زن ۳

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
زن ۳
en: Woman III
Woman3.jpg
هنرمند ویلم دکونینگ
سال ۱۹۵۳
گونه رنگ روغن روی بوم
ابعاد
مکان مجموعه شخصی
مالک استیون ا. کوهن

زن ۳ یکی از ۶ قطعه مجموعه‌ای از نقاشی‌های ویلم دکونینگ و به سبک اکسپرسیونیسم انتزاعی است که بین سال‌های ۱۹۵۱ (میلادی) و ۱۹۵۳ کشیده شده‌است.

توصیف[ویرایش]

ویلم دکونینگ از جمله هنرمندان مکتب نیویورک بود که به ارایه کارهای متفاوت و فراتر از چارچوبی پرداخت که در آن‌ها ساختارهای ذهنی شکسته می‌شدند. در مجموعه‌ای ۶ تایی از زنان، او به نمایش ارایه‌های متفاوتی از یک مدل پرداخت که در آن‌ها، زن نماد زیبایی و اُبژه هنری نیست. زنان مجموعه Woman او بر خلاف کارهای کلاسیک – که در آن‌ها زنان به زیبایی و لطافت به تصویر کشیده می‌شدند – شکلی اهریمنی و زشت دارند که طنازی و دل‌آرایی در آن‌ها به چشم نمی‌خورد. در تابلوی زن ۳، تصویری از زنی دریده‌خود و متخاصم دیده می‌شود که نگاهش بدون هیچ گونه ظرافتی، اهریمنانه است.[۱]

فروش[ویرایش]

این نقاشی در سال ۲۰۰۶ به قیمت ۱۳۷٫۵ میلیون دلار به فروش رفت و آن را تبدیل به دومین نقاشی گرانبهای دنیا تا آن زمان و چهارمین تا به حال (ژانویه ۲۰۱۵) ساخت. این اثر تا سال ۱۹۹۴ در اختیار موزه هنرهای معاصر تهران بود تا اینکه با شماری از صفحه‌های شاهنامه طهماسبی مبادله شد.

منابع[ویرایش]

  1. دانشور، رضا. باغی میان دو خیابان: چهار هزار و یک روز از زندگی کامران دیبا. البرز، پاریس، ۲۰۱۰. ۴۶. شابک ‎۹۷۸-۲-۳۵۹۹۷-۰۰۱-۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]