راتاتویی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
راتاتوی
راتاتویی.jpg
نام‌های جایگزینRatatouille
گونهخورش
خاستگاهفرانسه
منطقهپروانس
مواد اصلیتره‌بار، (گوجه فرنگیes, پیاز، کدو سبز، فلفل دلمه‌ای), سیر، مرزنگوش، ریحان
انواعConfit byaldi
یک ماهیتابه راتاتوی

راتاتوی (تلفظ فرانسوی:ʁatatuj) یک غذای سنتی فرانسوی است که با سبزیجات پخته می‌شود. ریشه این غذا به نیس بازمی‌گردد. راتاتویی تا حد زیادی به غذای ایرانیِ یتیمچه شباهت دارد.[۱]

نام[ویرایش]

کلمه فرانسوی "راتاتوی"، از اکسیتان ratatolha اخذ شده‌است و مربوط به فرانسوی ratouiller و tatouiller، بیانگر فعل touiller، به معنای هم زدن است.

روش پخت[ویرایش]

راتاتوی از اواخر قرن هجدهم، در فرانسه، صرفاً به حالت یک خورشت ساده پخت می‌شد. ولی در راتاتوی مدرن - گوجه فرنگی به عنوان پایه اصلی این غذا همراه با سیر، سیب، پیاز، کدو سبز، بادمجان، فلفل دلمه، رازیانه یا برگ‌های خاردار و آویشن، یا ترکیبی از گیاهان سبز مانند گیاهان دو پرونس پخته و سرو می‌شود.[۲]

طرز تهیه[ویرایش]

ابتدا بادمجان‌ها را پوست می‌گیریم و می‌شوییم و روی تخته به صورت حلقه‌های بزرگ خرد می‌کنیم و کنار می‌گذاریم.

بعد سیر را پوست می‌گیریم و می‌شوییم و پیاز را نیز پوست می‌گیریم و آبکش می‌کنیم و روی تخته نگینی خرد می‌کنیم و سیر را نیز همراه آن خرد می‌کنیم.

سپس کمی روغن زیتون در یک تابه بزرگ می‌ریزیم و روی حرارت قرار می‌دهیم تا روغن داغ شود و پیاز و سیر را در روغن تفت می‌دهیم تا نرم و سبک شود.

بعد فلفل دلمه ای را می‌شوییم و به صورت مربع‌های کوچک برش می‌دهیم و داخل تابه می‌ریزیم و با پیاز و سیر تفت می‌دهیم تا فلفل‌ها نیز نرم شوند.

بعد مواد داخل تابه را در بشقابی می‌ریزیم و تابه را مجدداً روی حرارت می‌گذاریم و کمی روغن زیتون کف تابه می‌ریزیم و بادمجان‌ها را در تابه می‌ریزیم تا کمی سرخ شوند.

گوجه فرنگی‌ها را می‌شوییم و به صورت مربع‌های درشت خرد می‌کنیم و به بادمجان اضافه می‌کنیم و مخلوط پیاز و سیر و فلفل دلمه ای را به مواد داخل تابه اضافه می‌کنیم و خوب تفت می‌دهیم و مواد را زیر و رو می‌کنیم و پودر آویشن را روی مواد می‌پاشیم و کمی نمک و فلفل نیز روی مواد می‌ریزیم و مخلوط می‌کنیم تا طعم ادویه‌ها به خورد مواد برود.

در تابه ای کوچک کمی روغن می‌ریزیم و اجازه می‌دهیم تا کمی داغ شود و بعد رب گوجه فرنگی را در روغن تفت می‌دهیم تا رنگ روغن کاملاً قرمز شود و رب بوی خامی ندهد، سپس رب را به مواد اضافه می‌کنیم و نصف لیوان آن روی مایه راتاتویی می‌ریزیم و مواد را مخلوط می‌کنیم و حرارت را کم می‌کنیم و در تابه را می‌گذاریم تا مواد کاملاً پخته شوند و آب موجود در تابه کاملاً تبخیر شود.

پس از تبخیر آب مواد و پخت راتاتویی، تخم مرغ‌ها را روی مواد می‌شکنیم و صبر می‌کنیم تا کاملاً پخته شوند و در ظرف مورد نظر سرو کنید.

مواد تشکیل‌دهنده[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. [https://sarashpazpapion.com/recipe/12991/راتاتویی(یتیمچه) راتاتویی (یتیمچه)
  2. دانشنامه ویکی‌پدیا روسی