سرطان لوزالمعده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سرطان لوزالمعده
آی‌سی‌دی-۱۰ C25
آی‌سی‌دی-۹ 157.9
اُمیم ۲۶۰۳۵۰
دادگان بیماری‌ها ۹۵۱۰
مدلاین پلاس ۰۰۰۲۳۶
ای‌مدیسین med/۱۷۱۲
سمپ D010190

سرطان لوزالمعده یا سرطان پانکراس بیماری پیشرونده‌ای است که باعث اختلال در کار لوزالمعده می‌گردد. بیش از ۹۰ درصد از سرطان‌های لوزالمعده از سلول‌های مجاری لوزالمعده که مسئول انتقال آنزیم‌های گوارشی به دوازدهه (اولین بخش روده باریک) است، سرچشمه می‌گیرد، به طوری که دو سوم تومورهای مجرا در سر و یک سوم بقیه در تنه و دم لوزالمعده ایجاد می‌شوند. این سرطان‌ها اغلب به وسیله بافت‌های ملتهب لوزالمعده احاطه می‌شوند، به طوری که در تشخیص لوزالمعده ایجاد مشکل می‌کنند. تومورهای لوزالمعده می‌توانند باعث انسداد مجرای صفراوی شوند و موجب بیماری زردی گردند. سرطان پانکراس اغلب بدخیم است.

سرطان لوزالمعده در تمامی گروه‌های سنی، از جوان ۱۵ ساله گرفته تا سالمند ۹۰ ساله دیده می‌شود اما بیشترین شیوع آن در سنین ۵۵ تا ۸۵ سالگی است. علت واقعی بروز این سرطان هنوز شناخته شده نیست، ولی مشاهده شده که سیگار می‌تواند احتمال بروز سرطان پانکراس را افزایش دهد. مطالعات نشان می‌دهد که غذاهای پُر چرب نیز در ایجاد این سرطان نقش دارند.

سلول‌های سرطانی اغلب به بافت‌های اطراف، غدد لنفاوی لوزالمعده و کبد گسترش می‌یابند. گاه سلول‌های جزایر لانگرهانس (مجموعه‌ای از سلول‌های متمرکز در لوزالمعده که وظیفه‌شان تولید هورمون‌های مختلف است) سرطانی می‌شوند، ولی بیشتر تومورهای این سلول‌ها خوش خیم هستند. تومور سلول‌های این جزایر وقتی ترشح کننده هورمون باشند، تومور فعال نامیده می‌شوند. در صورتی که تومور، ترشح‌کننده انسولین باشد، موجب ترشح مقادیر زیاد انسولین می‌شود و علایم هیپوگلیسمی (کاهش قند خون) را ایجاد می‌کند. البته باید توجه داشت که علل مختلفی بجز سرطان نیز می‌توانند باعث کاهش قند خون شوند. به ندرت تومورهای لوزالمعده هورمون‌های دیگری مثل گاسترین یا VIP را ترشح می‌کنند که باعث زخم‌های شدید در معده و دوازدهه (سندروم زولینگر الیسون) و یا اسهال شدید شبه وبا (سندرم ورنر موسیون) می‌شوند.

تومورهای غیرفعال نمی‌توانند مقادیر زیاد انسولین که سبب افت قند خون شود را تولید کنند. این نوع سرطان لوزالمعده گرچه بسیار نادر است، ولی اغلب نسبت به سرطان‌های مجرا، احتمال بیشتری برای بهبود دارد.

کارکرد لوزالمعده[ویرایش]

لوزالمعده یک غده صورتی رنگ است که درست در پشت معده قرار گرفته‌است. سر این غده در خم دوازده (اولین قسمت روده باریک) قرار گرفته و تنه و دم آن تا نزدیک طحال کشیده شده‌است. لوزالمعده پشت بسیاری از ارگان‌های شکمی قرا گرفته، بنابراین دسترسی به آن مشکل می‌باشد.

لوزالمعده به دو فرایند اصلی کمک می‌کند: هضم غذا و تنظیم قند خون. برای انجام این فعالیت‌ها، دو دسته از مواد شامل آنزیم‌های هضم کننده و هورمون‌ها که شامل انسولین نیز می‌باشد، از آن ترشح می‌شود. سلول‌هایی که آنزیم‌های گوارشی می‌سازند، در دسته‌هایی به نام آسینی قرار گرفته‌اند که ترشحات خود را از طریق مجرای پانکراس به دوازده می‌ریزند. این مجرا با مجرایی که صفرا را از کبد می‌آورد به دوازده باز می‌شود.

