پرش به محتوا

رومولوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رومولوس
Depiction of two men facing right
رومولوس و برادر دوقلویش رموس، یک حاشیه زینتی قرن پانزدهم، در عمارت Certosa di Pavia
پادشاه روم
سلطنت۷۵۳–۷۱۶ پیش از میلاد
جانشیننوما پمپیلیوس
زادهپادشاهی آلبا لونگا
درگذشتهپادشاهی روم
همسر(ان)هرسیلیا
پدرمارس
مادررئا سیلویا

رومولوس (به لاتین: Romulus) بنیانگذار افسانه‌ای پیدایش رم و اولین پادشاه روم در روم باستان بود.[۱] منابع مختلف تأسیس بسیاری از قدیمی‌ترین نهادهای حقوقی، سیاسی، مذهبی و اجتماعی روم را به رومولوس و معاصرانش نسبت می‌دهند. اگرچه بسیاری از این منابع و روایات حاوی عناصر فولکلور هستند و مشخص نیست که یک شخصیت تاریخی تا چه حد زیربنای رومولوسِ اسطوره‌ای است، رویدادها و نهادهای منسوب به او در اسطوره‌های پیرامون ریشه‌ها و سنت‌های فرهنگی روم نقش محوری داشتند.

حساب سنتی[ویرایش]

افسانه‌های مربوط به رومولوس شامل چندین قسمت و شخصیت‌های متمایز است، از جمله تولد معجزه‌آسا و جوانی رومولوس و برادر دوقلویش، رموس (رموس و رومولوس). قتل رموس و پیدایش رم. تجاوز به زنان سابین و جنگ بعدی با سابین‌ها؛ دوره حکومت مشترک با تیتوس تاتیوس; تأسیس مؤسسات مختلف رومی؛ مرگ یا ایزدانگاری رومولوس و جانشینی نوما پمپیلیوس.

طرح کلی[ویرایش]

بر اساس اسطوره‌شناسی روم، خدایان در تأسیس خودِ شهرِ روم نقش داشتند. مارس، خدای جنگ، با باکره‌ای وستال به‌نام رئا سیلویا جمع آمد و از او پسرانی دوقلو به نام‌های رموس و رومولوس آمدند. لیکن باکرگان وستال‌ها مجاز به ازدواج یا بچه‌دار شدن نبودند، بلکه باید زندگی خود را وقف خدمت به وستا، الهه آتشگاه، می‌کردند. پس آمولیوس، پادشاه آلبا لونگا و عموی رئا سیلویا، فرمود تا دوقلوها را به رود تیبر بیندازند تا رئا را بابت عهدشکنی‌اش مجازات کرده باشد. اما یک ماده‌گرگ دو طفل را از رودخانه نجات داد و شیر داد، و بعد چوپانی به‌نام فاوستولوس آن دو را یافت و برداشت و نزد همسرش لارنتیا برد و با هم آنان را به فرزندی گرفتند. چون پسران بزرگ و قوی شدند، شاه آملیوس را کشتند و پدربزرگ خود نومیتور را برتخت آلبا لونگا نشاندند، سپس برآن شدند تا با هم یک شهر جدید بسازند. لیکن در بحث در مورد شهر، رومولوس برادرش رموس را کُشت و نام خود بر شهر نهاد و آن را روم نامید.[۲][۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. ابن‌خلدون، عبدالرحمن (۱۳۸۳). العبر: تاریخ ابن‌خلدون. ج. ۱. ترجمهٔ عبدالمحمد آیتی (ویراست سوم). تهران: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی. ص. ۱۰۸.
  2. تیتوس لیویوس. از پیدایش روم. ج. یکم. صص. گفتارهای ۳ تا ۷.
  3. "The Gods and Goddesses of Ancient Rome". Education (به انگلیسی). 2022-10-12. Retrieved 2023-05-20.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]