دریچه دراز-کورروده‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دریچه ایلئوسکال
Gray1075.png
Interior of the کورروده and lower end of ascending colon, showing colic valve. ("Colic valve" is an older term for the ileocecal valve.)
Ileocecal valve.jpg
تصویر تهیه شده با پس‌روده‌بینی (کولونوسکوپی) از کورروده. پیکان به دریچه ایلئوسکال اشاره می‌کند.
جزئیات
لاتین valva ileocaecalis
ileocolic artery
ileocolic vein
شناسه‌ها
فهرست گری p.1179
سرعنوان پزشکی A03.556.124.684.249.400
دورلندز
/السویر
v_02/12843921
اف‌ام‌اِی 15973
واژگان کالبدشناسی

دریچه ایلئوسکال یا دریچه دراز-کورروده‌ای در محل اتصال باریک‌روده به فراخ‌روده (روده بزرگ) قرار دارد که وظیفه اصلی آن جلوگیری از پس زدن محتویات دفعی از پس‌روده (کولون) به باریک‌روده است.

لبه‌های دریچه ایلئوسکال به درون لومن کورروده Cecum برجسته شده‌اند و از این‌رو وقتی فشار زیادی در کورروده جمع می‌شود و می‌کوشد تا محتویات کورروده را به عقب براند، لبه‌ها بسته می‌شوند. به علاوه چند سانتی‌متر از جدار درازروده Ileum که درست پیش از دریچه ایلئوسکال قرار دارد دارای یک لایه ضخیم عضلانی موسوم به اسفنکتر ایلئوسکال است. این اسفنکتر در حالت طبیعی انقباض مختصری دارد و ورود محتویات درازروده به کورروده را کندتر می‌کند. پس از مصرف غذا و شروع حرکات دودی این تخلیه سرعت می‌گیرد. مقاومت در برابر تخلیه از این دریچه، زمان ماندن کیموس را افزایش داده و فرآیند جذب غذا را تسهیل می‌کند. [۱]

تاریخچه[ویرایش]

این دریچه برای اولین بار توسط پزشکی هلندی به نام نیکولاس تالپ توضیح داده شد و به همین خاطر این دریچه، با نام دریچه تالپ نیز معروف است.

کنترل بازخوردی اسفنکتر ایلئوسکال[ویرایش]

میزان انقباض بَنداره (اسفنکتر) ایلئوسکال و نیز شدت حرکات کرم‌وار درازروده انتهایی تحت کنترل رفلکس‌های برخاسته از کورروده است. هرگاه کورروده گشاد شود، انقباض بنداره ایلئوسکال شدیدتر و حرکات کرم‌وار درازروده مهار می‌شود و به این ترتیب تخلیه کیموس به تاخیر می‌افتد. همچنین هرگونه ماده آزاردهنده در کورروده، تخلیه را به تعویق می‌اندازد. به عنوان مثال، در هنگام التهاب آپاندیس انسان، اسپاسم شدیدی در اسفنکتر ایلئوسکال و فلجی نسبی در درازروده ایجاد شده و تخلیه مهار می‌شود.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]