دهستان پیوه‌ژن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از دهستان پیوه ژن)
دهستان پیوه ژن
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانخراسان رضوی
شهرستانمشهد
بخشاحمدآباد
جمعیت۱۷۲۶۲ نفر

پیوه ژن روستایی در دهستان پیوه ژن بخش احمدآباد شهرستان مشهد به عنوان بزرگترین روستای استان خراسان رضوی و سومین روستای بزرگ ایران است.

تاریخ  و قدمت روستا:

دکتر  الهام پسندیده استاد دانشگاه تاریخ‌نویس با توجه به تحقیقات میدانی که از این روستا به عمل آورده است که در کتاب خود نیز به چاپ رسانده قدمت این روستا را به 6300 سال قبل تخمین زده است.

همچنین در کتاب هفت خاتون هفت قلعه نوشته دکتر باستانی پاریزی که تحقیقات زیادی در باره آناهیتا الهه معبد زرتشت شده‌است در صفحه 270 اینچنین  نام پیوه ژن توصیف شده‌است: پیوه ژن هیچ ربطی به بیوه زن ندارد و این فقط تلفظ اشتباه آمیانه بوده‌است و نام اصلی پیوه ژن را طبق مطالعات و تحقیقات اینطور بوده‌است.

پیوه ژن از دو کلمه ترکیبی به نام پایاب + ژن تشکیل شده‌است که معنی آن در ایران باستان چشمه و ژن هم به معنی زن بوده‌است که در کتب موجود در آستان قدس رضوی اینطور آماده است آناهیتا الهه معبد زرتشت برای غسل به چشمه این روستا می آمده که وجود قبرستان زرتشتیان در روستا گواه بر تاریخ پر قدمت این رو ستا است.

آتشکده پایاب ژن

طبق شواهد و بناهای مجود در روستای پیوه ژن آتشکده و یا معبد آناهیتا نیز وجود دارد همانطور که در تاریخ مشخص است این بناها در بلندای کوه برپا میشده بنای موجود به آتشکده در روستای پیوه ژن بر بلندترین قله این روستا برپا گردیده است که عمر آن به دوره ساسانیان بر میگردد که بعدها به عنوان برج نگهبانی روستا استفاده می‌شده که هم‌اکنون بجز چند دیوار سنگی از آن بنا باقی نمانده‌است.

علاوه بر جنبه‌های گردشگری این روستا از نظر مذهبی نیز حائز اهمیت است این روستا دارای دو امام زاده به نام‌های هاشم ومحتشم (علیه السلام) که نسب این دو بزرگوار به نوادگان امام سجاد(علیه السلام) و فرزندان اظهربن امام زین العابدین (علیه السلام) می‌باشند

این روستا به خاطر مقبره دو امام زاده و نیز مسجد جامع تاریخیکه در آن واقع گردیده، وقفیات بسیار زیادی دارد که می‌توان از مهم‌ترین وقفیات این روستا تمامی اراضی ایران خودرو و شهرک صنعتی بینالود همچنین اراضی دهشیب بخش‌های مهمی از روستاهای اوارشک، درخت سپیدار، فخرداود حتی تا وقفیاتی که در سرخس است اشاره کرد

یکی دیگر از شگفتی‌های این روستا تنها سنگ وقف نامه حرم مطهر رضوی که هم کنون نیز نصب می‌باشد از آن این روستا است که اسم روستا کاملا مشخص در این سنگ آمده است.

جمعیت[ویرایش]

بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۱۷۲۶۲ نفر (۴۷۲۰ خانوار) بوده‌است.[۱]

منابع[ویرایش]

کتاب گذری بر بخش احمد آباد نوشته دکتر الهام پسندیده

کتاب نیشابور شهر فیروزه تألیف فریدون گرایلی صفحه 206

کتاب هفت خوان هفت قلعه تألیف دکتر باستانی پاریزی صفحه 270

  1. «درگاه ملی آمار ایران». بایگانی‌شده از اصلی در ۸ اکتبر ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۰.