زن ۳

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زن ۳
en: Woman III
Woman3.jpg
هنرمندویلم دکونینگ
سال۱۹۵۳
گونهرنگ روغن روی بوم
ابعاد
مکانمجموعه شخصی
مالکاستیون ا. کوهن

زن ۳ یکی از ۶ قطعه مجموعه‌ای از نقاشی‌های ویلم دکونینگ و به سبک اکسپرسیونیسم انتزاعی است که بین سال‌های ۱۹۵۱ (میلادی) و ۱۹۵۳ کشیده شده‌است.

توصیف[ویرایش]

ویلم دکونینگ از جمله هنرمندان مکتب نیویورک بود که به ارائه کارهای متفاوت و فراتر از چارچوبی پرداخت که در آن‌ها ساختارهای ذهنی شکسته می‌شدند. در مجموعه‌ای ۶ تایی از زنان، او به نمایش ارایه‌های متفاوتی از یک مدل پرداخت که در آن‌ها، زن نماد زیبایی و اُبژه هنری نیست. زنان مجموعه Woman او بر خلاف کارهای کلاسیک – که در آن‌ها زنان به زیبایی و لطافت به تصویر کشیده می‌شدند – شکلی اهریمنی و زشت دارند که طنازی و دل‌آرایی در آن‌ها به چشم نمی‌خورد. در تابلوی زن ۳، تصویری از زنی دریده‌خو و متخاصم دیده می‌شود که نگاهش بدون هیچ گونه ظرافتی، اهریمنانه است.[۱]

فروش[ویرایش]

این نقاشی در سال ۲۰۰۶ به قیمت ۱۳۷٫۵ میلیون دلار به فروش رفت و آن را تبدیل به دومین نقاشی گرانبهای دنیا تا آن زمان و چهارمین تا به حال (ژانویه ۲۰۱۵) ساخت. این اثر تا سال ۱۹۹۴ در اختیار موزه هنرهای معاصر تهران بود تا اینکه با شماری از صفحه‌های شاهنامه طهماسبی مبادله شد.

به‌گفتهٔ فرح پهلوی، ارزش برگه‌های شاهنامهٔ طهماسبی در بازار عتیقه، ۶ میلیون دلار بوده‌است. به‌گفتهٔ او، بهتر بود مسئولان ایرانی به‌جای معاوضه، شش میلیون دلار هزینه می‌کردند. چرا که اکنون تابلویی با ارزش بیش از صد میلیون دلار از دست رفته‌است.[۲] این کتاب به سلطان سلیم عثمانی اهدا شد، سپس به خاندان هوتون رسید. [نیازمند منبع]

منابع[ویرایش]

  1. دانشور، رضا (۲۰۱۰). باغی میان دو خیابان: چهار هزار و یک روز از زندگی کامران دیبا. البرز، پاریس. ص. ۴۶. شابک ۹۷۸-۲-۳۵۹۹۷-۰۰۱-۲.
  2. "فرح پهلوی از جمع‌آوری آثار هنر معاصر در ایران می گويد". رادیو فردا. 2012-08-14. Retrieved 2017-02-24.

پیوند به بیرون[ویرایش]