شنبه (دشتی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شنبه (شهر))
پرش به: ناوبری، جستجو
شُنبه
شُمبه
کشور  ایران
استان بوشهر
شهرستان دشتی
بخش شنبه و طسوج
نام(های) قدیمی شمبه، چمبه
سال شهرشدن ۱۳۸۷
مردم
جمعیت ۴۴۵۴ نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۲۱ متر
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانه ۰
اطلاعات شهری
شهردار سیدطاهاموسوی
ره‌آورد خرما
پیش‌شماره تلفنی ۰۷۷۳

شُنبه شهری است در استان بوشهر در جنوب ایران.

شهر شُنبه مرکز بخش شنبه و طَسوج در شهرستان دشتی می‌باشد.

مشخصات و سوابق[ویرایش]

شُنبه در تاریخ ۲۶ اسفند ۸۷ از روستا به شهر تبدیل شد. شهرداری آن عملاً از اوایل مهرماه سال ۱۳۸۸ شروع بکار نمود و در مورخ ۱۸ بهمن ۸۸ بطور رسمی افتتاح شد. اولین شهردار شهر شُنبه در سال ۱۳۸۸ خورشیدی احمد خرم‌روز و تعداد کارکنان شهرداری نه نفر (شامل پنج نفر اداری و چهار نفر خدماتی) بوده‌است. در حال حاضر مهندس سید طاها موسوی شهردار شهر شنبه می‌باشد.

وجه تسمیه[ویرایش]

نام قدیم آن شنابا (طبق نوشته کتب تاریخی ابن بلخی و جغرافیای حافظ ابرو) و سپس (شب به) به معنی شبخوش بوده است. بخاطر اینکه در این محل شب‌ها آسمانی صاف و روشن و هوایی مطبوع بوده است غالباً بیشتر مردم از روستاهای اطراف برای شب نشینی به این محل می آمده‌اند و بعدترها به شنبه shanbeh و سپس به مرور زمان شنبه shonbeh تبدیل شده است. شُنبِه (Shonbe) در گویش دشتی که انعکاس محسوسی از زبان پارسی پهلوی جنوبی با کمترین تأثیر از زبان عربی و زبان های بیگانه می باشد، در ترمینولوژی زبانی بدواً از الفاظ "شام" و "ده" تشکیل شده بود و به مرکز ثقل فرهنگی-سیاسی شهرستان دشتی استان بوشهر در گذشته اطلاق می گردد که نام دشتی را خاندان صالح احمدی (حاکمان چندصدساله منطقه مزبور) برگزیدند و در سال های قحطی، بیماری و مصائب ویژه روزگار قدیم، از ثروت خود که فی الواقع موهبتی الهی و متعلّق به خود همان مردمان مشعوف و خداجوی آن دیار بود و در ید خوانین صالح حمدی، منصوری و غیره در امانت، می بایستی صرفاً وقف اطعمه، اشربه و داروی اولیه بهترین انسان ها می شد و این شد که آن نقطه از منطقه دشتی به شومده بمعنای دیاری که خوانین از روی تکلیف در قلعه داراب خان شهره و بعدها با ابدال آن درنهایت به شُنبه تغییر یافت.[۱]

مگو شونبه بگو شام سحرگاه نشسته روبه‌رو دلدار چون ماه
شمالُم کاکین شونبه نه دیرن حصیرُم بلتک و خوره‌ام کوپیرن

.... که این شعر بیانگر شبهای خوب شُنبه بوده است.

جمعیت[ویرایش]

بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ آمار رسمی جمعیت شهرشُنبه ۴۴۵۴ نفر (۱۰۸۸خانوار) می‌باشد.[۲]

در نیم سال اول ۸۸ دارای ۵۲۰ خانوار با جمعیت ۲ هزار و ۵۷۷ نفر شامل ۱۳۷۳ زن و ۱۲۰۴ مرد، کودک زیر هشت سال ۳۰۹ نفر، جمعیت فعال (شاغل) ۱۸۳۹، سربار ۷۳۶، نفر زن واجد شرایط ازدواج ۳۶۶نفر، تنظیم خانواده ۶۶۲ مرگ‌ومیر۹۰ نفر در سال، زاد و ولد ۶۰ نفر که ۸۰ درصد این زاد و ولد اولین فرزند خانواده بوده‌اند و از این جمع نیز ۸۰ درصد پسر می‌باشند.

آهنگ رشد جمعیت با نرخ ۰۰۸/۱ میزان مهاجردهی ۵۷ نفر در سال مهاجرپذیری ۲۹ نفر در سال، بیمار فشار خونی ۳۶ نفر، بیمار دیابتی ۱۴ نفر، بیمار اعصاب و روان ۱۳ نفر، تعداد اصناف و بازاریان ۳۰ تن است.

اماکن[ویرایش]

شهر شُنبه دارای ۱۰۸۸ خانوار با جمعیت ۴ هزار و ۴۵۴ نفر دارای هفت مرکز آموزشی شامل: دبیرستان، مدرسه راهنمایی، دبستان (هر کدام پسرانه و دخترانه جداگانه)، مهد کودک و چهار مسجد، حسینیه، مهدیه، مرکز بهداشت و درمان دارای پزشک، مجتمع بهزیستی، نیروی انتظامی، شرکت تعاونی، پمپ بنزین، پنج کانون مذهبی، مرکز بخشداری، آب و فاضلاب روستایی و یک حوزه به همراه چهار پایگاه مقاومت بسیج است.

زمین‌لرزه ۹۲[ویرایش]

زمین‌لرزه ۲۰ فروردین ۱۳۹۲ در شهرستان دشتی که در مرکز شهر شُنبه، ، ۲۷ کیلومتری شهر خورموج (مرکز شهرستان دشتی) و ۹۰ کیلومتری بندر بوشهر[۳][۴] کانون این زمینلرزه در شهر شُنبه رخ داد، که شهر شُنبه و روستاهای تابع آن در بخش شنبه و طسوج بشدت تخریب شدند و ۳۷ نفر کشته (همه از شهر شنبه) و حدود هزار نفر زخمی بجا گذاشت.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]