سیاره دوگانه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مفهوم سیارهٔ دوگانه در مقایسهٔ اندازهٔ زمین و ماه (بالا سمت راست) و پلوتو و شارون (زیر سمت راست) شارون

سیارهٔ دوگانه یا سیارهٔ دوتایی (به انگلیسی: Double planet)، در اخترشناسی، یک منظومه دوتایی است که هر دو جرم آن سامانه جرم سیاره‌ای هستند. این اصطلاح توسط اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی (آی‌اِ‌یو IAU) شناخته نشده‌است و بنابراین طبقه‌بندی رسمی نیست. در مجمع عمومی سال ۲۰۰۶، (آی‌اِ‌یو IAU) پیشنهادی مبنی بر این‌که پلوتو و شارون هر دو به عنوان یک سیارهٔ دوگانه طبقه‌بندی شوند را، مورد بررسی قرار داد، اما نتیجهٔ این پیشنهاد جانب‌داری از تعریف کنونی سیاره بود.[۱] در ادبیات تبلیغاتی در مورد مأموریت ماه‌وارهٔ اسمارت -۱ (SMART-1) و پیش از اعلام تعریف رسمی سیاره از سوی (آی‌اِ‌یو IAU)، آژانس فضایی اروپا زمانی به سامانهٔ زمین-ماه به عنوان یک سیارهٔ دوگانه اشاره می‌کرد.[۲]

همچنین به بعضی از سیارک‌های دوتایی با جرم‌های تقریباً مساوی، گاهی به صورت غیررسمی به عنوان سیارک‌های دوگانه اشاره می‌شود. نمونه‌های آن سیارک‌های دوتایی هرمس ۶۹۲۳۰ و آنتیوپ ۹۰ و جرم‌های دوگانهٔ کمربند کویپری (کی‌بی‌اُ‌ها KBOs): سیلا نونام ۷۹۳۶۰ و دبلیودبلیو۳۱- ۱۹۹۸ است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "The IAU draft definition of "planet" and "plutons"". International Astronomical Union. 2006-08-16. Retrieved 2008-05-17.
  2. "Welcome to the double planet". ESA. 2003-10-05. Retrieved 2009-11-12.