دی هیدروژن مونوکسید فریبنده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هیدریک اسید
The dimensions and geometric structure of a hydric acid moleculeThis space-filled model shows the molecular structure of hydric acid.
خواص و اطلاعات
نام IUPAC هیدریک اسید
نام‌های دیگر دی‌هیدروژن مونوکسید,
هیدروژن هیدروکسید,
InChI InChI=1/H2O/h1H2
جرم مولی 18.0153 g/mol
دانسیته و فاز 0.998 g/cm³ (liquid at 20 °C)
0.92 g/cm³ (solid)
نقطه ذوب 0 °C (273.15 K) (32 °F)
نقطه جوش 100 °C (373.15 K) (212 °F)
ظرفیت گرمایی ویژه 4.184 J/(g·K) (liquid at 20 °C)
Supplementary data page
Disclaimer and references
دی هیدروژن مونوکسید
تابلوی اخطار در کنتاکی آمریکا

«دی هیدروژن مونوکسید» یا نام شیمیایی آب، یک شوخی است که برای به فکر وادار کردن مردم استفاده می‌شود تا هر گفتاری را سهل باور نکنند و کمی روی آن فکر کنند.

CAS Number شماره بین‌المللی مواد شیمیایی: 5 - 18 -7732

این ماده شیمیایی رنگ و بو نداشته و در بسیاری ترکیبات شیمیایی یافت می‌شود. از جمله نامهای دیگر آن اسید هیدرید و اسید هیدروکسیل است. عنصر مادر این ماده هیدراکسید ناپایدار رادیکال است که در بسیاری مواد شیمیایی خطرناک از جمله اسید سولفوریک، نیتروگلیسرین، تیزاب سلطانی یا الکل اتیلیک یافت می‌شود.

تحقیقات علمی نشان داده اند که دی هیدروژن مونوکسید میتواند مضرات بسیاری برای انسان داشته باشد. برای نمونه: حالت استفراغ در صورت مصرف زیاد، عنصر اصلی باران اسیدی، یکی از اصلی‌ترین عوامل تولید گاز گلخانه‌ای کره زمین، عامل سوختگی شدید بدن انسان وقتیکه در حالت بخار باشد، از عوامل اصلی فرسایش اجسام است، استنشاق آن میتواند عامل مرگ فوری گردد و بالاخره محققان دی هیدروژن مونوکسید را در تمامی غدد سرطانی پیدا کرده‌اند. تا به حال هیچ دولتی در دنیا دی هیدروژن مونوکسید را درلیست مواد شیمیایی ممنوعه قرار نداده در صورتی‌که این ماده شیمیایی سالانه عامل مرگ هزاران هزار نفر میگردد. خسارات مالی دی هیدروژن مونوکسید سالانه به میلیاردها دلار میرسد. تحقیقات نشان داده که این ماده شیمیایی از میلیون‌ها سال پیش به مقدار بسیار زیاد در قطب شمال و قطب جنوب ذخیره شده بطوری‌که دانشمندان هر زمان به انواع فسیل آن دسترسی دارند.

شایان ذکر است که سازمان‌های آتش نشانی سال‌ها پیش یکی از مهم‌ترین خواص این ماده را کشف کرده و از آن برای مبارزه با آتش استفاده می‌کنند.

نام رایج دی هیدروژن مونوکسید در فارسی آب است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای آلمانی و انگلیسی