دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر

دانشگاه آزاد اسلامی
آرمان ایرانی برای جهانی شدن
مشخصات واحد
بنیانگذاری 1367
شهر خمینی‌شهر
دانشجویان 9000
دانش‌آموختگان 29700
فضای آموزشی 70 هکتار
نوع واحد بسیار بزرگ
وب‌گاه http://www.iaukhsh.ac.ir
Khomeiny shahr azad university2.jpg

دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر روز 27 اردیبهشت سال 1367 تأسیس شد و در ابتدا با پذیرش 600 نفر دانشجو در رشته‌های تک درس کار خود را آغاز کرد. پس از آن به علت موقعیت ممتاز این واحد دانشگاهی به لحاظ مکانی و قرارداشتن در مجاورت دانشگاه صنعتی اصفهان و نزدیکی مسافت با شهر و دانشگاه‌های اصفهان توانست به سرعت هیأت علمی مجرب و کار آزموده‌ای را جذب و رشته‌های متعددی را که از نظر نیاز جامعه و محتوای علمی دارای پویایی و توجیه منطقی بود، تأسیس نماید.[۱]

هم اینک این واحد دانشگاه دارای 110 رشته تحصیلی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری بوده که قریب به 9000 دانشجو در آن مشغول به تحصیل می‌باشند و تاکنون نزدیک به 29700 نفر نیز فارغ‌التحصیل گردیده‌اند. اکثر دانشجویان این دانشگاه در رشته‌های فنی و مهندسی و جمع قابل توجهی نیز در رشته‌های علوم انسانی شاغل به تحصیل هستند. بر این اساس کل دانشجویان دانشگاه در چهار دانشكده فنی و مهندسی و مکانیک و عمران و همچنین در یک دانشکده علوم انساني جای گرفته‌اند. این دانشگاه دارای 49036 متر مربع فضای آموزشی و زمینی به مساحت 70 هکتار بوده و علاوه بر دانشکده‌های یادشده، ساختمان‌های متعددی نظیر: مجموعه غذاخوری و سلف سرویس ـ سایت اینترنت ـ خوابگاه دانشجویی برادران ـ مجتمع اداري و كتابخانه مركزي ـ مجموعه ورزشی و کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها در آن جای دارد.

در طی سال‌های اخیر در همایش‌های بین‌المللی کشوری، تحقیقات و پژوهش‌های هيات علمی جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است. فعالیت‌های علمی در این دانشگاه جایگاه ویژه‌ای دارد. بر این اساس ده انجمن علمی دانشجویی در رشته‌های برق، مهندسی پزشکی، کامپیوتر، مکانیک، اقتصاد،مشاوره ، مددكاري اجتماعي، عمران ،هوافضا و نفت مشغول به فعالیت می‌باشد ابداعات و اختراعات استادان و دانشجویان این دانشگاه توانسته است در سطح کشور و جهان رتبه‌های مهمی را به دست‌آورد که برای نمونه می‌توان از کسب مدال جهانی نقره توسط دو نفر از دانشجویان در ساخت طرح پژوهشی «یکسان‌سازی میکروسکوپی سطوح به روش نفوذی» در سی و سومین نمایشگاه دستاوردها و اختراعات جهانی ژنو در سال میلادی جاری نام برد.

علاوه بر موارد فوق برخی از نهادهای دانشگاه نظیر باشگاه پژوهشگران جوان و هسته‌های علمی تشکل‌های دانشجویی نیز جمع زیادی از دانشجویان علاقه‌مند به فعالیت‌های پژوهشی را گردآوری و گام‌های مؤثری را در راه اعتلای علمی دانشگاه برداشته‌اند.

نگارخانه[ویرایش]

http://www.iaukhsh.ac.ir/Index.aspx?tempname=Riyasat&lang=1&sub=0