سهیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


سهیل

تصویری از سهیل توسط اکسپدیشن ۶
اطلاعات رصدی
مبدأ J2000      اعتدال J2000
صورت فلکی شاه‌تخته
بعد 06h 23m 57.1099s[۱]
میل ‏ ۴۴٫۳۷۸″ ۴۱′ ‎−۵۲°
قدر ظاهری (ع) −۰٫۷۲
مشخصات
نوع طیف F0 Ia
شاخص رنگ U−B ۰٫۰۴
شاخص رنگ B−V ۰٫۱۵
نوع متغیر None
اخترسنجی
سرعت شعاعی (Rv)۲۰٫۵[۱] ک.م./ث
حرکت خاص (μ) بعد: ۱۹٫۹۹[۱] mas/yr
میل: ۲۳٫۶۷[۱] mas/yr
اختلاف‌منظر (π)۱۰٫۴۳ ± ۰٫۵۳ mas
فاصله۳۱۰ ± ۲۰ سال نوری
(۹۶ ± ۵ پارسک)
قدر مطلق (MV)−۵٫۵۳
جزئیات
شعاع۶۵ R
درخشندگی۱۳۶۰۰ L
گرانش سطحی (log g)۱٫۵۰ cgs
درجه حرارت۷٬۳۵۰ کلوین
فلزینگی۹۰% Sun
نام‌گذاری‌های دیگر
Suhel, Suhail, Suhayl, Alpha Carinae, HD ۴۵۳۴۸, HR ۲۳۲۶, CD−۵۲°914, FK5 245, SAO ۲۳۴۴۸۰, HIP 30438, GC ۸۳۰۲
ارجاعات پایگاه‌های داده
سیمباداطلاعات
موقعیت ستاره سهیل در صورت فلکی شاه‌تخته

ستارهٔ سُهَـیل (به انگلیسی Canopus)، با نام باستانی پَرَک، اَگَست درخشان‌ترین ستارهٔ صورت فلکی شاه‌تخته در نیمکرهٔ جنوبی آسمان است. سهیل پس از شباهنگ دومین ستارهٔ پرنور آسمان شب است. ستاره سهیل یک ابرغول سفید است و با ۹ جرم خورشیدی و قطر ۷۰ برابری خورشید از نزدیکترین نامزدهای ابرنواختر به‌شمار می‌رود. این ستاره در فاصله ۳۰۹ سال نوری از زمین قرار دارد و درخشندگی آن حدود ۱۰۰۰۰ برابر خورشید تخمین زده شده.[۲]

نام ستاره[ویرایش]

سهیل نامی عربی بوده و در کاربرد به معنای «درخشان» است. نام ایرانی این ستاره پرک، اگست.[۳] در کشورهای اسلامی از واژهٔ سهیل، برای نام‌گذاری پسران استفاده می‌شود.

رؤیت پذیری[ویرایش]

سهیل معمولاً در نیمه دوم سال خورشیدی قابل رویت خواهد بود. در ۷ دیماه به اوج نیمه شبی می‌رسد و در نیمه دوم بهمن ماه مناسب رصد شامگاهی (ساعت ۲۱) است.

سهیل در مدارهای شمالی ایران قابل دیدن نیست. در شهر تهران تنها یک درجه از افق بالا می‌آید و حداکثر حدود ۳ ساعت در آسمان شب وجود دارد. در شهر جنوبی مانند بندرعباس حداکثر بعد از حدود ۶ ساعت غروب می‌کند. برای دیدن آن باید به مناطق با عرض‌های جغرافیایی پایین‌تر سفر کرد، دلیل ورود نام این ستاره به فرهنگ فارسی به شکل ضرب‌المثل همین کم پیدا بودن آن است.

طلوع ظاهری سالانه[ویرایش]

طلوع ظاهری سالانه ستاره سهیل در جنوب ایران در نیمه دوم شهریور صورت می‌گیرد (رویت پذیری با چشم غیرمسلح). ستاره سهیل در استان بوشهر، برای اولین بار از حدود ۲۰ شهریور به صورت یک نقطه نورانی بسیار کم سویی تقریباً در راستای جنوب، از حدود یک ساعت تا نیم ساعت قبل از طلوع خورشید، بسختی قابل رویت خواهد بود و از اواخر شهریور بتدریج با زمانی زودتر و طولانی‌تر و با روشنایی و وضوح بالاتری رویت می‌شود.[۴]

در ادبیات فارسی[ویرایش]

قدیمیان دربارهٔ آن می‌گفتند که ستاره‌ای است در جانب جنوب که اهل یمن نخست آن را می‌بینند و با برآمدن آن میوه‌ها می‌رسند.[۳]

خواجه عمید لوبکی گوید

طاسک مه شکسته شد بر سز پای هر مهی

غور محیط بسته شد گرد ستاره پرک

سنائی می‌گوید:

در دیار تو نتابد آسمان هرگز سهیلگر همی باید سهیلت، قصد کن سوی یمن

و فردوسی می‌گوید:

ز سر تا بپایش گلست و سمنبه سرو سهی بر سهیل یمن

برای یونانیان باستان و نیز رومیان قدیم ستارهٔ سهیل ستاره‌ای ناشناخته بود ولی در مصر باستان، و ناواهو که این ستاره را «ما یی بی زو» می‌خوانند ستاره‌ای شناخته بود. ایرانیان و عرب‌ها در ستاره‌شناسی در دوران اسلامی از نام سهیل از بیش از ۱۴ سده پیش برای این ستاره استفاده کرده‌اند.

در ادبیات فارسی «ستاره سهیل شدن» به عنوان ضرب‌المثل استفاده می‌شود و بدین معناست که فرد کم‌پیدا است و به آسانی پیدا نمی‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ "Database entry for Canopus", SIMBAD, Centre de Données astronomiques de Strasbourg (به انگلیسی) Retrieved on 2008-02-05.
  2. http://www.haftaseman.ir/webdb/article.asp?id=675
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ لغت‌نامهٔ دهخدا، سرواژهٔ سهیل.
  4. مقاله: در جستجوی سهیل، هفته نامه پیام عسلویه، سال سیزدهم، شماره ۱۵۱۳، نجوم (ص ۴)، تاریخ ۳۰ شهریور ۱۳۹۹.