حسین الله‌کرم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از حسین الله کرم)
پرش به: ناوبری، جستجو

حسین الله کرم از فعالان عرصه سیاست در ایران و از پیشکسوتان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و رئیس کنونی شورای هماهنگی حزب‌الله است.

سوابق سیاسی[ویرایش]

در دوران ریاست جمهوری سید محمد خاتمی اغلب توسط رسانه‌های اصلاح طلب به عنوان عامل اصلی گروه موسوم به فشار معرفی شد.

الله‌کرم در سال ۱۳۸۲ با طرح نوسازی معنوی حزب‌الله به عرصه سیاسی بازگشت و با ایجاد جلسات منظم و برنامه‌ریزی توانست سازماندهی جدیدی را بنیان دهد.

اصلاح‌طلبان، الله کرم را متهم به نقش آفرینی فعال در ماجرای کوی دانشگاه در سال ۷۸، حمله به سینما قدس در سال ۷۴، محاصره فرودگاه خرم‌آباد در سال ۷۹ و بسیاری اقدامات تشنج آفرین دیگر کرده‌اند.

سوابق تحصیلی[ویرایش]

الله کرم در فروردین سال ۸۸ از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات (تهران) دکترای علوم سیاسی دریافت کرد و جمعی از تراز اول‌های علم سیاست ایران داوران دفاعیه او بودند.[۱]

موارد نقض حقوق بشر و تحریم اتحادیه اروپا[ویرایش]

اتحادیه اروپا طی تصمیم مورخ ۲۳ فروردین ۱۳۹۰ (۱۳ آوریل ۲۰۱۱)، ۳۲ مقام ایرانی از جمله حسین الله‌کرم را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد.[۲]

براساس بیانیه اتحادیه اروپا،[۳] حسین الله‌کرم رئیس انصار حزب‌الله و سردار سپاه پاسداران است. او از بنیانگذاران انصار حزب‌الله است. این گروه شبه نظامی در چندین مورد در دوره‌های زمانی مختلف در استفاده بیش از حد از خشونت برای سرکوب دانشجویان دست داشته‌است.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]