سلول‌هایی که هورمون‌ها را می‌سازند، به صورت دسته‌هایی از سلول که به آنها جزایر لانگرهانس می‌گویند، قرار دارند. این جزایر شامل سلول‌هایی هستند که هورمون‌های انسولین و گلوکاگون را به داخل خون ترشح می‌کنند. نقش این هورمون‌های کنترل سوخت و ساز قندها می‌باشد. انسولین با تحریک سلول‌های بدن برای سوزاندن قندها و به‌دست آوردن انرژی، سطح قند خون را پائین می‌آورد و گلوکاگون اثر معکوس دارد. این هورمون با تحریک کبد برای آزاد کردن قند به داخل خون، باعث افزایش قند خون می‌شود.

علایم سرطان لوزالمعده[ویرایش]

سرطان لوزالمعده یا پانکراس معمولاً علایم خود را به موقع و در مراحل اولیه نشان نمی‌دهد و یا این علایم متغیر هستند، با این حال زمانیکه این علایم ظاهر شوند می توانند شامل مواردی از جمله[۱]: درد در قسمت فوقانی شکم،[۱] سوزش معده،[۱] اشتهای کم یا حالت تهوع و استفراغ،[۱] اسهال یا مدفوع شل،[۱] کاهش وزن شدید،[۱] زرد شدن بدون هیچ دردی، بطوریکه پوست و سفیدی چشم زرد بشود،[۱] لخته شدن خون،[۱] مرض قند (خیلی از افرادیکه سرطان پانکراس دارند ماهها و یا حتی سال ها پیش از تشخیص سرطان پانکراس در آنها دچار دیابت شیرین یا مرض قند می شوند)،[۱] افسردگی [۱] باشند.

درمان[ویرایش]

برای بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده از سه نوع درمان استاندارد زیر استفاده می‌شود: جراحی (عمل جراحی ویپل) ، پرتودرمانی و شیمی‌درمانی. در بسیاری از بیماران به دلیل دیر کشف شدن بیماری و بروز متاستازهای مختلف این نوع سرطان قابل درمان نیست و فقط درمان تسکینی صورت میگیرد. برای درمان سرطان لوزالمعده روش های بسیاری وجود دارد که این روش ها یا به تنهایی مورد استفاده قرار می گیرند و یا به صورت ترکیبی با روش های دیگر به کار می روند. این روش های درمانی عبارتند از: جراحی شیمی درمانی پرتو درمانی استفاده از تسکین دهنده های موقت جراحی به طور کلی برای درمان سرطان لوزالمعده به کار می رود اما اغلب ممکن است باعث کاهش و یا پیشگیری علائم سرطان شود. شیمی درمانی و پرتو درمانی به منظور کند کردن سرعت رشد تومور معمولا با هم و قبل و یا بعد از عمل جراحی و یا حتی بدون عمل جراحی مورد استفاده قرار می گیرند. برای کاهش درد و ناراحتی های افرادی که سرطان لوزالمعده ی آنها قابل بهبود نیست، از روش های تسکین دهنده ی موقتی استفاده می شود. سرطان پانکراس یک بیماری جدی به حساب می آید. بسیاری از موارد سرطان پانکراس موقع تشخیص، کاملا گسترش پیدا کرده اند و متاسفانه قابل درمان کامل نیستند. روش های درمانی تنها می توانند باعث افزایش طول عمر افراد و بالا بردن کیفیت زندگی آنها شوند. آزمایش های بالینی و تحقیقاتی برای کشف راه های موثرتری برای درمان سرطان پانکراس در حال انجام است.

پژوهشگران موسسه نانوسیستم دانشگاه کالیفرنیا با همکاری محققان مرکز جامع سرطان جانسون با استفاده از نانوذرات متخلخل سیلیکا، موفق به ساخت نانوحاملی شدند که می تواند سرطان پانکراس را درمان کند. این روش جدید می تواند اثرات منفی شیمی درمانی را در سرطان پانکراس به حداقل برساند، در این روش مقدار دوز دارو کاهش یافته که هم هزینه کار و هم اثرات جانبی دارو را به حداقل می رساند.[۲]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

برای درمان دردی که سرطان لوزالمعده ایجاد می‌کند مسکن تجویز میشود. بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده دارای نیازهای غذایی خاصی هستند.]