پایگاه داده تحلیلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از انبار داده)
پرش به: ناوبری، جستجو

پایگاه داده‌ی تحلیلی (به انگلیسی: Data warehouse) که گاهی به صورت اشتباه به صورت تحت اللفظی انبار داده خوانده می‌شود، یک بانک اطلاعاتی بزرگ می‌باشد که از طریق آن کلیه داده‌های حال و گذشته یک سازمان جهت انجام عملیات گزارش گیری و آنالیز در دسترس مدیران قرار می‌گیرد. پایگاه داده‌ی تحلیلی نقش مهمی در تصمیم گیری مدیران کمپانی برای تعیین یک استراتژی موفق دارد.

بعضی از داده‌ها قبل از ورود به پایگاه داده‌ی تحلیلی، به یک فضای عملیاتی کوچکتر operational data store برای پردازش بیشتر وارد می‌شود.

پایگاه داده‌ی تحلیلی سه لایه دارد که به ترتیب Integration ،Staging و Presentation نام دارد.

داده‌های خام از منابع اطلاعاتی مختلفی جمع آوری شده ودر لایه staging وارد می‌شوند. منبع داده خام می‌تواند یک سیستم ERP، پایگاه داده یک برنامه کاربردی و یا یک فایل Excel باشد.

ایجاد یکنواختی بین داده‌های وارد شده به پایگاه داده‌ی تحلیلیدر دومین لایه یعنی integration انجام می‌شود. به عنوان مثال حذف رکوردهای تکراری و یا نرمال سازی داده‌ها.

در لایه Presentation داده‌ها در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. نرم‌افزارهای تهیه گزارش مانند Cognos ،Business Object ،SAP با دسترسی به این لایه می‌توانند اطلاعات مورد نیاز مدیران و تحلیلگران را استخراج و در قالب گزارش یا Dashboard عرضه نمایند.

در لایه Presentation می‌تواند چندین داده‌گاه وجود داشته باشد.

منابع[ویرایش]