پرش به محتوا

جک و لوبیای سحرآمیز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

«جک و لوبیای سحرآمیز» یک داستان انگلیسی است که قدیمی‌ترین نسخه چاپ شده آن توسط بنیامین تبارت به سال ۱۸۰۷ چاپ شده‌است و سپس در سال ۱۸۹۰ توسط جوزف جکوبز بازنویسی شده‌است اما تصور می‌شود که اصل داستان بسیار قدیمی‌تر باشد.

نسخه جدیدتر این انیمیشن با عنوان «جک و لوبیای سحرآمیز - ادامه داستان» در سال ۲۰۲۰ توسط شبکه تلویزیونی اسکای تهیه شده است که در ایران توسط مدیریت دوبلاژ صالح جراح نجفی در استودیو داب فیلم دوبله شده و از پلتفرم نماوا پخش شده است.

خلاصه داستان[ویرایش]

جک نوجوانی است که با مادرش زندگی می‌کند و از دار دنیا فقط یک گاو شیرده دارند. وقتی شیر گاو خشک می‌شود، مادرش از او می‌خواهد که گاو را به بازار برده و بفروشد. جک در راه بازار گاو را به پیرمردی در ازای چند دانه لوبیای سحرآمیز می‌فروشد. مادر جک که از موضوع عصبانی شده لوبیاها را به بیرون پرت می‌کند. صبح فردا جک از ساقه لوبیاهایی که رشد کرده و سر به فلک کشیده‌اند بالا رفته و وارد قصر غول می‌شود. او از خانه غول کیسه‌ای از سکه‌های طلا، مرغ تخم طلا و چنگی طلایی دزدیده و پا به فرار می‌گذارد. غول که از قضا خبردار شده به تعقیب او می‌پردازد ولی جک با تبری ساقه لوبیا را قطع کرده و غول کشته می‌شود.

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی