سیستم اطلاعاتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سیستم اطلاعاتی یا سامانه اطلاعاتی یک پایگاه داده برای ذخیره، پردازش و تجزیه و تحلیل نتایج گزارشاتی است که به طور منظم درحال انجام است. به این دلیل سیستم‌های اطلاعاتی نه تنها به عنوان یک پایگاه داده، نرم‌افزار و سخت افزار بلکه به عنوان یک سیستم بزرگتر که به کمک و بهره‌گیری ازآن می‌توان مدیریت تمام امور دستی و دستگاهی و تفسیر سیستم‌های ارتباطی را به راحتی انجام داد، مطرح میشوند.

با این حال، این اصطلاح در معنای وسیع تر به هر وسیله‌ای که باعث برقراری ارتباط علمی بین افراد (به طور مثال از طریق ارتباط کلامی، سیستم‌های پانچ کارت و سیستم‌های تصادفی نوری ساده) میشود، اطلاق می‌شود. همچنین گاهی اوقات تنها برای اشاره به نرم‌افزار مورد استفاده برای اجرای یک پایگاه داده کامپیوتری و یا برای اشاره به یک سیستم کامپیوتری استفاده می‌گردد. مجموعه سیستم‌های اطلاعاتی، برای مطالعه علمی، دقیق و واقعی شبکه‌های متشکل از سخت‌افزار و نرم‌افزار، که مردم و سازمان‌ها برای جمع‌آوری، فرایند ایجاد و توزیع اطلاعات از آنها استفاده می‌کنند مورد استفاده قرار می‌گیرند. هدف هر سیستم ارتباطی حمایت از عملیات، مدیریت و تصمیم گیری و در معنای وسیع تر کاهش مدت استفاده می‌باشد؛ که می‌توان به فناوری اطلاعات و ارتباطاتی که یک سازمان، و یا تکنولوژی که مردم در حمایت از فرایندهای کسب و کار انجام می‌دهند، اشاره کرد.

تاریخچه[ویرایش]

سیستم‌های ارتباطی متعدد که امروزه به طورمداوم به روزشده برای ترویج روش‌های قوم نگاری، اطمینان از یکپارچگی داده هاو بهبود اثربخشی اجتماعی وبهره وری ازکل فرایند ویا به طور کلی به منظور پردازش اطلاعات درسازمان‌های متمرکزوبه خصوص در شرکت‌های کسب وکارواشتراک گذاری منابع با جامعه مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بررسی اجمالی[ویرایش]

در باب سیستم‌های اطلاعاتی دو دیدگاه وجود دارد که دیدگاه اول شامل نرم‌افزار، سخت افزار، داده، مردم و روش‌های ارائه می‌باشد. در دیدگاه دوم علاوه برموارد بالا، فرایندها و عناصرضروری دیگری مثل هدف وفعل وانفعالات نیزمورد توجه قرارمی گیرند. درانجمن Computing Machinery متخصصان سیستم‌های ارتباطی به طور متمرکز برروی یکپارچه سازی راه حل‌های فناوری اطلاعات وفرایندهای کسب و کار برای پاسخگویی به نیازهای علمی کسب و کار فعالیت می‌کنند. انواع مختلفی از سیستم‌های اطلاعاتی وجود دارد که عبارتند از: سیستم‌های پردازش تراکنش، سیستم‌های پشتیبانی تصمیم‌گیری، سیستم‌های مدیریت دانش، سیستم‌های مدیریت یادگیری، سیستم‌های مدیریت پایگاه داده و سیستم‌های اطلاعات دفتر. اکثرسیستم‌های ارتباطی برای انجام اموری که مغز انسان قادربه انجام آن‌ها نمی باشندایجاد شده‌اند. برخی از این امور عبارتند از: دستیابی به حجم زیادی از اطلاعات، انجام محاسبات پیچیده وکنترل همزمان چندین فرایند.

اجزا[ویرایش]

هرسیستم اطلاعاتی از پنج قسمت اصلی تشکیل شده است که عبارتند از: ۱-سخت‌افزار که شامل CPUوتمام تجهیزات پشتیبانی، ورودی، خروجی، دستگاه‌های ذخیره‌سازی و دستگاه هلی ارتباطی است. ۲-نرم‌افزار به برنامه‌های کامپیوتری وکتابچه‌های راهنما اطلاق می‌شود. برنامه‌های کامپیوتری دستورالعمل‌های قابل خواندن ماشین است که به طور مستقیم مدارات موجود درقطعات سخت‌افزاری رابرای ایجاد اطلاعات مفید از داده هابه کار می‌اندازد. ۳-داده اطلاعات خامی هستند که به طور کلی به شکل ماشین خوان بر روی دیسک یا نوار و به طور کلی حافظه‌ها قرا می‌گیرند تا زمانی که کامپیوترها به آن نیازپیدا کنند. ۴-روش به سیاست حاکم بریک سیستم کامپیوتری دراستفاده ازسخت افزارهاونرم افزارهای موجود گفته می‌شود. ۵-مردم هرسیستم اطلاعاتی براساس نیازمردم ایجاد شده است؛ بنابراین میزان رضایتمندی افراد به یک سیستم نقش بسیارمهمی در تعیین موفقیت وشکست یک سیستم اطلاعاتی دارد.

انواع[ویرایش]

انواع سیستم‌های اطلاعاتی به صورت کلاسیک به صورت یک هرم تقسیم‌بندی می‌شوند که سطح زیرین این هرم، سیستم‌های مدیریت تراکنش‌ها، لایه‌های بالاتر به‌ترتیب سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت، سیستم‌های پشتیبان تصمیم‌گیری قرار دارند و در لایهٔ بالایی هرم نیز سیستم‌های مدیریت اجرایی قرار دارد. این تقسیم‌بندی از سال ۱۹۸۰ متداول بوده است.

با این حال، در سال‌های اخیر، برخی از انواع سیستم‌های اطلاعاتی متداول شده‌اند که نمی‌توان آنها را در مدل کلاسیک تقسیم‌بندی سیستم‌های اطلاعاتی جانمایی کرد. برخی از این سیستم‌های اطلاعاتی عبارتند از:

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. کنت لاودن، جین لاودن. «فصل اول». در سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت. ترجمهٔ سید اکبر مصطفوی، سید مجتبی حسینی. ویرایش یازدهم. چاپ اول. تهران: فدک ایسانیس، ۱۳۸۹. شابک ‎۹۷۸-۶۰۰-۱۶۰-۰۰۱-۲. 
  2. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Information systems». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۳۰ بهمن ۱۳۹۲.