رزیدنت ایول: تاریخچه آمبرلا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
رزیدنت ایول: تاریخچه‌ی آمبرلا
Resident Evil: The Umbrella Chronicles
REUC Cover.jpg
توسعه‌دهنده(ها) کپ‌کام
ناشر(ها) کپ‌کام
طراح(ها) ماساچیکا کاواتا
'سری رزیدنت ایول
موتور Open Dynamics Engine
Physics Engine
Id Tech ۴
سکو(ها) نینتندو وی
تاریخ(های) انتشار NA ۱۳ نوامبر، ۲۰۰۷
JP ۱۵ نوامبر، ۲۰۰۷
EU ۳۰ نوامبر، ۲۰۰۷
AUS ۱۳ دسامبر، ۲۰۰۷
سبک(ها) اول شخص، Rail shooter
حالت(ها) تک‌نفره، دونفره
توزیع دیسک وی

رزیدنت ایول: تاریخچه‌ی آمبرلا، (به انگلیسی: Resident Evil: The Umbrella Chronicles) و (به ژاپنی: バイオハザード アンブレラ・クロニクルズ) (تلفظ:Baiohazādo Anburera Kuronikuruzu)نام یکی از بازی‌های سری رزیدنت ایول است که به شکل انحصاری، فقط برای کنسول نینتندو وی در سال ۲۰۰۷ منتشر شد. سبک این بازی، به شکل خطی و تیراندازی می‌باشد. تا نوامبر سال ۲۰۰۷ ۱/۱ میلیون نسخه از بازی به فروش رسید[۱].

در این بازی، رویدادهای مهم نسخه‌های پیشین و اصلی این سری که به نوعی با شرکت آمبرلا ارتباط داشتند، مانند رزیدنت ایول صفر، رزیدنت ایول ۱، رزیدنت ایول ۳ و ماموریتی به نام پایان آمبرلا را به شکلی گذرا نمایش دادند. این بازی‌ها نسخه‌ی بازسازی شده از سرهای نامبرده نیست و درحقیقت رویدادهای مهم آن بازی‌ها را به شکلی کوتاه، تقریباً متفاوت و البته از زاویه‌ی اول‌شخص روایت می‌کند.

شخصیت‌های قابل کنترل در این بازی، کریس ردفیلد، جیل ولنتاین، کارلوس اولیویرا، ربکا چمبرز، بیلی کوئن، ایدا وانگ و هانک می‌باشند.

سناریو۱: از خط خارج شدن قطار[ویرایش]

از خط خارج شدن قطار (به انگلیسی: Train Derailment) نام سناریو اول این بازی است. ربکا چمبرز و بیلی کوئن دو شخصیت قابل کنترل در این سناریو هستند. در این سناریو، رویدادهای مهم بازی رزیدنت ایول صفر نمایش داده می‌شود. پس از به پایان رساندن کامل این سناریو که خود شامل سه بخش می‌باشد، ماموریتی جدید در همین سناریو به نام آغاز، آزاد می‌شود. در این بخش جذیذ، چگونگی کشته شدن دکتر جیمز مارکوس توسط آلبرت وسکر و ویلیام برکین، زنده ماندن دکتر مارکوس و انتقام او ( پخش ویروس T در مقر پژوهشی آمبرلا در کوهستان آرکلی ) به تصویر کشیده می‌شود. شخصیت قابل کنترل در این ماموریت آلبرت وسکر می‌باشد.

سناریو۲: رویداد عمارت[ویرایش]

رویداد عمارت (به انگلیسی: Mansion Incident) دومین سناریو بازی است. کریس ردفیلد و جیل ولنتاین دو شخصیت قابل کنترل در این سناریو هستند. نمایش رویدادهای مهم بازی رزیدنت ایول ۱ که بیانگر رویداد عمارت اسپنسر است، در این سناریو به شکلی گذرا به تصویر کشیده شده است. این سناریو از سه مرحله تشکیل شده است. در همین سناریو، دو ماموریت جداگانه نیز وجود دارد؛ " کابوس " (Nightmare) نام ماموریتی دو مرحله‌ای است که در آن نمایش داده می‌شود که ربکا چمبرز چگونه در این عمارت حضور یافت و از آنجا فرار کرد. ماموریت دیگر " تولد دوباره " (Rebirth) نام داشته که در آن مشخص می‌شود که چگونه آلبرت وسکر، پس از کشته شدن توسط تایرانت، زنده ماند و از عمارت فرار کرد. شخصیت قابل کنترل در این ماموریت آلبرت وسکر می‌باشد.

