پیتر سنگه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پیتر سنجی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پیتر سنگه
Peter Senge at Quest to Learn.jpg
زاده ۱۹۴۷
استنفورد، کالیفرنیا
محل تحصیل مؤسسه فناوری ماساچوست
دانشگاه استنفورد
شناخته‌شده برای بنیانگذار
سازمان یادگیرنده
موقعیت‌های علمی
موضوع‌ها علوم سامانه‌ها
مؤسسه‌ها مؤسسه فناوری ماساچوست
تأثیرگذاری‌ها دیوید بوهم

پیتر سنج (انگلیسی: Peter Senge؛ زادهٔ ۱۹۴۷) یک دانشمند در زمینه علوم سامانه‌ها اهل ایالات متحده آمریکا است. پیتر مایکل سنج استاد مدرسه مدیریت، عضو هیئت علمی موسسه سیستم‌های پیچیده، و بنیانگذار جامعه سازمانی یادگیرنده می‌باشد. او فلسفه نیز مطالعه کرده است. پیتر سنج کارشناسی خود را در رشته مهندسی هوافضا، مهندسی را در رشته مدل‌سازی سیستم‌های اجتماعی در سال ۱۹۷۲، و دکترای خود را در رشته مدیریت در سال ۱۹۷۸ گرفته است.

وی از دانشمندان مهم تفکر سیستمی است. شهرت او بدلیل مهمتری اثر او، کتاب پنجمین فرمان(۱۹۹۰) است. این کتاب در ایران ترجمه شده است و درباره‌ی سازمان یادگیرنده است.

سازمان یادگیرنده و تفکر سیستمی[ویرایش]

به اعتقاد سنج سازمان‌های یادگیرنده، سازمان‌هایی هستند که مردم در آنها بطور پیوسته ظرفیت‌های خود را گسترش می‌دهند تا نتایجی را که جدا آرزومند هستند خلق کنند. در چنین سازمان‌هایی، مدل‌های نوین گسترش‌یابنده‌ی تفکر پرورش می‌یابند، جایی‌که آرزوی جمعی آزاد می‌شود و جایی‌که مردم بطور پیوسته یادمی‌گیرند تا کلیت باهم بودن را ببینند.

او مطرح می‌کند که آن سازمان‌هایی که قادرند خود را حوزه کاری خود و یا در بازار، به سرعت و بطور موثر تطبیق دهند، خواهند توانست به برتری دست یابند.

برای آنکه یک سازمان یادگیرنده داشته باشیم دو شرط می‌بایست در همه حال وجود داشته باشد:

شرط نخست توانایی طراحی سازمان به نحو متناسب با نتایج مورد نظر و مطلوب است. شرط دوم، توانایی تشخیص هنگامی است که نتایج حاصله با سمت‌گیری اولیه منطبق نباشد و بتواند بموقع اقدامات مقتضی را برای تصحیح این عدم انطباق بعمل آورد و گام‌های ضروری را بردارد. سازمان‌هایی که قادر به انجام چنین امری باشند، نمونه و سرمشق قرار خواهند گرفت.

سنج معتقد به نظریه سامانه‌ها است. به نظر او، تفکر سیستمی سنگ بنای سازمان یادگیرنده است. تفکر سیستمی، بیش از آن‌که بر روی افراد درون سازمان متمرکز شود، بر روی تاثیرات متقابل دیگر اجزای سیستم با فرد مورد مطالعه متمرکز می‌شود. سنگه ترجیح می‌دهد به تعداد بسیار زیادی از تعاملات درون سازمان و مابین سازمان‌ها توجه کند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]