بلغور (مشهد)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بلغور (مشهد)
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانخراسان رضوی
شهرستانمشهد
بخشبخش مرکزی
دهستانکارده
مردم
جمعیت۷۰۵ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۱۶۳۹۹۶

بلغور (مشهد)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان مشهد در استان خراسان رضوی ایران است.

روستای بلغور در 80 کیلومتری شمال غرب مشهد واقع در مرکز رشته کوههای هزار مسجد،منطقه سرد کوهستانی ودر ارتفاع 2000 متری سطح دریا قرار دارد.

دوره تابستان کوتاه وبیشتر سال سرما حاکم است.گویش مردم زبان ترکی شاخه آذری و چهار طایفه کوسه،قریه(قرایی)،تین و دوقیه در آنجا ساکن هستند. شغل اصلی مردم دامپروری بصورت ییلاق و قشلاق ودر درجه دوم به باغداری مشغول هستند. نژاد گوسفند اصیل کردی این روستا طرفداران زیادی دارد.بهترین و با کیفیت ترین روغن زرد گوسفندی(سارویاق) و ماست خیکی (تخمه قتیق) منطقه هزار مسجد در این روستا تولید می شود.با توجه به کوهستانی و سرد سیر بودن روستا محصول باغی سیب درختی ، سیب زمینی ، گردو،آلو ،زردآلو،گیلاس،آلبالو و... در این روستا برداشت می شود.اطراف این روستا در دهه ها و صده های قبل کاملا پوشیده از درختان جنگلی اروس بوده که برای ساختن خانه و گرم کردن خانه ها در زمستان قطع می کردند که در حال حاضر بصورت اندک و پراکنده خودنمایی می کنند.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان کارده که قبلا دهستان چولائی خانه می گفتند، قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۳۷۰ نفر (۳۰۸خانوار) بوده‌است.[۱] بدلیل کوهستانی بودن و کمبود مراتع دام و زمین کشاورزی وباغی ، بخش قابل توجهی از مردم روستا به شهر مهاجرت کرده اند بطوری که در سرشماری سال 1395 جمعیت روستا به 705 نفر کاهش پیدا کرده است.جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.