرمخانه استفاده می‌شود. البته همچنان در بعضی از نقاط ایران و خاورمیانه، هنوز به صورت دستی نیز انجام می‌شود.

قالیشویی فرش‌ها به دو نوع فرشهای ماشینی و فرشهای دستباف تقسیم می‌شود؛ که نوع شستشوی فرش و مواد شوینده، متناسب با نوع فرش انتخاب می‌شود.

قالیشویی به عنوان شغل در ایران ثبت شده‌است و دارای اتحادیه قالیشویی و صنف قالیشویی می‌باشد. اتحادیه صنف قالیشویان تهران در سال ۱۳۵۱ تأسیس گردیده‌است. با توجه به کمبود منابع آبی امروزه در ایران از دستگاههای اتوماتیک جهت شتشوی قالی و با قابلیت بازیافت آب مصرفی استفاده می شود.


قالیشویی با دستگاه[ویرایش]

مراحل شستشوی فرش با دستگاه های قالیشویی استاندارد و اتوماتیکشامل آبگیرهای لوله ای و دورانی میباشد. در این گونه شستشوی فرش ابتدا فرچه زنی انجام خواهد شد به این صورت که فرش از یک سمت وارد دستگاه قالیشویی میشود و با فرچه زنی اتوماتیک شسته شده و از سمت دیگر فرش آب کشیده شده و از دستگاه قالیشویی خارج میشود. بعد از این مرحله توسط کمک کارگرهای قالیشویی به جایی به نام گرمخانه ای که اتوماتیک است,وارد میشود و بعد از حدود ۳ ساعت خشک شده و از دستگاه گرمخانه قالیشویی لول بیرون می آید.


ویژگی های زیر نشانگر یک شرکت قالیشویی خوب است که اگر مرکزی این خصوصیات را داشته باشد می توان به آن اعتماد کرد.

  • شرکتی با قیمت های مناسب و خدمات عالی
  • خوش برخوردی پرسنل و وقت شناسی در انجام سرویس ها
  • استفاده از نیروهای مجرب و آموزش دیده در زمینه کار با ماشین آلات حرفه ای
  • شناخت مواد شوینده با کیفیت و استفاده آن ها در زمان مناسب
  • انجام تمام خدمات قالیشویی مانند لکه گیری، رفع بید زدگی و ترمیم ریشه فرش
  • تحویل به موقع فرش و ارایه فاکتور
  • پشتیبانی خوب پس از انجام امور مشتری

قالیشویی تهران

هم اکنون تعداد محدودی از مراکز قالیشوییی در تهران از این امکانات برخورددار هسند ، برای نمونه قالیشویی اصل تهران (44273827-021) یکی از این بزرگترین کارخانجات قالیشویی در تهران و حومه می باشد که از این فناوری استفاده می کند.