سناریو۳: ویرانی شهر راکون[ویرایش]

ویرانی شهر راکون (به انگلیسی: Raccoon's Destruction) سومین سناریو بازی است. جیل ولنتاین و کارلوس اولیویرا دو شخصیت قابل کنترل در این سناریو هستند. نمایش رویدادهای مهم بازی رزیدنت ایول ۳ که بیانگر نابود شدن شهر راکون توسط بمب هسته‌ای است، در این سناریو به شکلی گذرا به تصویر کشیده می‌شود. این سناریو از سه مرحله تشکیل شده است. در همین سناریو، دو ماموریت جداگانه نیز وجود دارد؛ " درب مرگ " (Death's Door) که شخصیت قابل کنترل این ماموریت ایدا وانگ است. در این ماموریت مشخص می‌شود که چگونه ایدا در پایان رویدادهای رزیدنت ایول ۲ زنده مانده و از شهر می‌گریزد. ماموریت دیگر " چهارمین بازمانده " (Fourth Survivor) نام داشته و هانک شخصیت قابل کنترل در این ماموریت است. نمایش چگونگی فرار هانک از شهر راکون، پیش از ویرانی شهر مربوط به این ماموریت می‌باشد.

سناریو۴: پایان آمبرلا[ویرایش]

پایان آمبرلا (به انگلیسی: Umbrella's End) چهارمین و آخرین سناریو اصلی بازی است. کریس ردفیلد و جیل ولنتاین دو شخصیت قابل کنترل در این سناریو هستند. در این سناریو، نمایش داده می‌شود که کریس و جیل خود را به مقر آمبرلا در روسیه رسانده‌اند تا آخرین و قدرتمند ترین تایرانت شرکت آمبرلا (T-a.l.o.s) را نابود کنند. آن‌دو در پایان موفق به این کار می‌شوند و از آنجا می‌گریزند. این سناریو دارای سه مرحله می‌باشد. در همین سناریو، یک ماموریت جداگانه نیز وجود دارد؛ " میراث مخوف " (Dark Legacy) ماموریتی است که در آن مشخص می‌شود که آلبرت وسکر نیز وارد مقر آمبرلا در روسیه شده و قصد دارد تا اطلاعات سری شرکت آمبرلا را از ابررایانه‌ی Red Queen برداشت کند و علاوه بر آن سرگئی ولادیمیر را نیز نابود کند. با پیشبرد این ماموریت، وسکر در این هدف‌ها موفق می‌شود.

گیم‌پلی[ویرایش]

این بازی، به شکل خطی می‌باشد و پیشبرد داستان و حرکت کاراکتر به سوی هدف‌ها برعهده خود بازی می‌باشد (به جز برخی موارد که به بازیباز حق انتخاب داده می‌شود). بازیباز فقط می‌تواند دشمنان را نابود کرده و یا به جمع‌آوری آیتم‌های گوناگون بپردازد. زاویه‌ی دید اول شخص می‌باشد. بازی دارای سیستم جمع‌آوری امتیاز بوده و در آغاز هر مرحله قابلیت ارتقاء اسلحه‌ها با کمک امتیاز جمع‌آوری شده وجود دارد.[۲]

نقدها[ویرایش]

  نقدها
ناشر امتیاز
1UP.com B+[۳]
ال‌گیمز 3.5/5 ستاره[۴]
اج 7 out of 10 [۵]
یوروگیمر 7 out of 10[۶]
فامیستو 32 out of 40[۷]
گیم اینفورمر 8.25 out of 10[۸]
گیم‌پرو 4.25/5 ستاره
گیم رولیشن B[۹]
گیم‌اسپات 7.0 out of 10
گیم‌اسپای 3.5/5 ستاره[۱۰]
IGN 7.9 out of 10
ایکس پلی 4/5 ستاره
تلفیق چند نقد
مؤلف امتیاز
گیم‌رنکینگز 76%[۱۱]
تاپ‌تن‌ریویو 2.24 out of 4[۱۲]

منابع[ویرایش]

 1. CAPCOM | Press Release 2007
 2. وب گاه تحلیلی رزیدنت ایول
 3. Davis, Ryan (2008-06-08). "Resident Evil: The Umbrella Chronicles Review". 1UP. Retrieved 2007-12-05. 
 4. Resident Evil: The Umbrella Chronicles Overview, آل‌گیم. Retrieved on 2009-01-31.
 5. "Resident Evil: UC Review". Edge Magazine. Retrieved 2008-03-30. 
 6. Reed, Kristan (2007-11-27). "Resident Evil: The Umbrella Chronicles Review". Eurogamer. Retrieved on 2009-01-31.
 7. "Biohazard : The Umbrella Chronicles Review". Famitsu. Retrieved 2009-01-31. 
 8. Miller, Matt (January 2008). "Resident Evil: The Umbrella Chronicles Review". Game Informer. Retrieved on 2009-01-31.
 9. "Resident Evil: The Umbrella Chronicles video game review for the WII". Game Revolution. Retrieved on 2009-01-31.
 10. "Resident Evil: The Umbrella Chronicles Review". GameSpy. Retrieved 2009-01-31. 
 11. "Resident Evil: The Umbrella Chronicles Reviews". GameRankings. Retrieved on 2009-01-31.
 12. "Resident Evil: Umbrella Chronicles Reviews". TopTenReviews. Retrieved 2009-04-01. 

پیوند به بیرون[ویرایش]