رزیدنت ایول: بازمانده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
رزیدنت ایول: زنده‌مانده
Resident Evil: Survivor
RE Survivor front.jpg
توسعه‌دهنده(ها) کپ‌کام
ناشر(ها) کپ‌کام
سری رزیدنت ایول
موتور Quake Engine (Modified)
سکو(ها) پلی استیشن
ویندوز
سبک(ها) سورویوال هارور، شوتر سبک-وزن
توزیع لوح فشرده

رزیدنت ایول: بازمانده (در ژاپن Biohazard: Gun Survivor) نام یک بازی فرعی از سری رزیدنت ایول است که برای نخستین بار در سال ۲۰۰۰ برای پلی استیشن و پس از دو سال از انتشار نسخهٔ نخست آن، در سال ۲۰۰۲ برای رایانه‌های خانگی توسط شرکت کپکام ساخته و منتشر شد. از این بازی به عنوان اصلی‌ترین انحراف از خط داستانی و بازی سری رزیدنت ایول یاد می‌شود. در این بازی بر خلاف قسمت‌های پیشین که از زاویه دید سوم شخص و دوربین ثابت استفاده می‌کردند، زاویه دید بازی‌باز به اول شخص و دوربین متحرک تغییر یافت.

این بازی، چهارمین بازی ساخته شده در سری رزیدنت ایول محسوب می‌شود ولی از آنجایی که یک بازی فرعی است از اهمیت کمتر برخوردار است و شماره ۴ در نام آن ذکر نشده است ولی در ایران این بازی با عنوان "رزیدنت اویل ۴" و با جلد/کاور بازی اصلی و ۴ام این سری که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد، توزیع شده است که نباید با آن اشتباه شود.

داستان بازی[ویرایش]

رویدادهای بازی در سال ۱۹۹۸ و در شهری قرنطینه شده به دلیل گسترش ویروس، در یک جزیره کوچک و خیالی به نام "شینا" اتفاق افتاده است.

آرک تامپسون (Ark Thompson) شخصیت اصلی این بازی است. این کاراگاه پس از درخواست دوست خود لیان اسکات کندی، پا به جزیره شینا گذاشت تا پیرامون فعالیت‌های غیر قانونی و مخفیانهٔ مقر شرکت آمبرلا در این جزیره اطلاعات جمع آوری کند.

زمانی که او به جزیره رسید با وینسنت گلدمن ملاقات کرد تا اطلاعاتی از اندی هالند را از او دریافت کند. در ادامه گلدمن از نیت تامپسون آگاه می‌شود و تلاش می‌کند که او را بکشد. آرک موفق به فرار می‌شود و خود را به بالای بام می‌رساند؛ وینسنت نیز به دنبال او می رود. تامپسون یک بالگرد را در آنجا دید و به کمک آن از آنجا می گریزد. وینسنت نیز زمانی که بالگرد در حال پرواز بود خود رارسانده و پایهٔ بالگرد را می‌گیرد. در نهایت وینسنت سقوط کرده و سپس آرک نیز با بالگرد سقوط می‌کند. پس از این رخداد، آرک تامپسون از این خطر نجات یافت اما پس از ضرب دیدگی سرش، حافظهٔ خود را از دست می‌دهد.

او دیگر ماموریت خود و دلبل حضور خود در این جزیره را به یاد نمی‌آورد؛ جزیره ای که مردمان آن اکنون، پس از شیوع ویروس T، به زامبی تبدیل شده بودند. آرک در ادامه جسد وینسنت را در خیابان مشاهده می‌کند اما باز هم چیزی را به خاطر نمی‌آورد. درحقیقت وینسنت نیز زنده بود و در ادامه بازهم تلاش می‌کند تا آرک را نابود کند. با پیشبرد داستان، تامپسون با دو کودک به نام‌های لت کلین و لی لی کلین آشنا شد که آن دو هنوز زنده بودند و برای خروج از شهر در تلاش بودند. این دو کودک فرزندان دکتر کلین، طراح نمونه ای جدید از پروژهٔ تایرانت به نام هیپنوس بودند. با پیشبرد داستان آرک رفته رفته حافظهٔ خود را باز می یابد و مدارک خوبی را برضد آمبرلا می یابد. در ادامه وینسنت هیپنوس را برای نابود کردن آرک آزاد می‌کند اما پیش از آن خودش توسط هیپنوس کشته می‌شود. آرک پس از شکست دادن هیپنوس، به همراه دو کودک با استفاده از بالگرد از جزیره می گریزد.

امتیازهای بازی[ویرایش]

بازخورد
تلفیق چند نقد
گردآورندهامتیاز
گیم‌رنکینگز42.11% (9 reviews)[۲]
متاکریتیک39% (10 reviews)[۴]
نقدها
ناشرامتیاز
گیم‌پروPS: 2/5 ستاره[۱]
آی‌جی‌ان4 out of 10[۳]
ام! گیمزPS: 41 out of 100[۵]


منابع[ویرایش]

  1. "Resident Evil: Survivor Reviews". GamePro. Retrieved 2010-01-08.
  2. "Resident Evil: Survivor Reviews". GameRankings. Retrieved 2010-01-08.
  3. "Resident Evil: Survivor Reviews". IGN. Archived from the original on 20 November 2012. Retrieved 2010-01-08.
  4. "Resident Evil: Survivor Reviews". Metacritic. Retrieved 2010-01-08.
  5. "Resident Evil: Survivor Reviews". MobyGames. Retrieved 2010-01-08.
  6. "Resident Evil: Survivor Reviews (PlayStation)". TopTenReviews. Archived from the original on 20 November 2012. Retrieved 2010-01-08.