جورجو وازاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از جیورجیو واساری)
پرش به: ناوبری، جستجو
جورجو وازاری
Giorgio Vasari
Giorgio Vasari Selbstporträt.jpg
زادهٔ ۳۰ ژوئیهٔ ۱۵۱۱(۱۵۱۱-07-۳۰)
آرتزو،
درگذشت ۲۷ ژوئن ۱۵۷۴ میلادی (۶۲ سال)
فلورانس،
ملّیت  ایتالیا
رشته نقاشی و معماری
جنبش رنسانس
شناخته‌شده برای نگارش زندگی‌نامه هنرمندان دوره رنسانس
امضا

جورجو وازاری یا جورجیو واساری (به ایتالیایی: Giorgio Vasari) (تلفظ به ایتالیایی:ˈdʒordʒo vaˈzari) (تولد ۳۰ ژوئیه ۱۵۱۱ - مرگ ۲۷ ژوئن ۱۵۷۴) نقاش، نویسنده، مورخ و معمار اهل ایتالیا است. شهرت امروزینش بخاطر نوشتن زندگی‌نامه هنرمندان دوره رنسانس است که مبنای عقیدتی نگارش تاريخ هنر تلقی می‌شود.

وازاری در شهر آرتزو در توسکانی متولد شد. در سن شانزده سالگی بوسیله کاردینال لسلیویو پاسرینی به فلورانس فرستاده شد. او به گروه آندریان سارتو و شاگردانش، روسوفیورنتینو و جاکوپو پونتورمو که آموزش‌های انسانی آنها تحسین شده است پیوست. او با میکل آنژ که سبک نقاشی‌اش را تحت تأثیر قرار داده بود دوست شده بود. در ۱۵۲۹ جورجو به رم رفت. جایی که دربارهٔ کارهای رافائل و دیگر هنرمندان رومی رنسانس مطالعه کرد. شیوه‌های نقاشی خود وازاری بیشترین تحسین را در طول زندگی‌اش و بعد از آن داشته است.

آثار نقاشی[ویرایش]

در سال ۱۵۴۷ او سالن مقام صدر اعظمی در پلازی د لاکانسلریا در روم را با نقاشی‌های دیواری بنام سالادی سنتو گیورنی به اتمام رساند. او به طور مداوم توسط اعضای خانواده مدیچی در فلورانس و رم به کار گرفته می‌شد و در ناپل، آرتزو و جاهای دیگر مشغول به کار بود.

هنوز بسیاری از تصاویر او وجود دارند. مهمترین نقاشی دیواری در سالادیکوسیمو در پلازی وچیو در فلورانس وجود دارد که او و دستیارانش در سال ۱۵۵۵ آن را کار کرده بودند و بعد از آن نقاشی‌های دیواری داخل واست کاپولا را آغاز کردند. آنها توسط فدریکو زاکاری و با کمک جیوانی بالدوچی به اتمام رسیدند.

او همچنین به سازماندهی دکوراسیون استودیولو کمک کرد که اکنون در پلازو وکچیو به هم متصل هستند. در سانتا کروچه او برای نقاشی از ستایش مغ مسئول شد؛ که توسط پاپ پیوس پنجم در سال ۱۵۶۶ راه‌اندازی شد و در فوریه ۱۵۶۷ به پایان رسید. این نقاشی اخیراً قبل از اینکه در در نمایشگاه سال ۲۰۱۱ در رم و ناپل قرار داده شود ترمیم شد و در نهایت برنامه‌ریزی شد که آن را به کلیسای سانتا کروچه در بوسکو (در استان الکساندریا ناحیه شمال غربی ایتالیا) بازگردانند.

آثار معماری[ویرایش]

وازاری شاید بیشتر در معماری موفق بود تا در نقاشی. ایوان سر پوشیده او پلازی دکی اوفیزی به آرنو باز می‌شود تا ویستا در انتهای حیاط بلند و طولانی خود یک قطعه منحصر بفرد از برنامه‌ریزی شهری که اطراف آن بعنوان یک میدان عمومی است را داشته باشد، جایی که اگر به عنوان یک خیابان کوتاه در نظر گرفته شود به عنوان یکی از خیابان‌های رنسانس بایک معماری یک پارچه منحصر بفرد است.

چشم‌انداز ایوان از سمت آرنو با کریدور وازاری در ابتدا ساختار بسیار کمی از خط رودخانه است که به سمت رود باز هستند و به نظر می‌رسد که به آغوش رودخانه می‌ریزند. وازاری در فلورانس نیز پاساژهای طولانی را ساخت که اکنون کریدورهای وازاری نامیده می‌شوند. جایی که به اوفیزی با پلازو پیتی در سمت دیگر رودخانه متصل است. راهرو محصور در خشکی در کنار رودخانه آرنو در مقابل پونته واچی و بادهای خارجی اطراف ساختمانهای مختلف از روی گذرگاه عبور می‌کند.

او همچنین کلیساهای قرون وسطی، سانتا ماریا نوولا و سانتاکروچه را بازسازی کرد. در هر دو ساختمان صحنه نمایش اصلی و انبار را حذف کرد و به یکپارچه‌سازی سیستم عامل گروه کر به شیوهٔ یکپارچه‌سازی زمان خودش پرداخت. در سال ۱۵۶۲ وازاری گنبد هشت ضلعی کلیسای بانوی ما در پیستویا را ساخت که نمونه مهمی از معماری رنسانس است.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]